Podczas Gali Złote Kolce 2023 tradycyjnie podsumowano sezon lekkoatletyczny w Polsce. W sobotę na Stadionie Śląskim wśród wyróżnionych zawodników i klubów znaleźli się przedstawiciele AZS.

Drugie miejsce w klasyfikacji najbardziej prestiżowej nagrody lekkoatletycznej kraju, przyznawanej od 1970 roku zajęli reprezentanci AZS AWF Katowice – wśród kobiet Ewa Swoboda, a wśród mężczyzn Paweł Fajdek. Laureatami Złotych Kolców 2023 zostali tegoroczni wicemistrzowie świata, zawodnicy KS Podlasie Białystok, Natalia Kaczmarek i Wojciech Nowicki.

Dla Ewy Swobody był to znakomity rok. W marcu została halową wicemistrzynią Europy na 60 m w Stambule. Latem wygrała rywalizację na 100 m podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie z nowym rekordem DME, zdobywając tym samym złoto Igrzysk Europejskich, a drużynowo sięgnęła z reprezentacją Polski po srebrny medal. W świetnie obsadzonym mityngu Diamentowej Ligi na Stadionie Śląskim ustanowiła nowy rekord życiowy, po raz pierwszy w karierze łamiąc w regulaminowych warunkach barierę 11 sekund – 10,94 s. Ogromnym sukcesem zakończyły się dla Swobody Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, gdzie zajęła szóste miejsce w finale 100 m, a w sztafecie 4×100 m z koleżankami z reprezentacji była piąta. Filip Moterski, który zawzięcie walczył o udział podopiecznej Iwony Krupy w finale 100 m (o czym pisaliśmy TUTAJ) został zresztą wyróżniony na sobotniej gali tytułem „Przyjaciela Lekkoatletyki”.

Z kolei Paweł Fajdek, laureat Złotych Kolców sprzed roku, wrócił na Mistrzostwach Świata w Budapeszcie z dalekiej podróży. Po niezbyt udanych startach w sezonie, najwyższą formą popisał się właśnie na Węgrzech. W finale rzutu młotem zawodnik Szymona Ziółkowskiego Uzyskał najlepszy rezultat w tym roku – 80,00 m i uplasował się tuż za podium.

Piąte miejsce w klasyfikacji „Złotych Kolców 2023” wśród kobiet zajęła Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), półfinalistka tegorocznych Mistrzostw Świata w biegu na 100 m przez płotki, piąta zawodniczka tej imprezy w sztafecie 4×100 m, złota medalistka Igrzysk Europejskich na 100 m przez płotki i drużynowa wicemistrzyni Europy.

Podczas gali wręczono także nagrody dla najlepszych klubów w klasyfikacji Drużynowych Mistrzostw Polski. Była to szczególna chwila dla AZS, bowiem trzy pierwsze miejsca zajęły kluby AZS. Podczas tej części uroczystości na scenie królowali azetesiacy. Wyróżnienia z rąk wiceprezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a na co dzień prezesa AZS Łódź odebrali wiceprezes AZS AWF Warszawa Mariusz Walczak, wiceprezes AZS UMCS Lublin Dagmara Gruszczak i prezes OŚ AZS Poznań Tomasz Szponder.

Drużynowym Mistrzem Polski został AZS AWF Warszawa, którym w swoim składzie miał m.in. wspomnianą Pię Skrzyszowską, finalistkę MŚ w sztafecie Krystsinę Cimanouską, półfinalistę MŚ Mateusza Borkowskiego, a także medalistów Letniej Uniwersjady w Chengdu Karolinę Łozowską, Weroniką Bartnowską, Krzysztofa Kiljana czy Szymona Mazura. Drugie miejsce w klasyfikacji DMP zajął AZS UMCS Lublin. O sile drużyny lublinian stanowili uczestnicy MŚ Sofia Ennaoui, Michał Rozmys i Daria Zabawska oraz medaliści Uniwersjady Krzysztof Hołub i Oskar Stachnik. Na trzecim stopniu podium stanął OŚ AZS Poznań, mający w swoich szeregach między innymi wracającą po kontuzji finalistkę MŚ Patrycję Wyciszkiewicz-Zawadzką, bardzo dobrze dysponowaną w tym roku Alicję Konieczek czy członków Akademickiej Reprezentacji Polski na Chengdu Adriannę Laskowską, Mateusza Siudę i Daniela Sołtysiaka.