Sprawa awansu do finału AMP szczypiornistów toczyła się niemal do ostatniego momentu. Podczas turnieju półfinałowego strefy B w Warszawie o sześć premiowanych lokat walczyło 11 uczelni. Walczono także w Zielonej Górze.
Od piątku do niedzieli w halach przy ul. Banacha i ul. Szturmowej ubiegano się o miejsca w ogólnopolskim finale Akademickich Mistrzostw Polski. Frekwencja i poziom dopisały. Jeszcze dwa lata temu w czasie pandemii i zdalnego nauczania wystarczyło wziąć udział w strefowym półfinale, żeby móc liczyć na awans. Teraz poprzeczka była zawieszona o wiele wyżej. Wśród drużyn biorących udział w rozgrywkach nie zabrakło ekip mających w szeregach szczypiornistów występujących na parkietach I i II ligi.
Do spotkania o pierwsze miejsce bez większego problemu awansowali zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego, którzy byli gospodarzami zmagań. W pierwszym swoim meczu pokonali oni WAT 29:24, a pierwszego gola w całym turnieju zdobył Jakub Mucha. W kolejnych wygrali z SGGW (33:17), UWM Olsztyn (27:20), UŁ (26:11). W niedzielę uniwerek przegrał niespodziewanie z Politechniką Łódzką (15:18), czym pozbawił szans na awans WAT.
– To miło zdobyć pierwszego gola w turnieju, ale najważniejsze jest żeby wygrać grupę i nie martwić się w dalszej fazie. W meczu z WAT druga połowa nieco nas zaskoczyła, bo możliwe że zawiodło przygotowanie fizyczne. Część naszych zawodników jest już po sezonie. Naszym celem jest awans do finałów Akademickich Mistrzostw Polski, a tam będziemy celować w jak najwyższe lokaty – powiedział Jakub Mucha.
Przez turniej z impetem przeszła również drużyna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Już w pierwszym meczu rozgromili UMed Łódź aż 38:9. Później nie zwolnili tempa, pokonując SGH (35:18), AWF Warszawa (23:19) oraz ulegli Politechnice Warszawskiej 27:30.
W niedzielnym starciu dwóch najlepszych ekip UMCS pokonał Uniwersytet Warszawski 24:18 (12:10). Natomiast w meczu o trzecie miejsce Szkoła Główna Handlowa wygrała z Politechniką Łódzką 24:20. Awans uzyskały także Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która zajęła szóste miejsce.
Najlepszym strzelcem turnieju został Mateusz Kabata z Wojskowej Akademii Technicznej. Natomiast MVP zawodów został wybrany Kacper Wawszczak z Uniwersytetu Warszawskiego, a najlepszym bramkarzem Wojciech Borucki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Do finałów awansowały także cztery najlepsze zespoły ze strefy A, którą w ośmiozespołowym składzie rozegrano w Zielonej Górze. W meczu o pierwsze miejsce gospodarze z Uniwersytetu Zielonogórskiego pokonali AWF Wrocław 33:22. W spotkaniu o trzecie miejsce Politechnika Wrocławska wygrała z Uniwersytetem Gdańskim 29:28. Gdańszczanie mogą mówić o sporym pechu, bo wcześniej tym samym wynikiem przegrali półfinał z gospodarzami, ale i tak zapewnili sobie prawo walki o medale.
Wcześniej w Opolu odbył się półfinał strefy C. Awans wywalczyły AGH Kraków, UJK Kielce, AWF Katowice, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Opolska i Politechnika Śl. Gliwice. Finał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej odbędzie się w dniach 09-12 czerwca w Chorzowie.
Klasyfikacja końcowa AMP w piłce ręcznej mężczyzn – półfinał B
1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
2. Uniwersytet Warszawski
3. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
4. Politechnika Łódzka
5. Politechnika Warszawska
6. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
9. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
10. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
11. Uniwersytet Łódzki
Klasyfikacja końcowa AMP w piłce ręcznej mężczyzn – półfinał A
1. Uniwersytet Zielonogórski
2. AWF Wrocław
3. Politechnika Wrocławska
4. Uniwersytet Gdański
5. Politechnika Gdańska
6. Politechnika Poznańska
7. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
8. Uniwersytet Wrocławski