Po raz pierwszy w tym roku i, co ważniejsze, po raz pierwszy w historii Akademicki Puchar Polski w narciarstwie alpejskim zawita do Rytra. Nad Popradem spodziewany jest zjazd najlepszych studentów i studentek w kraju, którzy nie próżnują i ostro trenują.

Po tradycyjnym rozpoczęciu sezonu na Harendzie uczestnicy zawodów AZS Winter Cup wracają do Małopolski, a dokładniej w Beskid Sądecki. Po raz pierwszy w 22-letniej historii zawodów impreza rozgrywana będzie na terenie Stacji RyterSki. Chęć udziału wyraziło ponad 100 osób z różnych uczelni.

Rytro to malownicza górska miejscowość położona między Krynicą Zdrojem a Piwniczną, która była znana głównie wśród turystów odwiedzających te okolice latem. To się jednak zmienia dzięki otwarciu wspomnianej stacji narciarskiej. RytroSki pierwszych miłośników sportów zimowych przyjęła w 2005 roku. Obecnie to jeden z najbardziej znaczących ośrodków na turystycznej mapie Małopolski. Posiada cztery trasy wyznaczone na stokach Jastrzębskiej Góry, w tym jedną – czerwoną, z homologacją FIS.

– Naszą ideą jest to, żeby każde eliminacje odbywały się w innym miejscu. Stąd pomysł, żeby włączyć do kalendarza Rytro. To jest lokalizacja polecana przez Mariusza Staszela. Z tego co wiemy, to jest góra dla wymagających, czyli idealna dla uczestników AZS Winter Cup. To nie będzie koniec nowości, bo w tym sezonie zawody po raz pierwszy odbędą się też w Jurgowie. Bardzo się z tego cieszę, a do tego jesteśmy zachęceni sporą frekwencją, która była w grudniu na Harendzie. Liczę, że takie liczby się utrzymają. Widać też, że wiele sekcji spędziło czas między jednymi, a drugimi eliminacjami, trenując. Dlatego jestem spokojny nie tylko o poziom zawodów, ale też o kolejnych uczestników – mówi Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa i organizator cyklu.

I Eliminacje AZS Winter Cup 2023/2024 – Harenda, Zakopane, Polska, 22.12.2023 r. fot. Michał Szypliński/skifoto.pl

Pierwsze eliminacje AZS Winter Cup od podwójnej wygranej rozpoczęła Maja Chyla (UJ Kraków), która była najlepsza w slalomie gigancie i slalomie. Wśród mężczyzn w gigancie zwyciężył Wojciech Dulczewski (AGH Kraków), odnosząc swoją pierwszą wygraną w tym cyklu. Natomiast w slalomie zwyciężył jego kolega z uczelni Juliusz Mitan. Najlepszymi debiutantami zostali Jagoda Kolegowicz (UJ CM Kraków) i Szymon Zarzycki (KAAFM Kraków).

AZS Winter Cup w Rytrze odbędzie się w piątek 12 stycznia. Oglądanie trasy rozpocznie się o godz. 8:30. Początek slalomu giganta o godz. 9, a slalom wystartuje o godz. 12. Ceremonia dekoracji planowana jest na 15.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Akademicki Związek Sportowy Warszawa. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i m.st. Warszawa. Sponsorem technicznym jest Nordica Polska, UYN i Dainese. Partnerami są Grupa PZU, Toyota W&J Wiśniewski, Snow & More Magazyn, skifoto.pl, Reklawiz, Stalkant FM, Przegląd Sportowy, Onet.