Pokazali prawdziwą siłę! Trzy medale Polaków podczas AMŚ w trójboju siłowym w Estonii!

0
371

Bardzo dobrze spisali się polscy zawodnicy, którzy wystartowali w Akademickich Mistrzostwach Świata w trójboju siłowym, które odbywały się w estońskim Tartu. Biało-czerwoni łącznie przywieźli do kraju aż 10 medali, w tym trzy za zwycięstwa w kategoriach wagowych!

Zawody Akademickich Mistrzostw Świata w trójboju siłowym odbyły się po raz pierwszy w historii. Organizatorzy musieli ugościć blisko 275 sportowców z 20 państw. Walka odbyła się w aż 16 kategoriach wagowych, które zostały rozdzielone pomiędzy kobiety i mężczyzn. Trójbój siłowy składa się również z trzech konkurencji: przysiadu ze sztangą, wyciskania sztangi leżąc oraz martwego ciągu. Warto dodać, że w każdej z nich rozdawano tzw. “małe medale”, które są doskonałą pamiątką za znakomity występ.

Do Tartu pojechała również silna – w przenośni i dosłownie – ekipa reprezentacji Polski. Na starcie stanęło aż dziesięciu zawodników, a trenerzy zapowiadali, że większość z nich powalczy o medale. – Mamy bardzo młody, ale perspektywiczny zespół. Kilku z naszych zawodników to zaledwie 20-latkowie, więc mogą pojechać na Akademickie Mistrzostwa Świata jeszcze dwukrotnie – tłumaczy Waldemar Stangret, kierownik naszej ekipy w Tartu.

Nasi zawodnicy w Estonii pokazali jednak klasę. Najlepiej spisały się panie, czyli Wiktoria Zapotoczna (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), która w kategorii 63 kg wywalczyła drugie miejsce. Srebro zdobyła także Kaja Stabulewska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (69 kg). Na podium stanął również Aleksander Koszewski (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie), który wywalczył brąz w kategorii 93 kg.

Warto dodać, że biało-czerwoni przywieźli również siedem “małych medali”. Złoto zdobyła Stabulewska za wyciskanie leżąc. Srebrne krążki przypadły Koszewskiemu (wyciskanie leżąc), oraz dwa Zapotocznej (wyciskanie leżąc i martwy ciąg). Zawodnik WSEwS Warszawa zdobył też brąz w martwym ciągu, Zapotoczna dołożyła trzecie miejsce w przysiadach, a Damian Rusek z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie brąz w martwym ciągu. Dodajmy, że w klasyfikacji drużynowej panie zajęły siódme, a panowie ósme miejsce.

– Byliśmy jedną z najmłodszych drużyn na tych zawodach, więc uważam, że rezultaty, które osiągnęliśmy w Estonii, są niezłym osiągnięciem – mówi Arkadiusz Znojek, trener naszych zawodników.

Fakt, że polska ekipa jest tak młoda, dobrze rokuje na przyszłość. – Naprawdę możemy być zadowoleni z tego wyjazdu. Zwycięzcy mieli po 25-26 lat, więc optymalnie w sportach siłowych. Myślę, że w kolejnych Akademickich Mistrzostwach Świata w trójboju siłowym, które odbędą się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będziemy mogli walczyć o jeszcze więcej sukcesów – dodaje Stangret.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.