Dlaczego warto być w AZS, o czym pamiętać podczas organizacji imprezy sportowej, jak komunikować się w zespole, jakie są główne zasady współpracy klubów uczelnianych AZS z AZS Łódź, co nowego czeka nas w najbliższym sezonie Akademickich Mistrzostw Polski. Te zagadnienia nie są już obce łódzkim azetesiakom, którzy wzięli udział w corocznym szkoleniu środowiskowym organizowanym przez AZS Łódź i już wkrótce zaangażują się w kolejne inicjatywy naszej organizacji.

Po trzech latach przerwy łodzianie powrócili do gościnnego ośrodka „U Guta” w Białym Dunajcu. W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele trzech największych klubów uczelnianych AZS w województwie łódzkim – najliczniej reprezentowanego Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Łódzkiej, Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Łódzkiego i Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Byli wśród nich także sportowcy wyczynowi Klubu Środowiskowego AZS Łódź – studenci łódzkich uczelni, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę o naszym stowarzyszeniu i bardziej zaangażować się w życie organizacyjne AZS.

Czterodniowe szkolenie rozpoczął panel poświęcony budowaniu zespołu i komunikacji w zespole, prowadzony przez członka Zarządu Głównego, prezesa AZS Politechniki Krakowskiej kol. Krzysztofa Pszczółkę. Nie zabrakło zadań praktycznych i zespołowej rywalizacji, które pozytywnie wpłynęły na integrację wszystkich uczestników. Każdy działacz miał także okazję do wypełnienia testów osobowości, pozwalających na lepsze poznanie siebie i swojej roli w zespole. Wieczorem azetesiacy zmierzyli się z quizem o Akademickim Związku Sportowym, w którym znalazły się pytania ogólne o AZS, ale także bardziej szczegółowe o systemie AMP, eventach organizowanych przez AZS czy najlepszych sportowcach AZS Łódź, w tym o jednym z uczestników szkolenia, olimpijczyku Maksymilianie Szwedzie.

W piątkowy poranek działacze zgłębiali wiedzę o Akademickim Związku Sportowym i AZS Łódź. Od kol. Aleksandry Leszczyńskiej mogli dowiedzieć się o strukturze i zakresie działalności AZS, organizowanych wydarzeniach, sukcesach sportowców reprezentujących kluby, a także o głównych zadaniach AZS Łódź. Następny panel był poświęcony upowszechnianiu kultury fizycznej w województwie łódzkim i zasadom współpracy klubów uczelnianych AZS z klubami uczelnianymi AZS. Członkowie zarządów KU AZS pod czujnym okiem odpowiadającej za UKF kol. Karoliny Ogłoszki mieli okazję nauczyć się wypełniać podstawowe dokumenty takie jak preliminarz kosztów, oświadczenia czy delegacje. Część studentów uczestniczyła z kolei w warsztatach o zarządzaniu sobą w czasie.

Po południu działacze skorzystali z pięknej pogody w Zakopanem i wzięli udział w grze terenowej oraz przygotowywali materiał do filmów promocyjnych o AZS i przykładowej imprezie sportowej. Okazja ku temu była znakomita – na Średniej Krokwi rozgrywano mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i azetesiacy pojawili się na trybunach w roli kibiców i twórców materiałów promocyjnych. Studenci odwiedzili więcej miejsc w stolicy Tatr, skrupulatnie wypełniając zadania związane z robieniem zdjęć z flagą AZS.

Po grze terenowej czasu na odpoczynek nie było. Wieczorem działacze poznali podstawowe zasady organizacji imprez sportowych, które przedstawili kol. Aleksandra Leszczyńska i kol. Krzysztof Pszczółka, odwołując się do własnych doświadczeń i dzieląc się swoimi wieloletnimi obserwacjami i wskazówkami. Na zakończenie dnia uczestnicy walczyli o zwycięstwo w quzie muzycznym, który okazał się być znakomitym wstępem do wspólnej zabawy na parkiecie. Jak na szkolenie AZS przystało – jej głównym punktem była belgijka.

W sobotnie przedpołudnie azetesiacy nadal cieszyli się słoneczną aurą, tym razem na spacerze w Dolinie Kościelskiej, podczas którego mogli zwieńczyć swoje nagrania. Niektórzy skorzystali z możliwości zrealizowania zadań treningowych w pięknych okolicznościach przyrody. Po intensywnym spacerze przyszedł czas na relaks na termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Wieczorem na uczestników czekał bardzo ważny panel, dotyczący Akademickich Mistrzostw Polski. Kol. Marta Walas, pełniąca rolę koordynatorki weryfikatorów w strefie B opowiedziała o głównych założeniach AMP, zmianach regulaminowych w sezonie 2024/2025 i współpracy między organizatorem i kierownikiem drużyny na AMP a weryfikatorem. Mimo późnej pory, nie zabrakło ożywionej dyskusji i licznych pytań o najważniejszy cykl imprez sportu akademickiego, a AZS Łódź i kluby uczelniane z pewnością nie muszą się martwić o zespoły organizacyjne przyszłorocznych AMP.

Szkolenie zakończyła prezentacja zdjęć z flagą AZS i filmów promocyjnych poszczególnych zespołów. Studenci pokazali, że nawet w bardzo krótkim czasie można kreatywnie zaplanować promocję AZS i imprezy sportowej.

─ Na szkoleniu środowiskowym bardzo doceniam atmosferę, sprzyjającą dyskusjom i swobodnej wymianie pomysłów. Podobała mi się dobra organizacja szkolenia i zaplanowanie go w taki sposób, że był czas zarówno na różnorodne tematycznie panele szkoleniowe, jak i wyzwania praktyczne i integrację uczestników. Myślę, że program był interesujący i efektywnie przez nas realizowany ─ przyznała Wiktoria Rudzińska, wiceprezes KU AZS UŁ.

To były bardzo intensywne cztery dni, wypełnione panelami szkoleniowymi i zadaniami praktycznymi. Pozostaje mieć nadzieję, że działacze zdobytą wiedzę i umiejętności będą chętnie wykorzystywać w swojej działalności w klubach uczelnianych AZS.

Szkolenie środowiskowe dla działaczy klubów uczelnianych AZS było współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.