Drużyna futbolu amerykańskiego AZS UWM Olsztyn Lakers wygrała w tym roku rozgrywki drugiej Polskiej Futbol Ligi i za kilka miesięcy przystąpi do walki w lidze pierwszej.

Aby na wiosnę przystąpić do rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej, ekipa AZS UWM Olsztyn Lakers musiała spełnić kilka warunków. – Wspólnie zdecydowaliśmy, że musimy grać w pierwszej lidze. I tak się właśnie stanie – powiedział Tomasz Sawicki, członek zarządu sekcji w studiu Radia UWM FM.

Sezon 2023 w rozgrywkach Polskiej Futbol Ligi 1 w futbolu amerykańskim wystartuje w pierwszy weekend kwietnia. Do rywalizacji przystąpi osiem drużyn – w tym AZS UWM Olsztyn Lakers. Jeziorowcy wracają tam po czterech latach. – Na pewno sportowo będzie ciężko. Organizacyjnie również jest to większe wyzwanie. Natomiast już tam byliśmy i chcieliśmy wrócić – dodaje Sawicki.

Liga podzielona będzie na grupę północną (AZS UWM Olsztyn Lakers, Lowlanders Białystok, Warsaw Eagles, Warsaw Mets)  i południową (Kraków Kings, Silesia Rebels Katowice, Tychy Falcons, Jaguars Kąty Wrocławskie). Zespół z Kortowa nadal prowadzić będzie amerykański szkoleniowiec Matthew Kershey. Klub chce zakontraktować także dwóch zawodników zza oceanu. – Prawdopodobnie zawodnikiem defensywnym będzie Demetrius Allen. Jestem z nim w kontakcie od miesięcy – zdradza Sawicki.

Jaki cel ma drużyna na nowy sezon? – Wyniki nie będą najważniejsze. Drużyny buduje się nie rok czy dwa. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby dobrze wyglądało to organizacyjnie i żeby zgrywać chłopaków. Mieliśmy najlepszą rekrutację od lat – odpowiada Sawicki i dodaje, że kolejnym celem będzie reaktywacja drużyny juniorskiej AZS UWM Olsztyn Lakers.

Z Tomaszem Sawickim rozmawiał Wojtek Miśkiewicz z Radia UWM FM – posłuchaj rozmowy online!