Będą wykonywali rozmaite rzuty i chwyty, żeby zdobyć zasłużone laury i zachwyty kibiców. Do Gdańska przyjadą uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w judo, żeby walczyć o miano najlepszych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest AZS AWFiS Gdańsk.       

Po pięciu latach judocy opuszczają Piłę i przenoszą się nad Wełtawę. W niedzielę 7 kwietnia na terenie hali Widowiskowo-Sportowej AWFiS wystartuje blisko 290 osób tym 94 pań, którzy reprezentować będą 60 szkół wyższych. Turniej odbywać będzie się na czterech matach. Do zdobycia są medale w 14 kategoriach wagowych. Od świąt minęło kilka dni, więc uczestnicy powinni zdążyć zbić zbędne kilogramy.

– Bardzo cieszymy się z tego, że powierzono nam rolę organizatora turnieju, ale czujemy też, że to jest duże wyzwanie. To będą nasze czwarte AMP-y, ale większe niż te, które poprzednio przeprowadziliśmy. Na naszej uczelni są bogate tradycje związane z judo sięgające występów na igrzyskach olimpijskich (Adriana Dadci – przyp.). Mamy spore nadzieje medalowe podczas tego turnieju, bo nasza reprezentacja liczy aż 15 osób – opisuje Daria Moćko z AZS AWFiS Gdańsk, koordynatorka turnieju.

W Gdańsku powalczy większość ubiegłorocznych złotych medalistów. O obronę mistrzowskich tytułów postarają się Nada Alwaqedi (AWFiS Gdańsk, kat. -48 kg), Yana Voloshyniuk (AWF Kraków, kat. -57 kg), Agata Pontek (AGH Kraków, kat. -70 kg), Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski, kat. -60 kg), Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska, kat. -66 kg) i Konrad Szatkowski (AWF Wrocław, kat. -81 kg).

Swojej szansy na wysokie miejsce szukał będzie też reprezentant gospodarzy Jakub Biedrzycki, który przed rokiem był trzeci w kategorii do 66 kg. – Był to mój najgorszy wynik na tych zawodach, bo wcześniej trzy razy z rzędu miałem srebrny krążek. Judo jest nieprzewidywalne i tak było rok temu. Przegrałem w rundzie kwalifikacyjnej, bo przeciwnik po prostu trafił w moment i mnie rzucił. Cieszę się, że zawody odbywają się w Gdańsku i myślę, że doping znajomych studentów na pewno będzie pomocny reprezentantom AWFiS. Przy stole świątecznym się nie ograniczałem i bardzo się cieszę z tego powodu. Wystarczy lekka regulacja kilka dni przed zawodami – mówił reprezentant AWFiS Gdańsk, która przed rokiem wywalczyła drużynowe srebro.

AMP w judo od kilku sezonów są zdominowane przez uczelnie wychowania fizycznego. W trzech ostatnich latach AWF-y nie oddały w klasyfikacji drużynowej ani jednego medalu, a ostatnio zajęły pięć pierwszych miejsc. W Gdańsku tytułu bronić będzie Akademia Wychowania Fizycznego z Warszawy. Impreza odbędzie się 7 kwietnia w godzinach od 10.00 do 17.30.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Link do transmisji: https://www.youtube.com/@turniejejudo

Wyniki: https://turniejejudo.pl/wyniki/2024/AMP/