Drużyny Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wśród kobiet i w Katowicach wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. W imprezie udział wzięło ponad pół tysiąca biegaczy.

Studentki z Krakowa na podium wyprzedziły ekipy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, natomiast wśród mężczyzn za AWF Katowice uplasowały się ekipy AWF Kraków i Politechniki Wrocławskiej.

Łącznie we wszystkich biegach na mecie zameldowało się 533 zawodników. Impreza odbyła się na polanie startowej „Glinki” w Supraślu. Hymn państwowy wykonała Orkiestra Domu Kultury w Supraślu, a honorowy poczet do sztandaru zapewniła 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Zawodniczki przed pierwszym biegiem pań na start poprowadził skonstruowany na Politechnice Białostockiej łazik marsjański.

Ze indywidualnie zdobytymi złotymi medalami do domów wrócili: Eliza Megger (UŚ Katowice, bieg na 3 km), Angelika Mach (UW Warszawa, 6 km), Szymon Dorożyński (PO Opole, 4,5 km) i Robert Głowala (PŁ Łódź, 9 km). Dorożyński, co ciekawe, jest nie tylko zawodnikiem, ale również trenerem Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Opolskiej.

Organizatorem zawodów była Organizacja Środowiskowa AZS w Białymstoku. Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych współfinansowane były ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a partnerem strategicznym imprezy była Grupa LOTOS S.A. Honorowy patronat nad zawodami objęli wojewoda podlaski i burmistrz Supraśla.

WYNIKI AMP W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

KOBIETY

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

BIEG NA 3 KM
1. Eliza Megger (UŚ Katowice)
2. Sylwia Indeka (AWF Katowice)
3. Katarzyna Rutkowska (WSWFiT Białystok)

BIEG NA 6 KM
1. Angelika Mach (UW Warszawa)
2. Patrycja Kapała (PŚ Gliwice)
3. Sylwia Ślęzak (UHP im. Jana Długosza Częstochowa)

MĘŻCZYŹNI

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
3. Politechnika Wrocławska

BIEG NA 4,5 KM
1. Szymon Dorożyński (PO Opole)
2. Dariusz Nowakowski (UR Kraków)
3. Mateusz Kondej (AWF Warszawa)

BIEG NA 9 KM
1. Robert Głowala (PŁ Łódź)
2. Szymon Topolnicki (AWF Katowice)
3. Bartosz Jarczok (AWF Katowice)