– Taka impreza, jak Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi pokazuje, że jesteśmy zdolni zrobić u nas letnią uniwersjadę. Mnie się to marzy – mówi sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego Dariusz Piekut. W Łodzi rozpoczęła się największa tegoroczna impreza sportu akademickiego na świecie, a na arenach rywalizuje blisko pięć tysięcy sportowców.

W trakcie EUG 2022 w Łodzi sportowcy, a wśród nich około pięciuset osobowa reprezentacja ponad pięćdziesięciu polskich uczelni, rywalizują w dwudziestu jeden dyscyplinach sportu. Na razie Polakom idzie znakomicie – do tej port zakończyła się rywalizacja w kick-boxingu, w której polscy studenci zdobyli 22 medale, w tym 5 złotych!

– To jest fantastyczna sprawa, że tyle uczelni jest zaangażowanych z polskiej strony. To jest dobra okazja, żeby podziękować wszystkim tym uczelniom, rektorom, ale także dziekanom, prorektorom, czy szefom związków sportowych, którzy zdecydowali się przysłać tak dużą grupę polskiej młodzieży – mówi prezes Akademickiego Związku Sportowego Alojzy Nowak.

Głównym organizatorem EUG 2022 jest Politechnika Łódzka, przy znaczącym wsparciu AZS. – Byliśmy włączeni w zasadzie od samego początku w to wydarzenie. Główną pracę wykonał oczywiście komitet organizacyjny, gdzie ta mieszanka różnych instytucji i osób jest odpowiednia. Tu ciężar wzięła na siebie Politechnika łódzka i tu trzeba chylić czoła, bo to dla nich była nowość. My mamy pewnego rodzaju doświadczenie z racji udziału w wielu imprezach i też organizowania imprez międzynarodowych w Polsce typu akademickich mistrzostw Europy, czy świata. Ta współpraca rzeczywiście zadziałała – mówi Dariusz Piekut, sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.

Organizacją, ale i atmosferą europejskich igrzysk w Łodzi zachwyceni są polscy sportowcy.

– Widać ogrom ludzi, którzy pracują nad tym, żeby to wszystko miało ręce i nogi. Obiekty są fantastycznie przygotowane pod każdym względem, pięknie wyglądają. Po prostu aż duma rozpiera, że to jest w naszym mieście, na naszej uczelni – mówi Kinga Harast, studentka Politechniki Łódzkiej, która w EUG 2022 będzie rywalizować o medale w karate.

– Wszystko w Łodzi jest najwyższym poziomie. Kto był na otwarciu może to na pewno potwierdzić. Szczerze powiem, że mało razy w życiu widziałem coś takiego, co zapiera dech w piersiach, a właśnie otwarcie takie było. Wszystko jest naprawdę jest super – dodał koszykarz 3×3 Politechniki Opolskiej Marcel Kapuściński. Sponsorami Akademickiej Reprezentacji Polski są Grupa LOTOS S.A. i Grupa PZU S.A.

Czy organizacja tak dużej imprezy akademickiej może być wstępem do rozmowy o organizacji w Polsce letniej uniwersjady? – Na pewno sami tego nie udźwigniemy i mówię tu zarówno o Akademickim Związku Sportowym, jak i o całym środowisku akademickim. Musiałoby być wsparcie rządowe. Myślę, że ta impreza może pokazać, że jest potencjał i że na pewno damy radę. W zasadzie można powiedzieć, uniwersjada to już jest niespełna dwa razy taka impreza – dodaje Piekut.

Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi potrwa do 30 lipca. Organizatorami zawodów są Politechnika Łódzka, Akademicki Związek Sportowy oraz miasto Łódź. Imprezę objął patronatem m.in. Polski Komitet Olimpijski.