Finaliści Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej rozpoczęli w poniedziałek na plaży w Gdyni ostatnie zawody cyklu AMP. Nad morze przyjechali przedstawiciele 33 uczelni wyższych.

– Cieszy nas, że znów gościmy AMP, bo ponoć plaża w Gdyni to najlepsze miejsce do gry w siatkówkę plażową. Kiedyś gościły tu akademickie mistrzostwa Europy, a my to kontynuujemy organizując finały. Nad morzem najlepiej się gra w siatkówkę – mówi Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, organizator mistrzostw.

Indywidualnie tytułu mistrzyń Polski bronią Justyna Kozłowska i Weronika Antczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w turnieju męskim złotych medali broni para Michał Korycki i Adam Manios z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Przyjechaliśmy tu bronić tytułu, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym roku stawka jest dużo mocniejsza, więc nie będzie łatwa. Atmosfera jest luźniejsza, można spotkać osoby, których się dawno nie widziało. AMPy w Gdyni mają swój klimat i można trochę odpocząć mentalnie – mówi Michał Korycki.

– Dla mnie to już któryś akademicki turniej z rzędu i zawsze  w Gdyni czuję się świetnie. Miło się tutaj wraca. Zrobimy wszystko, żeby móc grać w środę, a co z tego wyjdzie to zobaczymy – dodaje Adam Manios. W pierwszym meczu obrońcy tytułu błyskawicznie w dwóch setach rozprawili się z reprezentantami gdańskiej AWFiS Jakubem Kłobuckim i Mikołajem Lange.

W rywalizacji kobiet najliczniejszą reprezentację ma Uniwersytet Śląski w Katowicach, a w turnieju mężczyzn Uniwersytet Gdański i Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, które mają w finałach po trzy pary.

– Jako prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego mogę być zadowolony, bo w turnieju finałowym mamy aż trzy pary męskie, natomiast w turnieju pań jedną, ale bardzo mocną – dodaje Walczak.

Tą mocną parę stanowią siostry Aleksandra i Agata Chyła, które nie ukrywają, że chcą walczyć o medale. – Z Agata wysoko stawiamy sobie poprzeczkę, bo chcemy walczyć o medale. Poziom jest dosyć wysoki, więc będzie z kim się bić. Ale presji nie ma, jedyną my narzucamy sobie same – mówi Aleksandra. Gdańszczanki dobrze rozpoczęły turniej, bo w pierwszym meczu pokonały 2:0 parę z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Marta Pietroczuk, Kaja Strużyk.

Zawodniczka z Uniwersytetu Gdańskiego nie ukrywa, że doskonale czuje się na gdyńskiej plaży. – Bardzo szkoda, że jest to jeden z niewielu profesjonalnych turniejów nad morzem. Większość imprez odbywa się na południu. Cieszę się, że możemy razem z siostrą reprezentować barwy Uniwersytetu Gdańskiego i do tego jeszcze na swoim podwórku – dodaje.

Siatkarki i siatkarze plażowi rywalizować będą w Gdyni przez trzy dni, a finały mają rozpocząć się w środowe południe. Organizatorem imprezy jest AZS Uniwersytet Gdański we współpracy z Gdyńskim Centrum Sportu. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Sponsorem gdyńskich zawodów jest także Port Lotniczy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy.

Uczelnie uczestniczące w finałach Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Gdański Uniwersytet Medyczny
Karpacka Uczelnia Państwowa w Krośnie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Politechnika Łódzka
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Wrocławska
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Zielonogórski
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie