Grad polskich medali na AMŚ w kajakarstwie w Bydgoszczy [WIDEO]

0
1422

Polacy zdominowali rywalizację podczas Akademickich Mistrzostw Świata w sprincie kajakowym w Bydgoszczy. W sobotę kolejne złote medale dla biało-czerwonych zdobyli m.in. dwójki kajakarskie na dystansie 200 metrów – Martyna Klatt z Sandrą Ostrowską oraz Jakub Stepun i Bartosz Grabowski.

Światowy czempionat sportowców-studentów w mieście nad Brdą przebiega pod znakiem sukcesów gospodarzy. Polscy kajakarze byli bezkonkurencyjni w piątkowe popołudnie, wygrywając wszystkie siedem finałów. Po dwa złote medale na otwarcie AMŚ zdobyli Helena Wiśniewska (K1 200 m i K4 200 m), Ewelina Antos (C1 200 m i C2 200 m), a także Adrian Kłos i Oleksii Koliadych (C2 200 m i C4 200 m). Ostatni z wymienionych w sobotę dorzucił do swojego dorobku dwa srebrne krążki. Pochodzący z Ukrainy Koliadych był drugi w finałach C2 200 metrów z Remigiuszem Nowaczykiem, a następnie w C1 200 metrów.

Złoci medaliści w konkurencji K 4 mężczyzn: Jakub Stepun, Bartosz Grabowski, Sławomir Witczak, Jakub Michalski

– Bardzo chciałem zdobyć tytuły, ale srebra również mnie satysfakcjonują. Troszkę zabrakło w jedynce, ale przegrałem z brązowym medalistą igrzysk olimpijskich, więc nie traktuję tego startu jako porażki – mówi Koliadych, obecny mistrz świata seniorów w C1 200 metrów.

Kolejny wygrany finał na przestrzeni ostatnich tygodni zanotowały natomiast Martyna Klatt oraz Sandra Ostrowska. Świeżo upieczone młodzieżowe mistrzynie świata z węgierskiego Szegedu wygrały w przekonującym stylu medalowy bieg w K2 200 metrów.

– Dla mnie był to pierwszy start w AMŚ. Ten sezon znakomicie nam się układa, z każdych zawodów wracamy zadowolone i uśmiechnięte. Z taką nadzieją przyjechałam, żeby koniec sezonu zwieńczyć złotymi medalami – mówi Klatt. – Z Sandrą pływamy na dwójce od zeszłego roku. Od pierwszego wspólnego wejścia do łódki czujemy się dobrze i nie było problemów ze zgraniem – dodaje. – Jako grupa młodzieżowa jesteśmy na stałe dołączone do seniorskiej reprezentacji i cieszymy się, że widać efekty wspólnych treningów z bardziej utytułowanymi koleżankami – uzupełnia Ostrowska.

Dumny ze swoich podopiecznych jest Maciej Juhnke, opiekun grupy kajakarek, który po raz kolejny uczestniczy w AMŚ w sprincie kajakowym.

– Dla mnie to trzecia z rzędu impreza rangi akademickiej. Są z nami najlepsze kajakarki, m.in. Helena Wiśniewska, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio, czy Martyna Klatt i Sandra Ostrowska, które w ubiegłym roku zdobyły medal ME seniorów i z powodzeniem startują z najstarszymi zawodniczkami – mówi Juhnke, pełniący na co dzień obowiązki drugiego trenera w pierwszej reprezentacji Polski, a także głównego szkoleniowca młodzieżowej kadry narodowej.

Sobotnią rywalizację zakończył ze złotem również Bartosz Grabowski, który wraz z Jakubem Stepunem nie dali szans przeciwnikom w finale K2 200 metrów. Obaj mają za sobą pracowite tygodnie, startując m.in. w mistrzostwach świata i Europy seniorów.

– Przyjechaliśmy do Bydgoszczy z nadzieją na zwycięstwa i na razie realizujemy nasz plan. Na ten moment mamy już dwa tytuły akademickich mistrzów świata, bo wcześniej triumfowaliśmy w K4 200 metrów. Przed nami jeszcze finały K2 i K4 500 metrów. Ten sezon jest bardzo trudny. Nie dość, że było bardzo dużo startów, to jeszcze nałożyły się one w małym odstępie czasowym – mówi Grabowski, student Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. – Studiuję tam razem z Kubą Stepunem. Połączenie sportu i nauki jest bardzo trudne. Na obozach spędzamy około 250-300 dni w roku. Uczelni należą się słowa podziękowania za wsparcie w nauce – dodaje.

AMŚ w sprincie kajakowym w Bydgoszczy zakończą się w niedzielę, 18 września.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Skład reprezentacji na Akademickie Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym w Bydgoszczy:

Mężczyźni: Jakub Stepun (klub AZS AWF Poznań / uczelnia Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), Bartosz Grabowski (OKSW Olsztyn / WSG Bydgoszcz), Sławomir Witczak (KS Energetyk Poznań / WSG Bydgoszcz), Jakub Michalski (KS Posnania / Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu), Wojciech Pilarz, Wiktor Leszczyński (obaj MKS Czechowice-Dziedzice / AWF Katowice), Przemysław Korsak (KS G’Power Gorzów Wlkp. / WSB Poznań), Filip Weckwert (KS Posnania / Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Piotr Morawski, Mateusz Borgiel (obaj AZS Politechnika Opolska / Politechnika Opolska), Marcin Nowacki (KS Posnania / Politechnika Poznańska), Oleksii Koliadych (KS Admira Gorzów Wlkp. / ZWKF Gorzów Wlkp.), Adrian Kłos, Konrad Drałus (obaj WTS Astoria Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz), Remigiusz Nowaczyk (KS Posnania / AWF Poznań), Krystian Krzyżanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz). Kobiety: Helena Wiśniewska, Sandra Ostrowska, Julia Górska (wszystkie CWZS Zawisza Bydgoszcz / WSG Bydgoszcz), Martyna Klatt (AZS AWF Poznań / Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu), Julia Olszewska (AZS AWF Gorzów Wlkp. / ZWKF w Gorzowie Wlkp.), Julia Walczak (OKSW Olsztyn / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Ewelina Antos (AZS AWF Poznań / AWF Poznań)