Politechnika Gdańska wśród kobiet oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce, które zakończyły się w niedzielę w Białymstoku.

Gdańszczanki na podium wyprzedziły Uniwersytet Warszawski i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, a z kolei ekipa UMCS Lublin okazała się lepsza od Politechniki Gdańskiej i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

– Można było tutaj zdobywać minima na mistrzostwa Europy i igrzyska olimpijskie, więc poziom zawodów oczywiście był wysoki. Nie ma co ukrywać, że organizacja tak wielkiej imprezy nie jest prosta, bo samych zawodników mieliśmy ponad tysiąc trzystu. Dostajemy jednak opinie od uczestników, że wszystko zostało dobrze przeprowadzone, więc myślę, że możemy być zadowoleni – mówi Andrzej Kukliński, wiceprezes Klubu Środowiskowego AZS Województwa Podlaskiego, który we współpracy z Klubem Uczelnianym AZS Politechniki Białostockiej zorganizował zawody.

Ostatniego dnia zawodów, które od piątku trwały w Białymstoku, rozegrano jedenaście finałów – sześć kobiecych i pięć męskich. Ze złotych medali AMP cieszyły się Weronika Bartnowska (200 metrów, WAT Warszawa), Alicja Sielska (100 metrów przez płotki, AWF Kraków), Weronika Muszyńska (rzut dyskiem, UMCS Lublin), Angelika Antoniak (rzut oszczepem, UMB Białystok), Julia Jacak (trójskok, PŁ Łódź) oraz sztafeta 4×400 metrów UMCS Lublin (Weronika Taracha, Patrycja Kapała, Agata Wasiluk, Wiktoria Drozd). Z kolei wśród mężczyzn na najwyższych stopniach podium stanęli Daniel Sołtysiak (200 metrów, WSEiT Poznań), Jakub Lewoszewski (rzut dyskiem, AWF Biała Podlaska), Michał Gawenda (skok o tyczce, WSG Bydgoszcz), Dawid Krzemiński (trójskok, Uniwersytet Radom), a także sztafeta 4xz400 metrów UMCS Lublin (Mikołaj Kotyra, Bartosz Kitliński, Maciej Hołub, Patryk Grzegorzewicz). Partnerami tegorocznego wydarzenia były Politechnika Białostocka, Miasto Białystok oraz Województwo Podlaskie. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym AZS jest Grupa PZU.

– Jestem bardzo szczęśliwa, bo szczerze powiem, że nie spodziewałam się tego. Ten sezon był trudny, borykałam się z kontuzjami i nadal ich  Niestety, nadal nie wyleczyłam tych kontuzji, więc tym bardziej się cieszę, że udało mi się tymi dwoma rzutami wygrać. Bardzo lubię startować w AMP i bardzo żałuję, że to była już moja ostatnia ta impreza, bo w tym roku kończę studia i myślę, że bardzo będę za nimi tęsknić. Super przygoda, bardzo fajne zawody i dobra organizacja – mówiła Angelika Antoniak (UMB Białystok), najlepsza w rzucie oszczepem.

Wtórował jej Michał Gawęda (WSG Bydgoszcz), zwycięzca rywalizacji z skoku o tyczce. – To jest mój pierwszy taki tytuł. Nie byłem pewien, czy w ogóle będę mógł skakać, więc tym bardziej się cieszę z tego triumfu. Fajnie, że tak wyszło, ale wszystko dopiero przede mną w tym sezonie. Lubię ten stadion, skoczyłem tu kiedyś rekord Polski młodzików. To dobra skocznia i panuje tu świetna atmosfera – mówił.

Jedną z gwiazd AMP była Weronika Bartnowska (WAT Warszawa), która w piątek wygrała rywalizację na 400 metrów, a w niedzielę dołożyła do tego złoty medal na 200 metrów. – Teraz mam kolejne złoto, więc bardzo się cieszę i to na pewno motywuje mnie do ciężkiej pracy. Normalnie trenuję pod starty na 400 metrów, więc 200 to nie jest dla mnie trudny dystans, nawet być może lepszy, bo jestem sprinterką – komentowała Bartnowska.

Niewiele ponad pięćdziesiąt trzy i pół metra dały wygraną w rzucie dyskiem Weronice Muszyńskiej (UMCS Lublin). Zawodniczka była oczywiście zadowolona ze złotego medalu, ale z wyniku… – No z wyniku zadowolona nie jestem, muszę to przyznać. Odczucia mam jednak świetne, bo jest złoty medal. Bardzo lubię przyjeżdżać na Akademickie Mistrzostwa Polski, bo tu jest super klimat w trakcie zawodów i często przywożę do tego medale – powiedziała Muszyńska, która wygrała złoty medal AMP, a w rywalizacji o mistrzostwo Polski AZS przegrała z Karoliną Urban.

Wyniki 3. dnia Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce 2024:

Kobiety

200 metrów
1. Weronika Bartnowska (WAT Warszawa) 23.67
2. Monika Romaszko (PL Lublin) 23.76
3. Marlena Granaszewska (WANS Białystok) 23.89

100 metrów ppł
1. Alicja Sielska (AWF Kraków) 13.17
2. Marika Majewska (AWF Gorzów Wlkp.) 13.17
3. Maja Olszak (AWF Kraków) 13.60

4×400 metrów
1. UMCS Lublin (Weronika Taracha, Patrycja Kapała, Agata Wasiluk, Wiktoria Drozd) 3:49.20
2. UG Gdańsk (Aleksandra Belowska, Rozalia Malina, Alicja Stój, Dominika Duraj) 3:49.27
3. UKEN Kraków (Julia Ziembicka, Dominika Szymańska, Maria Put, Aleksandra Wsołek) 3:50.24

Rzut dyskiem
1. Weronika Muszyńska (UMCS Lublin) 53.69
2. Oliwia Jędrzejczak (UŁ Łódź) 43.74
3. Wiktoria Fronczyk (UM Łódź) 39.76

Rzut oszczepem
1. Angelika Antoniak (UMB Białystok) 45.45
2. Gabriela Andrukonis (PB Białystok) 44.41
3.Aleksandra Szczyrba (AGH Kraków) 40.93

Trójskok
1. Julia Jacak (PŁ Łódź) 12.58
2. Katarzyna Wiśniewska (PWr Wrocław) 12.45
3. Joanna Mosiek (ANS Leszno) 12.43

Mężczyźni

200 metrów
1. Daniel Sołtysiak (WSEiT Poznań) 21.14
2. Łukasz Żak (UMCS Lublin) 21.36
3. Paweł Miezianko (PB Białystok) 21.54

4×400 metrów
1. UMCS Lublin I (Mikołaj Kotyra, Bartosz Kitliński, Maciej Hołub, Patryk Grzegorzewicz) 3:12.79
2. PO Opole (Kasjan Miśków, Szymon Mikołajczak, Robin Biliński, Dawid Buck) 3:17.60
3. UMCS Lublin II (Łukasz Mirosław-Pyda, Karol Lesiczka, Jacek Skrzeszewski, Michał Kitliński) 3:21.85

Rzut dyskiem
1. Jakub Lewoszewski (AWF Biała Podlaska) 55.00
2. Wojciech Lewkowicz (ZUT Szczecin) 54.03
3. Eryk Baranek (PŚ Gliwice) 53.24

Skok o tyczce
1. Michał Gawenda (WSG Bydgoszcz) 5.00
2. Bartosz Marciniewicz (AWF Katowice) 5.00
3. Adam Ostatek (ZUT Szczecin) 4.70

Trójskok
1. Dawid Krzemiński (Uniwersytet Radom) 15.42
2. Jakub Bracki (PŁ Łódź) 15.40
3. Kacper Rudnik (UMK Toruń) 15.12