Rekordy Kornelii i Filipa, czyli oczko w Toruniu

0
1379

21 medali – większość złotych – zdobyli przedstawiciele AZS podczas rozegranych w Toruniu halowych MP w lekkiej atletyce U18 i U20. Rekordy kraju ustanowili Kornelia Lesiewicz i Filip Rak.

Bohaterką imprezy została Kornelia Lesiewicz. Będąca w wysokiej formie zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. ustanowiła rekord Polski U20 w biegu na 400 m, choć dopiero w czerwcu osiągnie pełnoletność. Jej czas, 52.97 jest o ponad sekundę lepszy od dotychczasowego najlepszego wyniku, a do tego o 0.03 sek. lepszy od wskaźnika PZLA na halowe Mistrzostwa Europy. Dodatkowo daje jej pozycję liderki w europejskim rankingu U20, trzecie miejsce na świecie i oczywiście najlepszy wynik w Polsce bez podziału na kategorie. Tym samym Kornelia daje odważny sygnał, że należy ją brać pod uwagę przy ustalaniu reprezentacyjnego składu seniorskiej sztafety 4×400 m.

– Nie spodziewałam się złamania 53 sekund. Przecież to dopiero mój drugi bieg w hali na 400 m! Marzyłam o tym wyniku i jestem bardzo dumna – powiedziała dla pzla.pl bohaterka imprezy, która przed startem nie była pewna, czy w odpowiednim miejscu zbiegnie z toru (w hali dopiero po pierwszym okrążeniu można opuścić swój tor). A pomyśleć, że dla Kornelii i jej trenera start w młodzieżowych mistrzostwach miał być tylko przetarciem przed czekającymi nas Mistrzostwami Polski seniorów.

Drugie złoto dla gorzowskiego klubu wywalczyła Magdalena Żelazna, która obroniła tytuł w chodzie na 3000 m, ustanawiając przy tym nowy rekord życiowy (14:26,05). – Choć po wyścigu wydawało mi się, że jestem wykończona, szybko okazało się, że jeszcze są zapasy i jeszcze można coś wykręcić – komentowała chodziarka.

Trzy złote medale w Toruniu wywalczył OŚ AZS Poznań. Zawody rozpoczęły się od wielobojowych sukcesów zawodniczek przybyłych do stolicy Wielkopolski z… Holandii. Startująca w młodszej kategorii Maleen Baas wygrała tylko jedną konkurencję (pchnięcie kulą), ale osiągnęła w niej bardzo dużą przewagę, co dało jej 3825 pkt. Starsza Sophia Mulder wygrała skok wzwyż i bieg na 800 m, co w wieloboju dało jej 3772 pkt.

Sukces odniosła także Oliwia Wawrzyniak, która po emocjonującym finiszu wygrała bieg na 3000 m. Zawodniczka AZS zapisała się w polskich statystykach z drugim wynikiem (lepsza w 2014 r. była jedynie Sofia Ennaoui).

W klasyfikacji medalowej drugie miejsce ex aequo wywalczyli opolanie, którzy zdobyli trzy złote i jeden brązowy krążek. Najbardziej spektakularny rezultat osiągnął na 1500 m Filip Rak, który w kategorii U20 o 0.21 sek. poprawił rekord Polski, uzyskując czas 3:45.62. To kolejny, po letnim starcie w kategorii U18, rekordowy bieg opolskiego talentu, który ostatnie okrążenie pokonał w ok. 27 sekund.

Zwyciężyli także Olivia Greiner (rekord życiowy 7.67 na 60 m) oraz Jakub Buchwald, który w pchnięciu kulą wyprzedził rywali o ponad metr i trzy razy uzyskał niemal ten sam wynik! Brąz w skoku wzwyż dorzuciła Katarzyna Kokot.

Pozostałe złote medale dla AZS wywalczyli Bartosz Kitliński (poprawił rekord życiowy na 600 m), Weronika Nagięć (obroniła mistrzowski tytuł w biegu płotkarskim), Maria Bartel (w ostatniej próbie ustanowiła rekord życiowy w skoku o tyczce: 3.80) oraz Bartosz Kitliński (z rekordem życiowym 1:20:91 na 600 m).