Poziom zmagań staje się coraz wyższy, bo coraz bliższy jest też finał ogólnopolskiej akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Na pływalni Wodny Park Warszawianka rozegrano piąty i zarazem przedostatni etap zawodów eliminacyjnych.

Kibicie odliczają tygodnie do igrzysk olimpijskich w Paryżu, a sportowcy walczą o wypełnienie wskaźników. Uczestnicy akcji Od Młodzika do Olimpijczyka ubiegają się zaś o miejsce w swoim pierwszym wielkim finale, który zakończy sezon popularnego OMDO. Ale kto wie, czy w przyszłości nie zobaczymy ich na najważniejszej sportowej imprezie świata.

Młode talenty zmierzyły się w sobotę 20 kwietnia na terenie Parku Wodnego Warszawianka. W zawodach mogły wziąć dzieci z roczników 2010-2015. Była to pierwsza impreza w tym sezonie rozgrywana na pływalni 50-metrowej. Dla niektórych był to również pierwszy sprawdzian na długim basenie w tym roku. W zawodach wzięło udział ponad 840 zawodników i zawodniczek z 78 klubów z całego kraju. Większość z nich wciąż walczy o swoje miejsca w finale.

Dwa lata z rzędu udało nam się zdobyć złoto w sztafetach i liczymy, że dobra passa nie minie i zbierzemy dobrą ekipę, a także indywidualnie powalczymy o wysokie miejsca w finale. Oczywiście w tych rocznikach nie można skreślać osób, które zajmują niższe miejsca i nie mają spektakularnych wyników, bo za 5-6 lat mogą się rozwinąć. Nie ma pewności, że ci, którzy teraz błyszczą, będą wielkimi sportowcami powiedział Bartosz Bogdanowicz, trener Juvenii iSwim Białystok.

Bardzo udane zawody zaliczyła 10-letnia Zofia Lepa z MKS Piaseczno, która zdobyła trzy złote medale i pobiła cztery rekordy życiowe. Młoda pływaczka była najlepsza na 50 m stylem dowolnym (33.16), 50 m stylem grzbietowym (39.08) oraz na 50 m stylem motylkowym (37.05), a także była druga na 50 m stylem klasycznym (44.05).

To były bardzo fajne zawody. Pierwszy raz startowałam w tym roku na pływalni 50 m i było trochę trudniej i dziwniej. Ja jestem dobra w nawrotach pod wodą, a tu nie mogłam tego robić. Najbardziej zadowolona jestem z kraula, a najtrudniej było w żabie. Jednak wszystkie moje wyniki to życiówki i na pewno będę chciała je jeszcze poprawić mówiła Zofia Lepa.

foto: Marcin Klimczak

W gronie multimedalistów imprezy ponownie znaleźli się też 9-letnia Julia Fąferek (Turekin Pływa) oraz 10-letni Oskar Piłat (Sokół Rzeszów), którzy zdobyli po cztery złote medale. Startowali i wygrywali oni na 50 m stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym.

Najwięcej medali wywalczyli reprezentanci MKS Piaseczno, bo aż 18, w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe. Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajął Turekin Pływa z dorobkiem 9 medali w tym 6 złotych. Trzeci był Delfin Tarnobrzeg, mając na koncie także 9 medali, ale o jeden złoty mniej niż pływacy z Turku. Na podium stawali młodzi pływacy i pływaczki z 51 klubów.

Ostatni już etap eliminacyjny rozegrany zostanie 18 maja na pływalni CSR WUM. Finał cyklu odbędzie się niemal miesiąc później. Awans do decydujących zawodów w każdej konkurencji uzyska po 20 najlepszych osób na podstawie punktów FINA. W finale rozegrane będą też sztafety 8×50 m stylem dowolnym w składzie mieszanym.

Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawy. Partnerzy wydarzenia to: PZU, Dobra Drużyna PZU, Miasto Lublin, Park Wodny Warszawianka, aqua-sport.net, Print Plus.