Będąc na 17 metrach wysokości, umiejętności zawsze muszą wziąć górę. Rusza jedna z najbardziej widowiskowych imprez w kalendarzu Akademickich Mistrzostw Polski, czyli walka o medale we wspinaczce sportowej. Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechniki Łódzkiej.     

Nowoczesny obiekt Zatoki Sportu posiada jedną z największych ścianek wspinaczkowych w kraju. Równie wielkie są też oczekiwania uczestników, którzy w dniach od 21 do 23 marca rywalizować będą w Łodzi o medale AMP. W zawodach weźmie udział ponad 400 studentów i studentek z 52 uczelni. W programie tradycyjnie znajdą się trzy konkurencje: bouldering, wspinaczka na trudność oraz pasjonująca wspinaczka na czas.

– Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce pierwszy raz będą odbywały się w Zatoce Sportu. To jest dla nas duże wyzwanie. Mamy jednak doświadczenie z przeprowadzenia takich zawodów podczas Akademickich Igrzysk Europejskich trzy lata temu. Liczymy, że impreza okaże się takim samym sukcesem organizacyjnym i sportowym. Nie każdy może wygrać, ale mamy nadzieję, że każdy uczestnik wyjedzie z Łodzi z fajnymi wspomnieniami – powiedziała Paulina Piera, koordynatorka wydarzenia.

Jak to we wspinaczce sportowej poziom zawodów zapowiada się na wysoki. Na liście startowej jest aż 10 medalistów i medalistek z ubiegłego roku. W tym gronie jest Bianka Janecka z AWF Katowice, która rok temu wywalczyła złoto w bulderingu. Zresztą nie był to jej jedyny krążek zdobyty w Lublinie, bo zajęła też drugie miejsce we wspinaczce na czas i trzecie we wspinaniu na trudność.

Nie będzie jej łatwo obronić złoto w bulderingu, bo wystartują wszystkie trzy medalistki z tamtego roku. Oprócz niej jeszcze Daria Nawój (UJ Kraków) i Małgorzata Włodarczyk (PŚ Gliwice). Wśród mężczyzn sukces w bulderingu może powtórzyć Olaf Malinowski (UMCS Lublin), ale i tu podium może wyglądać jak rok temu, bo w stawce jest srebrny medalista Piotr Niźnik (AKF Kraków) oraz zdobywca trzeciego miejsca – Piotr Oleszczuk (UW Warszawa).

We wspinaczce na trudność złota bronić będą Zuzanna Mientus (AWF Katowice). Natomiast we wspinaczce na czas powtórzyć swoje dokonanie zechcą Agata Lesiewicz (UMCS Lublin) oraz Jakub Ginszt (KUL Lublin).

– Wspinaczka sportowa jest bardzo popularna w środowisku akademickim i nie tylko. Sukcesy takich zawodniczek jak siostry Kałuckie tylko napędzają chętnych do spróbowania swoich sił. Tym razem zabraknie ich na listach startowych, ale wciąż ten poziom akademicki jest bardzo wysoki. Niestety nasz ubiegłoroczny mistrz zakończył studia, więc nie obroni tytułu. Liczymy że pozostali uczestnicy stworzą ciekawe widowisko w Zatoce Sportu – dodała nasza rozmówczyni.

Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej odbędą się w dniach od 21 do 23 marca. Wydarzenie odbędzie się w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej – Zatoka Sportu przy al. Politechniki 10. Start imprezy w piątek o godzinie 7 rano. Wszystko zacznie rywalizacja na trudność. Kolejnego dnia odbędzie się bouldering. Zmagania zwieńczy niedzielna wspinaczka na czas. Zakończenie wydarzenia w niedzielę ok 17.

Dla upamiętnienia azetesiaków z dawnych lat, którzy zajmowali się wspinaczką, przyznane zostaną memoriałowe nagrody: dla najlepszej zawodniczki – imienia Zofii Krókowskiej i Jadwigi Honowskiej, dla najlepszego zawodnika – imienia Walerego Goetla.

Organizatorem wydarzenia AZS Politechniki Łódzkiej. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem jest Politechnika Łódzka. Parnterem medialnym jest pasja.azs.pl. Patronat honorowy nad imprezą objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska.

Uczelnie uczestniczące w AMP 2025 we wspinaczce sportowej:

Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Akademia Tarnowska
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Gdański Uniwersytet Medyczny
Akademia Wincentego Pola w Lublinie
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Opolska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Politechnika Łódzka
Politechnika Śląska w Gliwicach
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Szkoła Filmowa w Łodzi
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Bielsko-Bialski
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Śląski
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Opolski
Wojskowa Akademia Techniczna
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii Poznań
Warszawski Uniwersytet Medyczny