Dziesięcioro panczenistów znalazło się na liście olimpijczyków na zimowe igrzyska w Pekinie. Dwójka sprinterów z AZS AWF Katowice może poważnie myśleć o medalu w Chinach.
W gronie łyżwiarzy wytypowanych przez PZŁS jest dziesięcioro zawodników z toru długiego, a także sześcioro z toru krótkiego. Bieżący sezon w Pucharze Świata był dla tych pierwszych niezwykle udany. Nasi panczeniści regularnie pojawiali się w czołówce zawodów PŚ, a Andżelika Wójcik z AZS AWF Katowice zwyciężyła nawet na dystansie 500 m w Salt Lake City. 25-letnia sprinterka w tym sezonie dołączyła do światowej czołówki. W styczniowych mistrzostwach Europy rozgrywanych w Heerenveen Wójcik zajęła miejsce tuż za podium.
Jeszcze lepiej na dystansie 500 m poszło w Holandii jej reprezentacyjnemu i klubowemu koledze. Piotr Michalski w ostatnich miesiącach stał się najlepszym sprinterem wśród Polaków, a w Heerenveen – także wśród Europejczyków. Zdobyty kilka tygodni temu tytuł mistrza Starego Kontynentu to jego największy sukces w dotychczasowej karierze. Jak przyznawał sam Michalski, na życiową formę liczy w Pekinie. Na zimowych igrzyskach w stolicy Chin faworytami wśród sprinterów będą głównie zawodnicy z Azji i Ameryki Północnej, ale 27-letniego panczenistę z pewnością stać na włączenie się do walki o olimpijskie medale.
Michalski, podobnie jak Wójcik, ma również zapewniony występ w biegu na 1000 metrów. Zanim przystąpią do rywalizacji, czeka ich kilka dni treningów i testów na COVID-19. Zmartwieniem dla Michalskiego jest z pewnością sytuacja jego narzeczonej. Natalia Maliszewska, nasza najlepsza łyżwiarka z toru krótkiego oraz największa nadzieja medalowa w Pekinie, przebywa obecnie w izolacji i nie wiadomo, czy zdąży na sobotnie kwalifikacje na koronnym dystansie 500 metrów.
– Testy, rzeczywiście, początkowo były stresujące, ale przywykliśmy do tego. Po pierwszych pozytywnych testach zaczęliśmy żyć w atmosferze stresu i nerwów. Natalia nie traci ducha i cały czas jest optymistycznie nastawiona. Świeżości nigdy nie jest za wiele, tylko ważne jest czucie na lodu. Natalia jest przygotowana na start – mówi Michalski w rozmowie z eurosport.tvn.pl.
Nasz najlepszy sprinter w wywiadzie poruszył także temat warunków przygotowanych dla panczenistów. – Za lód odpowiadają ludzie z Kanady. Z dnia na dzień on się zmienia, ale złych warunków jeszcze nie było. Póki co nie mogę narzekać. Łapię wyczucie i zmierzamy w dobrym kierunku – przyznaje.
Nadzieję na udział w zawodach na torze długim ma również Magdalena Czyszczoń. Zawodniczka AZS AWF Katowice, specjalizująca się w długich dystansach, jest pierwszą rezerwową w biegu na 5000 m. Pewna startu była natomiast w starcie drużynowym. Polki w składzie Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka i Czyszczoń nie są wymieniane w gronie faworytek do podium, ale w trakcie PŚ czy imprez mistrzowskich udowadniały, że stać je na równorzędną walkę z najlepszymi. Przeszkodą w walce o marzenia może być przymusowa przerwa całej trójki. Izolacji w Pekinie przez pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa w organizmie poddają się Czyszczoń wraz z Czerwonką, a w Polsce – Bosiek. Bieg drużynowy kobiet zaplanowano na 12 lutego.
Kadra Polski w łyżwiarstwie szybkim na zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie:
Kobiety: Magdalena Czyszczoń, Andżelika Wójcik (obie AZS AWF Katowice), Karolina Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki), Natalia Czerwonka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki), Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin). Mężczyźni: Piotr Michalski (KS AZS AWF Katowice), Zbigniew Bródka, Artur Janicki (UKS Błyskawica Domaniewice), Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa), Damian Żurek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki).
Terminarz zawodów w łyżwiarstwie szybkim podczas ZIO w Pekinie (za sport.tvp.pl):
5 lutego 2022
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, 3000 metrów kobiet – finał
6 lutego 2022
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, 5000 metrów mężczyzn – finał
7 lutego 2022
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, 1500 metrów kobiet – finał
8 lutego 2022
11:30 – łyżwiarstwo szybkie, 1500 metrów mężczyzn – finał
10 lutego 2022
13:00 – łyżwiarstwo szybkie, 5000 metrów kobiet – finał
11 lutego 2022
9:00 – łyżwiarstwo szybkie, 10 000 metrów mężczyzn – finał
12 lutego 2022
9:00 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet – ćwierćfinały
9:50 – łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów mężczyzn – finał
13 lutego 2022
14:00 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy mężczyzn – ćwierćfinały
14:50 – łyżwiarstwo szybkie, 500 metrów kobiet – finał
15 lutego 2022
7:30 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet – półfinały
7:52 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy mężczyzn – półfinały
9:22 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet – finał
9:41 – łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy mężczyzn – finał
17 lutego 2022
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów kobiet – finał
18 lutego 2022
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, 1000 metrów mężczyzn – finał
19 lutego 2022
8:00 – łyżwiarstwo szybkie, mass start mężczyzn – półfinały
8:45 – łyżwiarstwo szybkie, mass start kobiet – półfinały
9:30 – łyżwiarstwo szybkie, mass start mężczyzn – finał
10:00 – łyżwiarstwo szybkie, mass start kobiet – finał
Autor: Artur Kluskiewicz