AZS Poznań podsumował wyniki rywalizacji w ramach AMPiW w piłce ręcznej. Niespodzianek sportowych tym razem nie było.

Można śmiało powiedzieć, że w Wielkopolsce piłka ręczna odzyskuje wśród wielkopolskich studentów dawną popularność. Turnieje finałowe mistrzostw 2023/24 rozegrano w tygodniowym odstępie w halach sportowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (kobiety) i Akademii Wychowania Fizycznego (mężczyźni) w Poznaniu.

Zdecydowanym faworytem wśród pań była drużyna AWS z Kalisza. Rywalizacja potoczyła się zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ kaliszanki pewnie pokonały swoje rywalki i z kompletem punktów zdobyły złote medale, zwyciężając 23:8 z UAM i 18:11 z AWF. Otwartą pozostawała natomiast sprawa srebrnego medalu. W meczu o krążki z tego kruszcu studentki AWF pewnie pokonały UAM (18:8) i to one stanęły na drugim stopniu podium. Tytuł MVP rozgrywek przypadł w udziale Małgorzacie Kisiel-Stężale z AWS. Zespół z Kalisza poprowadził do sukcesu Kamil Karaś, prezes KU AZS AWS.

W rozgrywkach mężczyzn od początku dominował zespół AWF, jednak problemy personalne na finiszu sprawiły, że studenci tej uczelni do ostatniego gwizdka drżeli o końcowy wynik. Ostatecznie pokonali Politechnikę Poznańską tylko lepszym stosunkiem bramek, przy równej liczbie punktów zdobytych w całorocznej rywalizacji, na którą złożyły się cztery emocjonujące turnieje. Na trzecim miejscu mistrzostwa ukończyła drużyna AWS Kalisz, już z wyraźnie mniejszym dorobkiem punktowym od złotych i srebrnych medalistów. Trenerem zespołu AWF jest Michał Pietrzak.

Rozgrywki akademickie w Wielkopolsce koordynuje Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, a wsparcia studentom-sportowcom udzielają Ministerstwo Sportu i Turystyki, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Poznań oraz Dom Wydawniczy REBIS – niezawodny sponsor sportu akademickiego.

Tekst i foto: Piotr Kuś