W Łodzi rozpoczęły się Europejskie Igrzyska Akademickie. Na koncie Polaków są już pierwsze zwycięstwa i pierwsze porażki. Pewne są już także pierwsze medale.

W siatkówce plażowej kobiet po dwie wygrane i zwycięstwo w grupach mają UJ Kraków (Krawczyk – Kucner) i UAM Poznań (Antczak – Kozłowska). U panów grupy są bardziej liczne, ale na najlepszej drodze do ich wygrania są pierwszy duet Uniwersytetu Warszawskiego (Manios – Korycki) i Uniwersytet Medyczny Białystok (Głowacki – Witkos).

W parach do walki stanęli także szachiści. Pierwszy duet ALK Warszawa (Molenda – Kowalski) wygrał trzy mecze i zajmuje drugie miejsce.

Udanie zmagania rozpoczęli futsaliści WSG Bydgoszcz. Akademiccy mistrzowie Polski z ubiegłego roku pokonali Uniwersytet Loughborough 7:3, choć to rywale jako pierwsi strzelili bramkę, do przerwy utrzymywali korzystny remis (3:3), dwa razy trafiając przy tym w słupek. W ich barwach wystąpił Dawid Kowalczyk, który do Anglii wyjechał w wieku sześciu lat. – Przez ostatnie trzy lata wygrywaliśmy akademickie mistrzostwa Wielkiej Brytanii i jednocześnie gramy w lidze brytyjskiej, zajmując niedawno trzecie miejsce. Przyjechaliśmy do Łodzi reprezentować Anglię i jest to nasz pierwszy zagraniczny występ. W meczu z Bydgoszczą było blisko, ale widać, że polskie drużyny mają klasę. Wiedzieliśmy, że jest tu bardzo dużo dobrych zawodników, ale postaramy się wypaść jak najlepiej – powiedział Kowalczyk, który w drugiej połowie miał szansę, by doprowadzić do wyniku 4:4.

Marzenia Brytyjczyków o korzystnym wyniku rozwiał Mateusz Lisowski, który ustrzelił hat-tricka, i czerwona kartka. – Nie weszliśmy dobrze w pierwszą połowę. Potem sami sobie wprowadziliśmy niepotrzebne nerwy, bo podarowaliśmy bramki przeciwnikowi. Na szczęście po przerwie ciśnienie z nas zeszło i udało się wygrać. Z całym szacunkiem dla rywala wiemy, że w Anglii futsal nie stoi na wysokim poziomie. Widać było różnicę i większą jakość gry po naszej stronie. Chcemy zajść jak najdalej i jeśli się uda, zdobyć medal – powiedział.

Do walki stanęli nasi specjaliści od kickboxingu i nie mieli zbyt dużo szczęścia. Sukcesy jednak były. W kategorii KL -84 kg wygrał Oleksi Babenko z ALK Warszawa, co dało mu prawo walki w półfinale. W kobiecej kategorii KL -65 kg do rywalizacji przystąpiły tylko cztery zawodniczki, a że większość to Polki, więc będziemy mieć polski finał. W nim Gabriela Sztukowska (AWF Warszawa) zmierzy się z Natalią Zakrzewską (GUMed Gdańsk), a z brązu już może się cieszyć Julia Setla (AWF Katowice). W podobnych okolicznościach do finału kategorii KL +65 kg dostały się Paulina Stenka (AWFiS Gdańsk) i Paulina Badowska (UMed Łódź).

Aż siedem polskich zespołów rozpoczęło rywalizację w tenisie stołowym. Z 13 meczów nasi wygrali aż dziewięć, a z dwóch triumfów mogą się cieszyć męskie ekipy WSG Bydgoszcz i Akademii Zamojskiej. Połowiczne sukcesy udało się odnieść na tenisowym korcie, a pierwszy dzień kończymy z bilansem dwie wygrane – dwie przegrane (choć nieznaczne).

Większych szans ze znacznie lepiej dysponowanymi rywalkami z Wenecji nie miały siatkarki Politechniki Łódzkiej, choć ich trener poświęcił nieco czasu na rozpoznanie przeciwnika. – Oglądałem ich mecz z akademickich rozgrywek we Włoszech. Grają na poziomie naszej pierwszej ligi. Moje dziewczyny podeszły do rywalizacji z nimi za bardzo emocjonalnie. Mam nadzieję, że po zebranym doświadczeniu kolejny mecz będzie już dla nas, co pozwoli nam walczyć o miejsca 7-12. Musimy tylko wygrać z Albanią – powiedział trener Tomasz Gapiński.

Waterpoliści Politechniki Łódzkiej przystąpili do zmagań na Europejskich Igrzyskach Akademickich po wygraniu mistrzostwa Polski. W pierwszym meczu z Turkami potwierdzili klasę, ale w drugim, który był niezwykle emocjonujący, uznali wyższość Chorwatów. Na jednych i drugich czekają jeszcze m.in. Węgrzy, którzy w swoim pierwszym występie… zaaplikowali rywalom 33 bramki.

Politechnika Rzeszowska – Uniwersytet Nottingham Trent 2:3
Akademia Zamojska – Połtawski Narodowy Uniwersytet Techniczny im. Jurija Kondratiuka (UKR) 3:1
WSG Bydgoszcz – Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (LTU) 3:2
Politechnika Rzeszowska – Uniwersytet Jyvaskyla (FIN) 3:0
Akademia Zamojska – Uniwersytet w Porto (POR) 3:0
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Nisantasi Stambuł (TUR) 1:3
Politechnika Rzeszowska – Uniwersytet w Peczu (HUN) 1:3
WSG Bydgoszcz – Uniwersytet we Freiburgu (GER) 3:2