Były ucieczki i pościgi, a do tego słońce na zmianę z deszczem. W okolicach Nowego Targu rozegrano czwartą edycję Akademickiego Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła AZS Politechnika Krakowska. 

Napięty harmonogram zawodów kolarskich sprawił, że tym razem Puchar AZS nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem uczestników jak przed rokiem. Na starcie w Nowym Targu stanęło 26 kolarzy i 5 kolarek, którzy mieli do pokonania odpowiednio 84 i 64,5 km. Profil trasy wyglądał jak zapis EKG po mocnym wysiłku. Nic w tym jednak dziwnego, bo wyścig prowadził po rundach, na których nie brakowało stromych podjazdów, ostrych zjazdów ale też nieco płaskich odcinków.

Studenci swoje zmagania rozpoczęli w pięknych słonecznych warunkach, ale już w trakcie rywalizacji zaczął padać deszcz i szosa zrobiła się delikatnie śliska. Przy dużych szybkościach grozić to mogło upadkiem, ale dla kolarzy to nie pierwszy taki wyścig, gdy pogoda może rozdawać karty.

Ostatecznie w tych okolicznościach najlepszy okazał się Szymon Łapsa z AZS WSKFiT Pruszków, który uzyskał czas 2:03:53 i o prawie 1 minutę i 50 sekund wyprzedził drugiego na mecie Jakuba Obitko (AGH Kraków). Trzeci był jego kolega z uczelni Tomasz Franczyk z wynikiem 2:06:17.

– Frekwencja z różnych powodów tym razem nie była najwyższa. Nałożył się na to wyścig organizowany w tych okolicach dzień wcześniej, a do tego były mistrzostwa w kolarstwie MTB. Co do samego zwycięzcy, to trudno mówić o wielkiej niespodziance. Szymon dzień wcześniej brał udział w Orlen Wyścigu Narodów, ale złapał defekt i nie miał szans już dogonić czołówki. W ostatniej chwili zapisał się do nas i wygrał. Jego mama jest pracownikiem naszej uczelni dlatego bardzo cieszymy się, że pamięta o nas, bo startował tu też w przeszłości – opowiada Robert Maurer, koordynator zawodów.

Wśród pań wygrała specjalistka od kolarstwa MTB, mająca też przeszłość futsalową – Antonina Białek z AZS Uniwersytetu Warszawskiego, która uzyskała czas 1:50:40. Druga była Kornelia Mikołajewska z AZS AWF Kraków pokonując dystans w 1:55:10. Podium uzupełniła Marta Kwiatkowska z AZS Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (2:14:20).

Na najlepszych zawodników Pucharu AZS w kolarstwie szosowym czekały memoriałowe nagrody im. Kazimierza Krzemińskiego. Był on zawodnikiem AZS Lwów, wicemistrzem Polski w wyścigu szosowym oraz olimpijczykiem z Paryża z 1924 roku – jedynym w historii AZS kolarzem, który wziął udział w igrzyskach.

Organizatorem wydarzenia był AZS ANS Nowy Targ. Cykl Akademickiego Pucharu Polski jest tworzony przez Akademicki Związek Sportowy. Partnerem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Foto: organizator