W niedzielę w Belgradzie zakończyły się pływackie mistrzostwa Europy. Polacy wywalczyli w stolicy Serbii aż 15 medali, odnotowując najlepszy występ w historii. Udział w dziewięciu z nich mieli reprezentanci z klubów AZS.

Ostatniego dnia ME złoty medal zdobyła sztafeta 4×100 m stylem zmiennym kobiet w składzie Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin), Paulina Peda (AZS AWF Katowice), Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz (obie MKS Juvenia Wrocław). Polki poprawiły rekord Polski, pierwszy raz łamiąc barierę czterech minut – 3:58.71.

– Jestem z siebie zadowolona. Ciężko się płynęło, ale dałam z siebie ile mogłam – mówiła Piskorska.

– Jak zobaczyłyśmy wynik to przyznam, że się popłakałam. Mówiłyśmy, że stać nas na rekord Polski – tylko nie wiedziałyśmy czy tutaj czy w Paryżu. Każda z nas urwała coś z tego rekordu, więc to nasza wspólna zasługa. Zmiany jeszcze są do poprawy, ale będziemy nad tym pracować – opowiadała Peda.

W eliminacjach sztafety popłynęły azetesiaczki Laura Bernat (AZS UMCS Lublin), Wiktoria Piotrowska (AZS AWF Warszawa) i Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice).

Chwilę później srebro w tej samej konkurencji wywalczyli mężczyźni. Ksawery Masiuk (G-B Bielany), Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź), Jakub Majerski i Kamil Sieradzki (obaj AZS AWF Katowice) stoczyli wyjątkowo emocjonującą i zaciętą walkę o podium. Ostatecznie zajęli drugie miejsce, przegrywając z Austriakami o zaledwie 0,03 s – 3:33.44.

– To ostatni dzień i już widać po czasach zmęczenie. Myślę, że podołaliśmy z chłopakami i mimo wszystko się z tego cieszymy – relacjonował Majerski.

– Widziałem, że Austriak jest trochę przede mną. To był trudny wyścig. Nie chcę się tłumaczyć, ale od trzech dni walczę z chorobą. Uzyskałem dobry wynik i jestem zadowolony – w końcu to srebrny medal mistrzostw Europy – dodał Sieradzki.

Medal otrzymali także płynący w eliminacjach Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin) i Dominik Dudys (AZS AWF Katowice).

W wieczornej sesji Stokowski zajął piąte miejsce w finale 100 m stylem grzbietowym. Uzyskał czas 53,90 s – gorszy od minimum olimpijskiego tylko o kilkanaście setnych sekundy.

Na podium w niedzielny wieczór stanęli także Dominika Sztandera (MKS Juvenia Wrocław), która została mistrzynią Europy na 100 m stylem klasycznym, a Ksawery Masiuk (G-8 Bielany Warszawa) zdobył brązowy medal na 100 m stylem grzbietowym.

Z kolejnego medalu w niedzielę cieszyli się skoczkowie do wody – Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek (obaj Stal Rzeszów) zdobyli brązowy medal w skokach synchronicznych z trampoliny 3-metrowej.

Polacy zakończyli mistrzostwa Europy z rekordowym dorobkiem 15 medali – trzech złotych, sześciu srebrnych i sześciu brązowych. Polska została sklasyfikowana na 4. miejscu w klasyfikacji medalowej w konkurencjach pływackich. Historyczne sukcesy były udziałem także polskich skoczków do wody, którzy zdobyli po jednym krążku w każdym kolorze.

Wśród azetesiaków medale indywidualnie zdobyli Adela Piskorska (AZS UMCS Lublin) – złoto na 100 m stylem grzbietowym i brąz na 50 m stylem grzbietowym oraz Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) – brąz na 100 m stylem motylkowym. Reprezentanci klubów AZS byli także członkami medalowych sztafet. Obok opisanych powyżej męskiej (srebro) i żeńskiej (złoto) sztafety 4×100 stylem zmiennym po medale sięgały sztafety:
* 4×200 mix stylem dowolnym (z Bartoszem Piszczorowiczem z AZS UMCS Lublin, Kamilem Sieradzkim, Zuzanną Famulok oraz w eliminacjach Dominikiem Dudysem z AZS AWF Katowice) – srebro
* 4×100 mężczyzn stylem dowolnym (w finale płynęli Mateusz Chowaniec, Dominik Dudys, Kamil Sieradzki – wszyscy AZS AWF Katowice, a w eliminacjach Bartosz Piszczorowicz z AZS UMCS Lublin) – srebro
* 4×100 mix stylem dowolnym (z Mateuszem Chowańcem, Kamilem Sieradzkim, Zuzanną Famulok z AZS AWF Katowice) – srebro
* 4×100 kobiet stylem dowolnym (z Zuzanną Famulok z AZS AWF Katowice i Aleksandrą Polańską z AZS UW Warszawa) – brąz.