Historyczne sukcesy rugbistów AWF Warszawa! Dwa brązowe medale AME w Lizbonie!

0
559

Nie tylko dziewczyny lubią brąz – drużyny kobiet i mężczyzn AWF Warszawa zajęły trzecie miejsca Akademickich Mistrzostwach Europy w rugby 7, które były rozgrywane w Lizbonie. – Wracamy do kraju z bagażem doświadczeń – mówią w stołecznych ekipach.

Zespoły warszawskiej uczelni wyjeżdżały do Portugalii świadome swoich możliwości i po cichu liczyły, że przy odrobinie szczęścia uda się zdobyć medale. Rugbistki i rugbiści z Mazowsza nie rzucili słów na wiatr, zajmując zgodnie miejsca na najniższym stopniu podium. O medale AME 2023 wcale nie było łatwo, zwłaszcza że rywale byli świetnie dysponowani. Studenci ze stolicy w drodze po brąz pokonali uniwersytety Carlo Jose Celi z Madrytu (14:12), Getyngi (59:0), Sewilli (19:0) i wywalczyli remis z uniwersytetem San Jorge z Saragossy (14:14). Jedyne porażki ponieśli z nowym mistrzem, uniwersytetem La Rochelle (7:57), a także z akademikami z Parmy (5:14).

 

– To były bardzo intensywne trzy dni. Zarówno panie, jak i panowie stawiali opór najlepszym drużynom uniwersyteckim w Europie. Czas poza meczowy wypełniony był wymianą cennych doświadczeniem z innymi drużynami oraz poznawaniem ich rugby. Nasi zawodnicy pokazali ogromne poświęcenie i włożyli w turniej całe swoje serce, co zaprocentowało historycznymi dla naszej uczelni pierwszymi brązowymi medalami. Możemy być z nich dumni – podsumowuje Sylwia Kulczyńska, kierowniczka zespołu.

Z historycznym brązem AME 2023 wracają też rugbistki AWF Warszawa. – W każdym z sześciu spotkań zdobywałyśmy „małe punkciki”, starając się zrealizować założenia uzgodnione wcześniej z trenerem. Dwa mecze z politechniką z portugalskiej Coimbry wygrałyśmy pewnie wysokim wynikiem i pokazałyśmy, że jesteśmy ekipą zdolną do osiągania w przyszłości wysokich celów. W pozostałych czterech pojedynkach musiałyśmy uznać wyższość doświadczonych przeciwniczek. Jednak stawiałyśmy opór i nie byłyśmy łatwym celem, co potwierdziły słowa naszych rywalek, które po meczu pełne podziwu gratulowały nam tego, co osiągnęłyśmy w tak krótkim czasie jako „świeże” zawodniczki. Wracamy do Polski z mnóstwem siniaków i zdartą skórą po zaciętych rozgrywkach, ale z uśmiechem na twarzach oraz z medalem! Było warto – relacjonuje Wiktoria Horba, zawodniczka trzeciej najlepszej drużyny mistrzostw. Warte podkreślenia jest wyróżnienie, jakie przypadło kobiecemu zespołowi AWF Warszawa. Stołeczne rugbistki otrzymały nagrodę fair play AME 2023.

Kolejne AME już w przyszłym tygodniu w Polsce – w Bydgoszczy do walki o medale staną studenci-wioślarze (8-10 września).

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.