Łódź gotowa do Europejskich Igrzysk Studenckich 2022

0
1144

W Łodzi odbyła się wizytacja delegatów EUSA przed Europejskimi Igrzyskami Studenckimi 2022. Przedstawiciele federacji sprawdzili stan łódzkich obiektów sportowych, a także przyjęli raport od komitetu organizacyjnego o etapach przygotowań do EUG 2022.   

Nawierzchnia boisk, liczba miejsc na trybunach dla kibiców, a nawet jakość piasku do rozgrywek plażowej piłki siatkowej – to wszystko musi być ściśle dostosowane do wytycznych EUSA. Delegaci federacji sportów akademickich podczas trzydniowej wizyty odwiedzili kilkanaście obiektów uczelnianych, miejskich i AZS.

– Beneficjentem organizacji EUG 2022 będzie miasto Łódź i Politechnika Łódzka – przekonywał Besim Aliti, jeden z delegatów EUSA – Impreza ma przełożenie na ruch turystyczny, do Łodzi przyjedzie ponad 5000 osób. To duża szansa dla lokalnej gospodarki.

Już w przyszłym roku na 20 łódzkich obiektach sportowych rozegrane zostaną zawody
w kilkunastu najpopularniejszych dyscyplinach w ramach EUG 2022. W programie są m.in. siatkówka, koszykówka, piłka nożna, tenis stołowy. Zaplanowano także rywalizację sportowców z niepełnosprawnościami w tenisie stołowym i pływaniu. Nie zabraknie również sportów walki. Na matach i ringach zmierzą się studenci – sportowcy z całej Europy w karate, judo i kickboxingu. Organizatorzy będą musieli zapewnić warunki do rywalizacji i spędzania czasu wolnego dla ponad pięciu tysięcy uczestników, szefów misji oraz delegatów.

– EUG to największe europejskie akademickie wydarzenie sportowe, jakie kiedykolwiek odbywało się w Polsce – stwierdził dr hab. inż. Witold Pawłowski, prorektor ds. studenckich Politechniki Łódzkiej – To szansa na promowanie Łodzi, jego społeczności akademickiej i Politechniki Łódzkiej, co stanowi ogromną wartość dodaną tego wydarzenia.

Łódź jest jednym z największych ośrodków akademickich w kraju. EUG 2022 będą okazją do pokazania go w Europie jako miejsca, które młodzież wybiera do nauki, rozwijania swoich zdolności oraz pasji. Dla Politechniki Łódzkiej to możliwość zaprezentowania uczelni jako miejsca, gdzie od lat z powodzeniem nauka łączona jest ze sportem. Miasto Łódź z kolei chce zaprezentować się podczas EUG 2022 jako miasto rozwijające się, z perspektywami na przyszłość.

– My, jako miasto Łódź, od początku wierzymy w siłę Politechniki Łódzkiej – mówiła Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi – Chciałabym podziękować przedstawicielom EUSA za wizytę w Łodzi. Czekaliśmy na Was od pewnego czasu, mam nadzieję niedługo dostać informacje dotyczące stanu przygotowania Łodzi do organizacji przyszłorocznych Igrzysk.

EUG w Łodzi potrwają od 17 do 30 lipca 2022. Przez dwa tygodnie o medale będą rywalizować studenci z co najmniej 40 krajów europejskich. Pierwsze Europejskie Igrzyska Akademickie odbyły się w 2012 roku w hiszpańskiej Cordobie. Łódź będzie gospodarzem szóstej edycji EUG. Będzie to największa impreza sportu akademickiego organizowana w Polsce od czasu Zimowej Uniwersjady w 2001 roku w Zakopanem.

Źródło: Komitet organizacyjny EUG 2022

Fot. Łukasz Śwituniak