Postawić kropkę nad i

0
954
foto: shutterlax.com (Marek Stor)

Męska ekipa AZS Legion Katowice zdobyła wicemistrzostwo Polski, a dziewczyny z AZS Walkirie Katowice wywalczyły brązowe medale. Przy pomocy kija zakończonego siatką nasi rywalizują także na arenie międzynarodowej, uprawiając lacrosse.

W dniach 22-23 października 2022 roku we Wrocławiu odbył się Weekend Mistrzów Polskiej Ligi Lacrosse 2022, gdzie padły ostateczne rozstrzygnięcia tegorocznego sezonu rozgrywek męskich. Dla drużyny z Katowic, która zajęła drugie miejsce po fazie zasadniczej, sobota była dniem meczu półfinałowego. AZS zmierzył się z ekipą Spartans Oświęcim i pomimo początkowych trudności wygrał pewnie 11:4.

Wynik ten oznaczał, iż w niedzielę AZS Legion Katowice zagra w finale przeciwko Kosynierom Wrocław. Mecz ten był niezwykle wyrównany i ostateczne rozstrzygnięcie padało dopiero w ostatnich minutach. Kosynierzy zwyciężyli 10:8, co oznaczało, że AZS Legion Katowice został wicemistrzem Polski i powtórzył wynik z ubiegłego roku. Wtedy to w finale również musiał uznać wyższość wrocławian.

Koniec ligi, którą można zobaczyć na kanale Lax TV na YouTube, to również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego bramkarza sezonu Polskiej Ligi Lacrosse 2022 otrzymał jeden z kapitanów Legionu – Krzysztof Burzyński.

– Wyniki osiągnięte w ciągu ostatnich dwóch lat są efektem ciężkiej pracy i planu na rozwój drużyny, jaki założyliśmy sobie w 2016 roku. Choć dwukrotnie byliśmy już w finale, wciąż nam brakuje przysłowiowej kropki nad i w postaci mistrzostwa Polski. W przyszłym sezonie wrócimy silniejsi i żądni zdobycia upragnionego mistrzostwa. Będzie to cel numer jeden na przyszły rok – komentuje Jędrzej Madej, grający trener AZS Legionu Katowice.

foto: shutterlax.com (Marek Stor)

Lacrosse przy AZS Uniwersytety Śląskiego to nie tylko drużyna męska. W ramach sekcji funkcjonuje także drużyna żeńska. AZS Walkirie Katowice występuje w rozgrywkach Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet. Sekcja żeńska jest dużo młodsza i założona została w 2016 roku, jednak debiut w lidze przypadł dopiero na rok 2021 i zakończył się od razu zdobyciem brązowego medalu. W tym sezonie Walkirie chciały powtórzyć wynik sprzed roku. 13 listopada 2022 znów zagrały o trzecie miejsce przeciwko ekipie Panthers Wrocław i wygrały po dogrywce 10:9, a złotego gola zdobyła Alicja Olszyńska!

– Wrocławianki to doświadczone, wieloletnie mistrzynie i wicemistrzynie Polski. Poprzednie spotkania z nimi w tym sezonie kończyły się zaledwie jedną bramką przewagi Walkirii. Wszyscy, którzy oglądali mecz, śmiało stwierdziliby, że emocji nie brakowało – komentowała Julia Wącław, jedna z zawodniczek, którą wyróżniono na koniec sezonu. Katowiczanki otrzymały ich kilka, w tym dla Kingi Niessner, którą wybrano najlepszą pomocniczką ligi.

Katowice to jeden z kilku ośrodków lacrosse w naszym kraju. W Polsce funkcjonuje obecnie sześć zespołów męskich (Wrocław, Katowice, Kraków, Oświęcim, Poznań i Warszawa) oraz cztery zespoły damskie (Poznań, Wrocław, Katowice, Września).

Sport Indian

Lacrosse to sport pochodzenia północnoamerykańskiego wywodzący się z tradycji rdzennych Indian. Do polski zawitał w 2007 roku, natomiast sekcja lacrosse przy AZS Uniwersytetu Śląskiego założona została w 2010 roku pod nazwą AZS Legion Katowice. Jest to obecnie jedyna taka drużyna funkcjonująca w ramach Akademickiego Związku Sportowego.

Podstawowe zasady lacrosse są bardzo proste. Za pomocą kija zakończonego siatką należy umieścić piłkę w bramce. Drużyna może liczyć 23 zawodników w przypadku mężczyzn i 18 zawodniczek w przypadku kobiet. Na boisku w danym momencie znajduje się 10 zawodników lub zawodniczek. Ostatnie sezony były sezonami przejściowymi. Wprowadzono zmiany, które miały pomóc w odbudowie drużyn po pandemii, przez co mecze rozgrywane były w ośmioosobowych składach. Zmagania odbywają się są na boisku zbliżonym rozmiarami do boiska piłkarskiego, natomiast bramki znajdują się w głąb boiska jak w hokeju na lodzie i mają rozmiar 1,8 m x 1,8 m. To, co wyróżnia lacrosse, to fakt, iż łączy on w sobie elementy różnych dyscyplin. Dynamikę i zwrotność – jak w koszykówce, czy piłce ręcznej, wybieganie na pozycje – jak w piłce nożnej oraz kontakt – jak w hokeju na lodzie.

W Legionie i Walkiriach można spotkać uczniów, studentów czy osoby które zakończyły już swoją edukację i na co dzień pracują. Choć treningi odbywają się w Katowicach, to ze względu na specyfikę regionu w drużynie trenują osoby z ościennych miast czy uczelni. Akcje rekrutacyjne kierowane są już do młodzieży od 15 roku życia. Mile widziane są też osoby starsze, które zainteresowały się lacrosse podczas studiów.

Dzięki wsparciu AZS Uniwersytetu Śląskiego drużyna ma zapewnione obiekty do trenowania oraz stale powiększa bazę sprzętową. Nowi zawodnicy nie muszą dzięki temu kupować sobie sprzętu, co dla początkujących może być znaczącym wydatkiem. Zarówno sekcja męska jak i żeńska trenują dwa razy w tygodniu, zaś weekendy to przeważnie wyjazdy na turnieje lub zgrupowania reprezentacji Polski.

foto: shutterlax.com (Marek Stor)

– Nowych zawodników szukamy wśród osób, które miały już do czynienia z jakimś spotem, ale nie zamykamy się też na innych. Każdy chętny może przyjść na treningi rekrutacyjne i spróbować swoich sił w lacrosse. Trzeba jednak mieć tą świadomość, że pierwsze pół roku to nauka posługiwania się kijem do lacrosse, która tak naprawdę nie kończy się nigdy. Stałym elementem dla każdego początkującego zawodnika jest tzw. ścianka, czyli odbijanie piłki o ścianę. Prawdziwa zabawa w lacrosse zaczyna się od momentu, gdy opanujemy posługiwanie się kijem w stopniu dostatecznym – komentuje Krzysztof Burzyński, bramkarz i kapitan drużyny.

Nie tylko w kraju

Rok 2022 był bardzo intensywny dla zawodników AZS Legionu Katowice także pod względem wydarzeń międzynarodowych. W tym sezonie odbyły się bowiem kwalifikacje do ważnych imprez, a nasza kadra wywalczyła przepustkę do mistrzostw świata, mistrzostw Europy w box lacrosse (odmiana halowa) oraz mistrzostw świata U20. W tych imprezach wzięło udział kilkunastu graczy Legionu, a napastnik Kamil Grabowski zagrał w każdym z trzech turniejów. Ponadto w reprezentacji U20 oraz kadrze seniorskiej rolę asystenta trenera pełni sternik katowickiej ekipy – Jędrzej Madej.

W tym roku (w dniach 24-27 listopada) zawodników Legionu czekają jeszcze try-outy do reprezentacji Polski,  która weźmie udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata w San Diego. Warto wspomnieć, iż lacrosse znalazł się wśród dyscyplin, które ubiegają się o włączenie do programu igrzysk olimpijskich w 2028 roku w Los Angeles. Ostateczne decyzje dotyczące nowych sportów zapadną w połowie 2023 roku.

foto: shutterlax.com (Marek Stor)

Tekst: Krzysztof Burzyński. Foto: shutterlax.com (Marek Stor)