Trzeciego dnia pływackich mistrzostw Europy w Belgradzie Polacy doczekali się pierwszego medalu w konkurencjach pływackich. Sztafeta kobiet 4×100 m stylem dowolnym z Zuzanną Famulok (AZS AWF Katowice) i Aleksandrą Polańską (KU AZS UW) w składzie zdobyła brązowy medal.

Polki (Kornelia Fiedkiewicz, Zuzanna Famulok, Wiktoria Guść, Aleksandra Polańska) od początku wyścigu plasowały się w czołówce i na ostatniej zmianie stoczyły pasjonującą walkę o podium z reprezentantkami Izraela. Ostatecznie to Aleksandra Polańska dotknęła ściany jako trzecia i tym samym Polska wywalczyła pierwszy krążek na pływalni w Belgradzie. Sztafeta uzyskała rezultat 3:41.01.

– Czuję się naprawdę wspaniale. Mimo, że na tych zawodach pływam średnio, to jestem mega zadowolona z naszej drużyny, że razem dałyśmy radę. W grupie siła – komentowała Famulok.

– Kompletnie nie widziałam Izraelki. Robiłam swoje i dałam z siebie wszystko. Bardzo się cieszę – opowiadała na gorąco Polańska.

Szóste miejsce w finale 50 m stylem motylkowym zajęła Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – 26,25 s. Kilkadziesiąt minut później z powodzeniem wystartowała w półfinale 50 m stylem grzbietowym, awansując do finału z ósmym czasem – 28,65 s. Czwarty rezultat półfinałów osiągnęła z kolei Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – 28,16 s.

Ósmy na 100 m stylem dowolnym był Kamil Sieradzki. Kraulista AZS AWF Katowice po dobrych występach w eliminacjach i półfinałach tej konkurencji (w obu wyścigach poprawiał rekord życiowy) mógł mieć jednak powody do zadowolenia.

– Popłynąłem wolniej o cztery dziesiąte sekundy, jednak to nie zmienia faktu, że jestem bardzo zadowolony z tego, co było w półfinale – mówił Sieradzki – Zawsze jest nad czym pracować, ale cieszę się, że w tym okresie kwalifikacji olimpijskich okazałem się najszybszy w kraju – dodał.

Pewną kwalifikację do finału 100 m stylem motylkowym wywalczył jego klubowy kolega, Jakub Majerski. Medalista tegorocznych mistrzostw świata w tej konkurencji osiagnął czwarty wynik półfinałów – 51,62 s i z pewnością będzie się jutro liczył w walce o podium.

Czternaste miejsce w półfinale 200 m stylem dowolnym zajęła Zuzanna Famulok – 2:00.66. W porannych eliminacjach poprawiła jednak rekord życiowy – 2:00.01.