Przedsmak finału Ligi Mistrzów w Gdańsku. Piłkarki UAM obroniły tytuł!

0
275

Zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zostały Akademickimi Mistrzyniami Polski w piłce nożnej! W decydującym spotkaniu turnieju finałowego pokonały Uniwersytet Gdański i do domu wracają ze złotymi medalami!

Kobieca piłka nożna w Polsce jest coraz bardziej popularna. To efekt coraz lepszych występów naszej reprezentacji czy głośnych transferów najlepszych naszych zawodniczek, które dziś zasilają najlepsze kluby świata. Przekłada się to też na sport akademicki, bowiem w finałowym turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet udział wzięło aż 26 zespołów, co daje aż 350 zawodniczek.

Czterodniowy turniej, który organizowany był przez AZS Politechniki Gdańskiej, był pełen emocji. Pierwszego dnia rozpoczęto serię meczów grupowych, które dokończono we wtorek. Wtedy ruszyła też walka o dalsze miejsca, która toczyła się również w środę, jednak największe emocje zawodniczki i kibiców czekały w czwartek, na kiedy to zaplanowano finały.

Pierwsze na boisko wybiegły piłkarki walczące już w strefie medalowej. W pierwszym półfinale lepsze od Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie okazały się zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które wygrały dopiero po serii rzutów karnych (0:0, karne 3:1). Okazało się, że ich rywalkami w rywalizacji o złoto będą piłkarki Uniwersytetu Gdańskiego, które również zwyciężyły po serii „jedenastek” Politechnikę Wrocławską (2:2, karne 3:2)

Ostatecznie najlepsze w całym turnieju okazały się piłkarki z Poznania, które obroniły tytuł sprzed roku. W finale pokonały Uniwersytet Gdański 2:0. Podium uzupełniły studentki Politechniki Wrocławskiej. One z kolei pokonały zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie po rzutach karnych (0:0, karne 3:2).

– Za nami bardzo intensywne dni. Przez cztery dni rozegraliśmy ponad 70 spotkań, a w każdym z nich nie brakowało emocji, walki, potu, a czasem niestety i krwi. Losy wielu spotkań rozstrzygały się w rzutach karnych, a żadna z zawodniczek „nie odstawiała nogi”. Dziewczyny dały z siebie wszystko na boisku, a my staraliśmy się zapewnić im do tego jak najlepsze warunki. Mam nadzieję, że wraz z całą naszą ekipą stanęliśmy na wysokości zadania i każda z drużyn wyjedzie z Gdańska zadowolona. Przy okazji chciałabym podziękować całej grupie organizatorów, bo wykonali naprawdę fantastyczną robotę – podsumowała Agnieszka Głowacka z Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Warto wspomnieć, że UAM Poznań obronił tytuł sprzed roku. – Choć chętnych do mistrzostwa było więcej – dodaje Głowacka. – Na pewno wiele zespołów wyciągnie wnioski z tego turnieju i w przyszłym roku rywalizacja może być jeszcze bardziej zacięta.

Organizatorem turnieju był AZS Politechniki Gdańskiej. Partnerem wydarzenia jest Politechnika Gdańska. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet w Gdańsku

Mecz o 15. miejsce:
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 0:0 (karne 2:1)

Mecz o 13. miejsce:
Uniwersytet Jagielloński – Uniwersytet Rzeszowski 2:6

Mecz o 11. miejsce:
Politechnika Gdańska – Politechnika Rzeszowska 0:2

Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Warszawski – Politechnika Warszawska 4:0

Mecz o 7. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 0:3

Mecz o 5. miejsce:
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie 0:1

Mecz o 3. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Politechnika Wrocławska 0:0 (karne 2:3)

Finał:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Uniwersytet Gdański 2:0

Klasyfikacja końcowa turnieju:

 1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 2. Uniwersytet Gdański
 3. Politechnika Wrocławska
 4. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 5. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
 6. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 7. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 8. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
 9. Uniwersytet Warszawski
 10. Politechnika Warszawska
 11. Politechnika Rzeszowska
 12. Politechnika Gdańska
 13. Uniwersytet Rzeszowski
 14. Uniwersytet Jagielloński
 15. Politechnika Łódzka
 16. Uniwersytet Medyczny w Łodzi