Rozgrzany piasek i piękna pogoda to nie pocztówka z wakacji, ale krajobraz półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w piłce plażowej. Przez dwa dni obiekt na warszawskim Ursynowie przypominał nadmorski kurort.

Na czterech boiskach rywalizowało 16 par żeńskich i 12 męskich. Reprezentowały one 13 uczelni. Spotkania rozgrywane były w szybkim tempie i nikt nie chował głowy w piasek. Do finału AMP awansowało po osiem par.

Wśród faworytek półfinału, ale i jednych z kandydatek do medalu Akademickich Mistrzostw Polski, są zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego występujące w parze Marta Łodej i Karina Jakuć. Już pierwszego dnia wygrały one trzy spotkania po 2:0, przeciwko Politechnice Łódzkiej, Akademii Leona Koźmińskiego i AWF 3.

– Ważne było to, żeby z każdym meczem się zgrywać. Pierwszy raz gram z Kariną i chcemy się dobrze przygotować na finału. Z meczu na mecz było coraz lepiej i uważam, że fajnie nam wyszło – mówiła Marta Łodej, reprezentantka Polski w siatkówce plażowej.

Marcin Selerski

Problemu ze zgraniem nie powinni mieć Maciej Okrzeja i Patryk Tyszka, którzy także reprezentują Uniwersytet Warszawski. Para rok temu w finale w Gdańsku zajęła piąte miejsce. Teraz ich głównym celem również był awans do decydującej rundy i walka o medal AMP.

– Zawsze staramy się grać jak najlepiej. Choć nie ma co ukrywać, że mamy apetyt na finały, bo tam jest granie na najwyższym poziomie. W strefach też nie można jednak odpuścić, bo teoretycznie słabsza para może mieć „dzień konia” i wyeliminować kogoś z turnieju. Drabinka bywa okrutna – powiedział z uśmiechem Maciej Okrzeja, pełniący rolę kapitana.

Zawodnicy „UW 2” pierwszego dnia również wygrali trzy spotkania stosunkiem 2:0, przeciwko Uniwersytetowi Łódzkiemu 2, Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi i Wojskowej Akademii Technicznej.

Zgodnie z przewidywaniami zwycięzcami niedzielnego półfinału zostały drużyny Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród kobiet najlepsze były wspomniane Marta Łodej i Karina Jakuć, które wygrały półfinał pokonując AWF 2 (Agata Baranowska – Gabriela Osewska). Spotkanie zakończyło się w dwóch setach ( 21:13, 21:13). Natomiast wśród mężczyzn w decydującym meczu doszło do wewnętrznego pojedynku pomiędzy duetami Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Korycki i Adam Manios pokonali Okrzeję i Tyszę 2:0 (21:13, 21:19).

Walka o najcenniejsze medale Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej odbędzie się w dniach 10-13 września w Gdańsku. Rok temu nad Motławą Uniwersytet Warszawski zwyciężył w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn oraz w klasyfikacji par kobiecych (Agnieszka Adamek / Izabela Błasiak).

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana jest przez Ministerstwo Sportu.