W weekend 13-15 listopada w Bydgoszczy odbyły się V Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Goalballu. W zawodach udział wzięło 30 uczestników z całej Polski. Bezkonkurencyjna okazała się miejscowa ekipa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Goalball to dyscyplina paraolimpijska polegająca na bronieniu przez zawodników bramki o wysokości 1,3 metra, zajmującej całą szerokość boiska, czyli 9 metrów. Zawodnicy podczas meczu posługują się wyłącznie zmysłami słuchu oraz dotyku, ponieważ mają zasłonięte oczy specjalnymi goglami. Ich zadaniem jest bronienie własnym ciałem bramki po rzucie przeciwnika piłką o wadze 1,25 kg, wypełnioną dzwoneczkami. Boisko podzielone jest na trzy strefy: bramkową (na szerokość 3 m od bramki), rzutu (3 m za strefą bramkową) i strefę środkową, zajmującą szerokość 6 m na środku boiska. Podczas każdego meczu piłka musi być toczona oraz musi dotknąć każdej strefy rzutu, w innym przypadku drużyna przeciwna otrzymuje rzut karny.

Podczas zawodów wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną determinacją, walecznością oraz zaangażowaniem na boisku. Rywalizacja była zacięta, jednak to po raz kolejny drużyna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy obroniła tytuł Mistrza. Na drugim miejscu ulokował się połączony zespół Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Trzecią lokatę zajął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Więcej zdjęć dostępne na stronie: www.imp.azs.pl

Ostatnie w tym roku zawody z cyklu IMP AZS odbędą się w pierwszy weekend grudnia w Gdańsku. W stolicy województwa pomorskiego sportowcy z niepełnosprawnościami zawalczą o medale w tenisie stołowym.

Głównym sponsorem zawodów jest Grupa LOTOS. Projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS finansowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem IMP AZS w Goalball był Klub Uczelniany AZS Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych WSG.

Tekst: Dominika Hoft
Foto: Marta Dutkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj