Podczas Akademickich Mistrzostw Świata w biegach na orientację rozgrywanych w Bułgarii, studenci z Polski szukali okazji do zebrania doświadczenia. Ważny był sam udział, a nie tylko wygrana – zgodnie z maksymą barona Pierre’a de Coubertina.

Przez pięć dni u podnóży góry Prynin rywalizowało blisko 250 sportowców z 30 krajów. Wśród biegaczy i biegaczek z mapą znaleźli się przedstawiciele aż czterech kontynentów. Rywalizacja toczyła się w czterech konkurencjach. Zmagania otworzył 1 sierpnia widowiskowy sprint rozgrywany w terenie miejsko-parkowym, wyznaczony w miejscowości Bansko.

Na początek panie miały do pokonania trasę liczącą 2,9 km i zawierającą 14 punktów kontrolnych, a panowie 3,5 km z 15 punktami. Dotyczy to optymalnego wariantu, bo klucząc na mapie można było sporo nadłożyć. Zaledwie dzień później w pobliskim mieście Rozlog odbyła się rywalizacja sztafet sprinterskich składających się z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn.

– Przez pierwsze dni zawodów było dość ciepło, ale to nie przeszkadzało mi specjalnie. Program może wydać się napięty, ale my jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Zazwyczaj te imprezy są kilkudniowe i mamy jeden dzień na regenerację. Mi to jednak wystarczy, żeby odpocząć. To był mój pierwszy start w Bułgarii i zazwyczaj jak jest start w nowym miejscu, to jedzie się na obóz, żeby zapoznać się z tym terenem i stylem mapowania kartografa. Mam jednak na tyle duże doświadczenie, że nie zaskoczyła mnie ta mapa. Może potrzebowałam trochę więcej czasu, żeby ją zrozumieć. Byłam przygotowana na takie górskie warunki – opowiada Hanna Sudoł z AWF Wrocław.

Po dniu przerwy na okolicznych zboczach rozegrano bieg średni. Panie miały do pokonania trasę liczącą 3,9 km, która zawierała 290 metrów przewyższenia i 16 punktów kontrolnych. Natomiast panowie musieli uporać się z dystansem 4,8 km i sumą wzniesień wynoszącą 260 metrów, a po drodze odbić 20 punktów kontrolnych. Wszystko zakończył bieg sztafetowy rozgrywany na wysokości 1000 metrów nad poziomem morza.

Najlepiej z Polaków wypadła właśnie Hanna Sudoł (Akademia Wychowania Fizycznego we  Wrocławiu), która w sprincie kobiet zajęła 21. miejsce. Zwyciężyła Hiszpanka Ana Toledo wyprzedzając Eline Gemperle ze Szwajcarii i Cecile Calandr z Francji. Na 43. pozycji bieg ukończyła Aleksandra Ciura (Politechnika Wrocławska). Wśród mężczyzn Miron Rulka (Eidgenossische Technische Hochschule Zurich) ukończył bieg na 88. pozycji.

Studentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu z dobrej strony zaprezentowała się też na średnim dystansie, gdzie zajęła 32. lokatę. Zwyciężyła Szwajcarka Ines Berger. Wśród mężczyzn Kacper Kuca (Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu) przybiegł na 53. miejscu, a Miron Rulka był 86. Wygrał Szwed Axel Granqvist, który wyprzedził dwóch reprezentantów Francji.

– Poziom imprezy był wysoki. Ja dałam z siebie wszystko, żeby zająć jak najlepsze miejsca. Niestety na średnim dystansie na początku zrobiłam błąd i choć od drugiego punktu miałam bardzo dobry bieg, to ośmiu minut straty nie dało się nadrobić. Przez kilka ostatnich dni byłam chora i przed sprintem nie robiłam żadnych treningów szybkościowych. Gdybym trenowała normalnie mogłabym pobiec lepiej. Z technicznej strony jestem jednak zadowolona – dodała Hanna Sudoł.

W sztafecie sprinterskiej Polska w składzie Ciura, Kuca, Rulka, Sudoł zajęła 17. miejsce, a w sztafecie mieszanej (Kuca, Rulka, Sudoł) byli na 21. pozycji. Zawody zdominowali przedstawiciele Szwecji, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Finlandii.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Świata w BnO: 2024

Sprint mężczyzn
1. Guilhem Verove (FRA) 13:55 … 88. Miron Rulka (POL) 17:20, 111. Krystian Petersburski (POL) 19:40

Sprint kobiet:
1. Ana Isabel Toledo (ESP) 12:26…  21. Hanna Sudoł (POL) 13:37, 43. Aleksandra Ciura (POL) 13:37

Sztafeta sprinterska
1. Wielka Brytania 50:58…., 17. Polska (Ciura, Kuca, Rulka, Sudoł) 58:30

Dystans średni mężczyzn
1. Axel Granqvist (SWE) 30:13… , 57. Kacper Kuca (37:02), 86. Miron Rulka (43:35), 119. Krystian Petersburski (1:06:18)