To była wyczerpująca i bardzo długa trasa! Tomasz Wróbel, wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego i prezes AZS Politechniki Opolskiej, pokonał na rowerze prawie trzy tysiące kilometrów objeżdżając Polskę dookoła, by wspomóc Fundację im. Julki Bonk, zajmującą się pomocą dzieciom po powikłaniach okołoporodowych.

To była trzecia edycja akcji „Wkoło Polski”, a poprzednie odbyły się w 2010 i 2015 roku. Na trasie Wróbla wspomagał Bartłomiej Bonk, wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów, fundator Fundacji im. Julki Bonk.

– Nie mogę powiedzieć, że było łatwo, ale na pewno mogę powiedzieć, że było warto. Cieszę się, że trzeci raz udało mi się objechać Polskę i zwrócić uwagę na działalność Fundacji im. Julki Bonk. Po drodze sporo osób do nas dołączało i udało nam się zdobyć środki, które wspomogą te potrzebujące pomocy dzieci – mówi Wróbel.

Jak dodaje, momentów zwątpienia więcej miał przed trasą, niż już na niej samej. – Wiadomo, że na samej trasie były chwile trudne i bardzo trudne, ale daleko było od załamania. Głównie dlatego, że niemal cały czas mogłem liczyć na rodzinę AZS, która opiekowała się mną jak tylko mogła i podtrzymywała mnie na duchu. To bardzo ważne, nie tylko w trakcie takiegi wysiłku, ale w ogóle w życiu, żeby mieć osoby wysyłające dobre sygnały w trudnych momentach. To po prostu sprawia, że trudniej zboczyć z właściwie obranego kursu. Od ostatnich edycji nie zmieniło się to, że Polska jest piękna, a AZS niezawodny – wyjaśnia.

W sumie Tomasz Wróbel pokonał ponad dwa tysiące siedemset kilometrów i ponad siedemnaście i pół tysiąca metrów przewyższeń. Najdłuższy etap liczył 204 km, a najkrótszy 93 km. Podczas startu honorowego na pierwszym etapie, jak i na mecie, obecny był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Na mecie byli też podopieczni fundacji, którzy stawili się tłumnie. – Najtrudniej wspominam Przemyśl, gdzie rozminąłem się z udarem i niedzielę po Gdańsku, gdzie na zjeździe prawie rozjechała mnie miłośniczka jazdy nie po swoim pasie – mówi.

Pokonanie trasy na rowerze zajęło wiceprezesowi AZS niespełna trzy tygodnie. W trasę wyruszył z Opola, a po drodze odwiedził wiele miast, Bielsko-Białą, Zakopane, Przemyśl, Lublin, Białystok, Suwałki, Gdańsk, Kołobrzeg, Szczecin, Świecko, czy Zgorzelec. Na trasie „Wkoło Polski” znalazły się też wszystkie ośrodki AZS w Wilkasach na Mazurach, w Gdańsku oraz w Zieleńcu. W trakcie całej wyprawy zaplanowany był tylko jeden dzień odpoczynku.

Celem fundacji im. Julki Bonk „Walcz o mnie” jest zapewnienie specjalistycznej i wieloaspektowej opieki dla rodzin, które miały do czynienia z komplikacjami bądź powikłaniami okołoporodowymi. Patronka fundacji, Julia Bonk, córka olimpijczyka Bartłomieja Bonka urodziła się w listopadzie 2012 roku w Szpitalu Ginekologiczno-Położnicznym w Opolu, w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży bliźniaczej, w ciężkiej zamartwicy, czterdzieści pięć minut po swojej siostrze Mai. Przez sześć miesięcy przebywała w szpitalach w Opolu, Katowicach i Krakowie na oddziałach intensywnej terapii. W czerwcu 2013 r. wróciła do domu, będąc pod opieką opolskiego domowego hospicjum dla dzieci w Opolu. Zmarła, po ciężkiej walce, 13 lutego 2014 roku.