Medalowe żniwa pływaków z AZS

0
561

Pływacy z klubów AZS zdobyli łącznie 37 medali w kategorii seniorów i 51 medali w kategorii młodzieżowców podczas zakończonych w Lublinie Głównych Mistrzostw Polski. Tradycyjnie w czołówce tabel punktowych i medalowych znalazły się AZS AWF Katowice i AZS UMCS Lublin.

Na pływalni Aqua Lublin zawodnicy walczyli nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale przede wszystkim o minima na imprezy międzynarodowe, w tym na Igrzyska Olimpijskie. Do azetesiaków, którzy wypełnili już wskaźnik „A” do Japonii – Katarzyny Wasick, Jakuba Majerskiego (oboje AZS AWF Katowice) i Laury Bernat (AZS UMCS Lublin) dołączył Radosław Kawęcki. Reprezentant AZS AWF Warszawa osiągnął wynik lepszy od minimum, wygrywając w finale swojej koronnej konkurencji – 200 m stylem grzbietowym.

W tabeli medalowej seniorów trzecie miejsce zajął AZS AWF Katowice z dorobkiem 12 medali – 4 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowych. O jeden medal więcej zdobył AZS UMCS Lublin, ale wystarczyło to do zajęcia szóstej pozycji (2-5-6). Siódmy był AZS AWF Warszawa (2-5-2), a dziesiąty AZS Łódź (2-0-1).

Katowiczanie triumfowali z kolei w klasyfikacji medalowej młodzieżowców, sięgając w tej kategorii wiekowej po 23 medale – osiem złotych i po siedem srebrnych i brązowych. Trzecią pozycję w tej tabeli zajął AZS AWF Warszawa (5-3-3), ósmą – AZS Łódź (2-2-0), trzynastą – AZS UMCS Lublin (1-6-6). Na 21. lokacie sklasyfikowano AZS AGH Kraków z 1 brązowym krążkiem.

W punktacji drużynowej zarówno seniorów, jak i młodzieżowców najlepszy był AZS UMCS Lublin. W obu klasyfikacjach gospodarze wyprzedzili AZS AWF Katowice. Na piątych pozycjach zaś uplasował się AZS AWF Warszawa.

– W Olsztynie na zimowych mistrzostwach Polski przegraliśmy klasyfikację młodzieżową. Tutaj dokonaliśmy pewnych zmian taktycznych i wygraliśmy punktację seniorską i młodzieżową. Bardzo nas to cieszy. Zabrakło nam złotych medali. To dlatego, że nie mogliśmy obstawić sztafet najlepszymi zawodnikami, którzy starali się skupić na indywidualnych startach i walce o minimum na Tokio. Cieszą występy młodych zawodników, jak Martyna Piesko czy Klara Kowalska – podsumował Piotr Kasperek, naczelnik mistrzostw i trener AZS UMCS Lublin.

W Lublinie padły cztery rekordy Polski seniorów. Autorką jednego z nich była Paulina Peda (AZS AWF Katowice) na 100 m stylem grzbietowym, która poprawiła wynik Alicji Tchórz sprzed sześciu lat. Obecnie najlepszy rezultat w kraju wynosi 1:00.34. To także nowy rekord kraju w kategorii młodzieżowej. Był to drugi najbardziej wartościowy wynik mistrzostw w Lublinie wśród kobiet (868 punktów FINA). Wśród mężczyzn najlepszy rezultat mistrzostw, ex aequo z Pawłem Juraszkiem i Karolem Ostrowskim, osiągnął Jakub Kraska (AZS Łódź) na 100 m stylem dowolnym – 48,72 s (892 pkt FINA).

Mistrzami Polski z klubów AZS podczas pięciodniowych zmagań na Aqua Lublin zostali: Paulina Peda (AZS AWF Katowice) na 100 m stylem motylkowym i 100 m stylem grzbietowym, Laura Bernat (AZS UMCS Lublin) na 200 m stylem grzbietowym, Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) na 200 m stylem klasycznym, Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) na 50 m stylem motylkowym, Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) na 200 m stylem grzbietowym, Jakub Kraska (AZS Łódź) na 100 m stylem dowolnym, Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) na 100 m stylem motylkowym, Marcel Wągrowski (AZS Łódź) na 200 m stylem zmiennym i sztafeta mieszana AZS AWF Katowice 4×100 m stylem dowolnym.

Współorganizatorem mistrzostw był AZS UMCS Lublin. – Pod względem organizacyjnym nie mieliśmy żadnych poważnych usterek. Wszystko odbyło się zgodnie z planem, na czas, mistrzostwa zostały doskonale przygotowane. Poziom sportowy zawodów był zadowalający. Siedmioro pływaków wypełniło dotychczas minimum A na Igrzyska Olimpijskie, mamy szkielet składów sztafet reprezentacyjnych. Uważam jednak, że jeśli chcemy wystawić mocny skład na Tokio, to mamy za mało wskaźników A. Bardzo trudno będzie indywidualnie awansować do finału olimpijskiego z takimi rezultatami. Natomiast warto zwrócić uwagę na rekordy Polski juniorów i szeroką kadrę na Mistrzostwa Europy w tej kategorii wiekowej – dodał Kasperek.

Teraz przed Polakami start w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie. Do końca maja pływacy mogą walczyć jeszcze o kwalifikacje olimpijskie do Tokio.

Multimedaliści z klubów AZS w konkurencjach indywidualnych – GMP Lublin 2021

  • Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa) – złoto 200 m stylem klasycznym, srebro 100 m stylem klasycznym, srebro 50 m stylem klasycznym
  • Klara Kowalska – srebro 200 m stylem motylkowym, brąz 800 m stylem dowolnym
  • Paulina Peda (AZS AWF Katowice) – złoto 100 m stylem motylkowym, złoto 100 m stylem grzbietowym, brąz 200 m stylem grzbietowym
  • Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) – złoto 50 m stylem motylkowym, srebro 100 m stylem motylkowym, brąz 50 m stylem dowolnym
  • Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) – złoto 200 m stylem grzbietowym, srebro 100 m stylem grzbietowym
  • Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa) – srebro 1500 m stylem dowolnym, brąz 400 m stylem dowolnym
  • Jakub Kraska (AZS Łódź) – złoto 100 m stylem dowolnym, brąz 200 m stylem dowolnym

Relacje i zdjęcia z Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu znajdziecie na naszym portalu, który był patronem medialnym zawodów: I dzień, II dzień, III dzień, IV dzień, V dzień.

Fot. Michał Piłat