Maja Chyla (UJ Kraków) i Bartłomiej Sanetra (AWF Katowice) to duet, który zgarnął dublet podczas Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły CM UJ Kraków i AGH Kraków.

Zima wróciła na finał Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. Świeży biały puch wyglądał ładnie na obrazkach, ale nie był tym, na co zebrani liczyli. W ciągu trzech dni organizatorzy, a zwłaszcza uczestnicy, przeżyli różne pory roku. W trakcie eliminacji było raz deszczowo, a raz ciepło i słonecznie. Ekipa dbająca o przygotowywanie trasy nie żałowała sił i środków, które miały związać resztki śniegu leżące na zakopiańskiej Harendzie. Trasa przeszła poważną próbę wytrzymałościową, bo w zawodach wzięło udział ponad 380 osób z 47 uczelni.

Rozstrzygnięcia zapadły w czwartek 7 marca. Tuż przed walką o medale do zimowej stolicy Polski wrócił śnieg i lekki mróz. Świeży puch nie zdążył jednak związać się z podłożem i trzeba było go odgarniać, co spowodowało przesunięcie godziny startu o kilkanaście minut. Ostatniego dnia w rywalizacji wzięło udział już tylko po 50 najlepszych narciarzy i narciarek, którzy przeszli gęste sito eliminacji.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2024 – finał – Harenda, Zakopane, Polska, 7.03.2024 r. fot. Michał Szypliński (skifoto.pl)

W slalomie gigancie nie doszło do zmian na najwyższym miejscu podium w porównaniu z zeszłym rokiem. Wśród kobiet ponownie zwyciężyła Maja Chyla z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która po pierwszym przyjeździe wypracowała znaczną przewagę. Ostatecznie Chyla po dwóch przejazdach uzyskała łączny czas 1:22.15. Dwie sekundy za nią uplasowała się Zuzanna Czapska (AWF Katowice), a trzecia była Karolina Haratek (UJ CM Kraków) z rezultatem 1:24.71.

– Byłam bardzo zdziwiona po pierwszym przejeździe. Po przejeździe Zuzi nie było widać, że będę miała taką przewagę. Mój przejazd nie był aż tak poprawny jak mógłby być. Może o to chodziło, bo byłam spóźniona tam gdzie powinnam, a na inne tyczki dobrze najechałam. W drugim przejeździe było nieco spokojniej, ale przyjechałam nieco zestresowałam się  późnym przybyciem na start – opowiadała Maja Chyla.

Wśród mężczyzn tytuł obronił Bartłomiej Sanetra z AWF Katowice, który po dwóch przejazdach cieszył się z kolejnego medalu, uzyskując czas 1:16.63. Niemal pół sekundy straty do niego miał drugi na mecie Paweł Pyjas, reprezentujący tą samą uczelnię. Brąz wywalczył Wojciech Dulczewski z AGH w Krakowie, który uzyskał rezultat 1:18.19.

Sukces z giganta Chyla powtórzyła w slalomie, zdobywając drugi złoty tego dnia medal. W pierwszym przejeździe studentka UJ Kraków miała 0.77 sek. przewagi nad rywalkami i utrzymała fotel liderki w drugiej serii. Ostatecznie wygrała z wynikiem 1:19.33,  wyprzedzając Czapską (1:20.26) i Zofię Zdort z SUM Katowice (1:21.72).

Wśród panów rywalizacja w slalomie była dużo bardziej zacięta, bo po pierwszym zjeździe czterech najlepszych zawodników różniło tylko 0.15 sekundy. Finalnie ponownie wygrał Sanetra z łącznym wynikiem 1:11.05, wyprzedzając Juliusza Mitana (AGH Kraków), który miał rezultat 1:12.01, a na trzecie miejsce spadł liderujący po pierwszej serii Przemysław Białobrzycki (1:12.65).

– Bardzo się cieszę z tego podwójnego zwycięstwa, ale nie mam czasu na świętowanie, bo jutro jadę na zawody FIS-owe. Będę tam chciał tak dobrze pojechać jak na AMP-ach. Jak Juliusz zbliżał się do mety, to na pewno trochę emocji było, bo nie znałem międzyczasów na tyczkach. Udało mi się go pokonać, ale wszystkim chłopakom gratuluję – powiedział Bartłomiej Sanetra.

Sanetra i Chyla prócz dwóch złotych medali odebrali także memoriałowe nagrody dla najlepszego zawodnika i najlepszej zawodniczki AMP. Specjalnymi wyróżnieniami przypomniano postaci Teresy Kodelskiej-Łaszek i Stefana Dziedzica.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, wyprzedzając AWF w Krakowie. Trzecie miejsce zajęły reprezentantki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Natomiast w klasyfikacji drużynowej mężczyzn wygrała krakowska AGH przed AWF Katowice i Politechniką Krakowską.

Organizatorem wydarzenia był Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Partnerami były Nordica Polska, UYN, Dainesse, EnergiaPura. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.