Dla kilku drużyn była to okazja by spotkać się w komplecie po długiej przerwie, dla innych szansa by sprawić niespodziankę. W Warszawie rozegrano półfinał A Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet.

W weekend w halach przy ul. Szturmowej i Banacha rozegrano łącznie 29 spotkania. W turnieju wzięło udział 11 uczelni, które ubiegały się o osiem miejsc dających awans. Było więc o co walczyć, zwłaszcza że w minionym roku czasami wystarczyło tylko wystąpić w półfinale, by przejść dalej.

W meczu o pierwsze miejsce Akademia Wychowania Fizycznego pokonała obrończynie tytułu AMP, czyli Uniwersytet Gdański 20:14. Dodajmy, że meczu grupowym drużyna z Bielan rozgromiła WUM aż 47:0! W pojedynku o trzecią pozycję, zeszłoroczne srebrne medalistki reprezentujące Akademię Leona Koźmińskiego wygrały z Politechniką Łódzką 26:20.

Wśród tych drużyn można szukać kandydatek do medali także w tegorocznej edycji, zwłaszcza, że Warszawie wystąpiły cztery najlepsze żeńskie drużyny z 2020 roku.

– Fajnie, że jest więcej zespołów, chociaż w większości uczelnie pewnie mają problemy z organizacją normalnych treningów. My gramy po raz pierwszy w takim składzie od roku, bo spotykamy się tylko na Akademickie Mistrzostwa Polski. Większość dziewczyn trenuje jednak w klubach i jest w dobrej dyspozycji. Co do faworytek to uważam, że mocny jest AWF, bo prawie wszystkie dziewczyny są z wicelidera I ligi.  Również Uniwersytet Gdański posiada dobre zawodniczki. Oczywiście my też chcemy z nimi powalczyć – powiedział Daniel Lewandowski, koordynator piłki ręcznej w ALK.

foto: Marcin Selerski

Wśród ośmiu najlepszych zespołów nie znalazła się Szkoła Główna Handlowa, która do rozgrywek przystąpiła uskrzydlona zdobyciem srebrnego medalu Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza. Skromne porażki z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi (17:18) i Uniwersytetem Warszawskim (14:16) przekreśliły ich szanse na awans.

– Poziom jest tu zdecydowanie wyższy niż w lidze środowiskowej. Medal AMWIM dla naszej uczelni był historyczny i bardzo się z tego cieszyłyśmy. Teraz też walczyłyśmy, ale się nie udało. Szkoda, tym bardziej że dwa mecze przegrałyśmy minimalnie. Czujemy lekki niedosyt – powiedziała studentka SGH Joanna Wójcik, która na co dzień występuje w pierwszoligowej drużynie AZS AWF Warszawa.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej odbędzie się w Chorzowie i Katowicach w dniach od 10 do 13 czerwca.

Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

Klasyfikacja końcowa półfinału A AMP w piłce ręcznej kobiet

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Uniwersytet Gdański
3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
4. Politechnika Łódzka
5. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
6. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
7. Politechnika Gdańska
8. Uniwersytet Warszawski
9. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
10. Warszawski Uniwersytet Medyczny
11. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie