Polscy koszykarze pokonali Tajwan 85:82, a koszykarki Czechy 71:52 w czwartkowych meczach 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Oznacza to, że Polki w sobotę zagrają o piąte miejsce, a Polacy dzień później o dziewiąte.

Koszykarki wygrały bardzo pewnie i już do przerwy prowadziły 43:13! Ba, w pierwszej kwarcie Polki pozwoliły Czeszkom na zdobycie zaledwie trzech punktów. To była absolutna dominacja biało-czerwonych, które całkowicie zasłużyły na szansę gry o piątą lokatę. Przypomnijmy, że zespół trenera Karola Kowalewskiego w ćwierćfinale bardzo długo walczył z faworyzowaną Finlandią i uległ dopiero w samej końcówce.

Niżej w klasyfikacji uniwersjadowej będą polscy koszykarze, którzy nie zdołali wyjść z grupy i musieli grać o niższe pozycje w turnieju. Zaraz po odpadnięciu z Czechami zapowiadali jednak, że zrobią wszystko, by zająć najwyższe możliwe w tej sytuacji miejsce, czyli dziewiąte. I tak może się stać, bo w czwartek po bardzo zaciętym spotkaniu pokonali Tajwan. Wynik właściwie przez cały mecz oscylował wokół remisu, ale większe doświadczenie polskiej drużyny pozwoliło jej wygrać ten mecz.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Polska – Czechy 71:52 (17:3, 26|:10, 15:17, 13:22)
Polska: Julia Niemojewska 3, Kamila Borkowska 11, Kamila Podgórna 3, Aleksandra Parzeńska 14, Wiktoria Keller 2 – Emilia Kośla 9, Karolina Stefańczyk 3, Julia Bazan 9, Zuzanna Kulińska 6, Jowita Ossowska 6, Zuzanna Puc 5. Trener: Karol Kowalewski.

Polska – Tajwan 85:82 (26:25, 20:19, 20:22, 19:16)
Polska: Bartłomiej Pelczar 11, Marcin Woroniecki 14, Kacper Kłaczek 6, Grzegorz Kamiński 16, Szymon Tomczak 18 – Wojciech Tomaszewski 7, Michał Krasuski 2, Michał Sitnik 4, Szymon Sobiech 6, Mikołaj Adamczak 3. Trener: Arkadiusz Miłoszewski.