Aleksandra Kałucka – zawodniczka AZS ANS Tarnów z brązem igrzysk olimpijskich! Pia Skrzyszowska z AZS AWF Warszawa w półfinale 100 metrów przez płotki, zgodnie z planem do półfinałów awansowali także nasi kajakarze.

Środa to popis naszych zawodniczek, które walczyły o medale we wspinaczce sportowej. W kluczowych startach w Paryżu Aleksandra Kałucka (AZS ANS Tarnów) ustanowiła rekord życiowy, a potem zasłużenie wywalczyła brązowy medal olimpijski! Bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Mirosław, która była zdecydowanie najlepszą zawodniczką zawodów.

To było niesamowite zakończenie startu dla naszych reprezentantek na ściance zlokalizowanej na lotnisku Le Bourget. Obie pewnie awansowały do półfinału, w którym trafiły na siebie. Kałucka – zawodniczka AZS ANS Tarnów wcześniej pokonała reprezentantkę Hiszpanii Leslie Romero z czasem 6.35, w półfinale przeciwko Mirosław ustanowiła rekord życiowy – 6.34, a w walce o brąz wygrała z zawodniczką z Indonezji Rajiah Sallsabillah! – Nie wiem jeszcze, co się właśnie stało – nie ukrywała radości zawodniczka AZS ANS Tarnów. – Bardzo dziękuję za wsparcie mojej siostrze, a wracając do walki o medal to miałam problem i na szczęście nie odpadłam od ściany i mogę się cieszyć. Nadal jednak nie mogę uwierzyć – dodaje Kałucka. Zawodników Akademickiego Związku Sportowego wspiera PZU, sponsor główny AZS.

Chwilę wcześniej bez kłopotów do półfinału w konkurencji C1 na dystansie 1000 m awansował kajakarz Wiktor Głazunow. Polak wygrał swój bieg z czasem 3:48.40, Polak wyprzedził Zachara Petrowa o 1.45 sekundy, trzeci był Kubańczyk Jose Ramon Pelier Cordova. Bezpośredni awans do półfinału uzyskali dwaj najlepsi zawodnicy. Kanadyjkarz AZS AWF Gorzów może już ze spokojem czekać na kolejne starty (półfinał i finał), które zaplanowano na piątek.

W środę kwalifikacjach startowało też dwoje naszych lekkoatletów, reprezentantów AZS AWF Warszawa. Nieco nadszarpnęła nerwy kibiców Pia Skrzyszowska podczas eliminacji rywalizacji na 100 metrów przez płotki. Polka w drugiej części dystansu wyraźnie przyspieszyła, by zająć miejsce w trójce bezpośrednio kwalifikującej się do półfinału. Nasza zawodniczka zajęła ostatecznie trzecią lokatę z czasem 12.82. Półfinał biegu na 100 metrów przez płotki, z udziałem Skrzyszowskiej, zaplanowano na poranną sesję 9 sierpnia.
– Jestem spokojna, bo przywiozłam tu lepszą formę. W półfinale będę musiała pobiec swoje, tutaj było zbyt luźno -powiedziała Skrzyszowska.
Z kolei kolejnej szansy na awans do półfinału biegu na 800 metrów będzie musiał szukać w repasażach Mateusz Borkowski. Polak odpuścił w końcówce i w piątej serii eliminacyjnej finiszował siódmy z czasem 1:47.50. Biegi repasażowe odbędą się w czwartek w sesji porannej.

W żeglarskiej formule kite, która debiutuje na igrzyskach, a wraz z nią Julia Damasiewicz i Maksymilian Żakowski z AZS Poznań, mamy pierwsze rozstrzygnięcia. Żakowski zajął szesnaste miejsce, Domasiewicz była dziewiąta i popłynie w półfinale B. W środę żeglarze z powodu warunków pogodowych nie odbyli żadnego wyścigu. Domasiewicz będzie rywalizować w czwartek w serii medalowej.

Rozwój sportu wyczynowego w środowisku akademickim wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU – sponsor strategiczny AZS.