Cztery złote medale indywidualnie wywalczyli zawodnicy AZS podczas mistrzostw Polski w biegach przełajowych. Impreza, która w kategorii U20 na 6 km miała niecodzienne zakończenie, odbyła się w Oleśnie.

Wśród seniorów na 6 km ze zwycięstwa cieszył się Dariusz Boratyński. Biegacz reprezentujący AZS AWF Wrocław rok temu też triumfował, ale na krótszym dystansie i po szybkiej końcówce. Tym razem już w połowie wypracował solidną przewagę, umiejętnie rozłożył siły i bez większego stresu dotarł do mety. Podtrzymał tym samym dobrą formę z niedawnych mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 5 km, w których był drugi.

– Dziękuję bardzo i gratuluję współautorowi tego sukcesu, trenerowi Jacek Wośkowi, z którym wykonujemy kawał dobrej roboty – komentował Boratyński na swoim profilu, a my przypomnijmy tylko, że wspomniany trener Wosiek stoi także za sukcesem Aleksandry Lisowskiej z AZS UWM Olsztyn, która w tym roku została mistrzynią Europy w maratonie.

Tym samym Boratyński udanie kończy pechowy nieco sezon, w którym problemy zdrowotne uniemożliwiły mu zajęcie dobrego miejsca w mistrzostwach kraju na 10 km, a potem wykluczyły go z MP na stadionie. Przypomnijmy, że marcowych Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych był 28.

Mistrzowski tytuł na 3 km w kategorii U20 obronił Filip Rak. Zawodnik AZS Politechniki Opolskiej, który w mokrym i zimnym Oleśnie mógł się czuć jak u siebie, po pierwszej pętli wyprzedzał rywali o kilkadziesiąt metrów i zwyciężył pewnie, osiągając kilkanaście sekund przewagi. To kolejny sukces tego lekkoatlety. W 2022 roku w hali i na stadionie został on mistrzem kraju U20 na 1500 m, podtrzymując zwycięską serię w tej konkurencji (jest w niej także rekordzistą Polski).

Najbardziej zacięta rywalizacja rozegrała się na 6 km w kategorii U20. Tu o zwycięstwie decydował… fotofinisz. Ostatni krok najszybciej wykonał Maciej Megier, który przed rokiem finiszował jako piąty. – Mogę śmiało powiedzieć, że jest to najbardziej wartościowy dla mnie medal, gdyż został wywalczony po ciężkiej walce do samego końca – napisał na swoim profilu zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, który mimo młodego wieku ma już na koncie sporą liczbę sukcesów.

Tylko w tym roku Megier wywalczył w mistrzostwach kraju U20 złoto na 2000 m z przeszkodami, złoto w hali na 3000 m i srebro na 5000 m, dokładając do tego czwarte miejsce wśród seniorów na 3000 m z przeszkodami. Megier liczy jeszcze na sukces w drużynie juniorów podczas mistrzostw Europy, które 11 grudnia odbędą się Turynie.

Czwarte złoto stało się udziałem Julii Koralewskiej. Biegaczka AZS AWFiS Gdańsk w rywalizacji seniorek na 6 km była piąta, co dało jej zwycięstwo w klasyfikacji U23. Tym  samym odniosła drugie w tym sezonie zwycięstwo w mistrzostwach kraju w swojej kategorii. W kwietniu wygrała bowiem także na 10 km. Wcześniej na Akademickich Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych była 24. Sukces w Oleśnie dał jej (a także jej klubowemu koledze, Miegierowi) miejsce w polskiej kadrze na mistrzostwa Europy.

Drużynowe medale zdobył zaś AZS AWF Kraków. Emilia Małek, Monika Małek, Oliwia Sowa i Kinga Siedlarz choć nie stanęły na podium indywidualnie (najlepsza – 11. w biegu na 6 km była Emilia), to w zespole wywalczyły srebro wśród seniorek i złoto w kategorii U23.