Ponieważ kolano biegacza to schorzenie wywoływane najczęściej przez nadmierny trening, ważna będzie reorganizacja procesu treningowego, a także przyjrzenie się temu, jak biegasz. Nieocenioną pomoc przyniesie opaska RK-1 Plus stworzona przez firmę ZAMST.
ZAMST w Polsce jest dystrybutorem unikalnej opaski na kolano – RK-1 Plus – zaprojektowanej specjalnie w celu złagodzenia i zapobiegania bólowi zlokalizowanemu w okolicy kolana. Unikalna konstrukcja opaski na kolano biegacza składa się ze specjalnych spiralnych pasków. Stanowią one trójwymiarowe dopasowanie zaprojektowane tak, aby dostosować się do ruchu biegacza. Są wyprodukowane z cienkich i oddychających materiałów, które ergonomicznie dopasowują się na całej długości kolana. Unikalna konstrukcja stabilizatora kieruje staw kolanowy do pozycji neutralnej, co łagodzi przyczyny kolana biegacza.
Co to jest kolano biegacza?
Kolano biegacza to stan zapalny, który powoduje ból po zewnętrznej stronie kolana podczas aktywności fizycznej. Występuje, gdy pasmo biodrowo-piszczelowe ociera się o kość udową. To powoduje podrażnienie lub stan zapalny wewnątrz kolana. Kolano biegacza to klasyczny uraz przeciążeniowy, który szczególnie występuje u biegaczy długodystansowych i rowerzystów stosujących rozbudowane interwały treningowe z wieloma powtarzającymi się ruchami. Trzeba jednak powiedzieć, że kolano biegacza nie tylko kojarzy się z biegami długodystansowymi i kolarstwem, ale jest urazem znanym w wielu dyscyplinach sportowych.
Jakie są objawy kolana biegacza?
Najczęstsze objawy to:
• ból po zewnętrznej stronie rzepki lub nieco powyżej niej
• ból wewnątrz, za i wokół rzepki, który w dużej mierze występuje podczas aktywności
• ból po zbyt długim siedzeniu ze zgiętym kolanem. Bóle te mogą objawiać się jako niestabilność kolana lub uczucie słabego kolana
• odgłosy klikania, uczucie/dźwięk tarcia rzepki i/lub ocierania się o coś wewnątrz kolana podczas zginania i rozciągania
• nadwrażliwość rzepki przy dotknięciu
Powyższe objawy mogą wystąpić w różnych urazach kolana, ponieważ kolano jest złożonym mechanizmem. Na tej podstawie zalecamy, aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże postawić prawidłową diagnozę.
Jak leczyć kolano biegacza?
Mamy znaczące sukcesy z unikalnie zaprojektowaną ortezą kolana RK-1 Plus. Stabilizator kolana działa poprzez ograniczenie ruchu zwiększającego obciążenie zewnętrznej strony kolana, a jednocześnie zapewnia wsparcie kolana podczas biegu. W konstrukcji tej ortezy zastosowano specjalne spiralne paski oraz najnowszą technologię opracowaną przez firmę Zamst, która pomaga zapewnić utrzymanie prawidłowej pozycji rzepki.
Leczenie zimnem jest również znaną metodą leczenia kolan biegacza. W tym celu Zamst opracował system chłodzący IW-1, który można stosować 20-30 minut jednorazowo, 3-4 razy dziennie przez pierwsze 2-3 dni, aż do ustąpienia bólu. W międzyczasie można zająć pozycję leżącą z uniesioną nogą, aby pomóc obrzękowi ustąpić podczas leczenia zimnem.
Ponieważ kolano biegacza to schorzenie wywoływane najczęściej przez nadmierny trening, ważna będzie reorganizacja procesu treningowego, a także przyjrzenie się temu, jak biegasz. Fizjoterapeuta lub inny pracownik służby zdrowia będzie mógł w tym pomóc. Może być również konieczne zrobienie sobie przerwy od ćwiczeń na pewien czas, aby stan zapalny ustąpił. Na początku kolano najprawdopodobniej będzie potrzebowało przerwy od treningu lub biegania.
Co powoduje kolano biegacza?
Kolano biegacza jest stanem przeciążenia w kolanie. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Predyspozycją do wystąpienia Kolana Biegacza mogą być różne nieprawidłowości w ustawieniu stopy, kolana i biodra. Innymi czynnikami dolegliwości mogą być:
• nieprawidłowe położenie rzepki w ścięgnie mięśnia czworogłowego – przesunięcie rzepki w ścięgnie, które ją otacza; może to powodować ocieranie się rzepki o zewnętrzne ścięgno kolana, co prowadzi do powstania stanu zapalnego
• słabe mięśnie uda – ponieważ rzepka jest połączona ze ścięgnem mięśnia czworogłowego uda, jego siła i stabilność mają duży wpływ na stan kolana
• napięte ścięgna udowe – jeśli ścięgna udowe są zbyt napięte, powoduje to nieprawidłowe ustawienie kolana, które może zwiększyć ryzyko urazu
• zbyt napięte ścięgno Achillesa –napięte ścięgno Achillesa może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia kolana, co może zwiększyć ryzyko urazu
• nieprawidłowe ustawienie stóp – jeśli masz nieprawidłowe ustawienie stóp, np. opada ci stopa do wewnątrz, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kolana biegacza.
Za każdym razem, gdy stawiasz stopę na podłoże, na przykład podczas biegu, stopa musi prawidłowo rozkładać ciężar ciała. Jeśli podczas biegu wylądujesz nieprawidłowo na stopie, może dojść do nieprawidłowego rozłożenia ciężaru i amortyzacji, tworząc niestabilność na całej długości nogi.
Uraz kolano biegacza może być wywołany przez:
• upadek lub inne uszkodzenie kolana
• nadmierny trening, ponieważ uraz kolano biegacza jest stanem przeciążeniowym. Nadmierny trening może wywołać ten stan, nawet jeśli nie występują nieprawidłowości, jak te opisane powyżej.
Jak długo trwa kolano biegacza?
To bardzo indywidualna sprawa jak długo trwa rekonwalescencja po kolanie biegacza, zależy to między innymi od przyczyny, dla której ten uraz powstał. Kiedy ostra faza minie, zaleca się powolne wprowadzanie treningów na nowo, a także podjęcie działań profilaktycznych. Poniżej możesz przeczytać kilka sugestii.
Czy kolano biegacza to nawracające schorzenie?
Kolano biegacza może być dolegliwością nawracającą, jeśli nie przyjrzysz się przyczynom, dla których kontuzja wystąpiła. Jednak wiele osób doświadcza dużej poprawy poprzez aktywne stosowanie poniższych opcji leczenia, jak również stosowanie stabilizatora RK-1 Plus.
Pięć rzeczy do wdrożenia, aby zapobiec kolanu biegacza:
• Upewnij się, że twoje buty są wystarczająco dobre. Dobre buty z parą podeszw pronacyjnych i RK-1 Plus to idealny przepis na zapobieganie i łagodzenie kolana biegacza.
• Spójrz na to, jak trenujesz. Nadmierny trening jest znaną przyczyną dolegliwości kolana biegacza. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, czy budujesz wystarczającą siłę mięśni, aby przebiec dystans, który chcesz, czy też mięśnie stają się zbyt wyczerpane.
• Trening siłowy. Zawsze uzupełniaj swoje bieganie lub inny trening przygotowaniem siłowym – ma to na celu zapewnienie, że mięśnie wokół kolana są wystarczająco silne, aby pracować z obciążeniem, które nakładasz na kolano podczas treningu.
• Jeśli masz predyspozycje do kolan biegacza, np. masz jakiekolwiek niewłaściwe ustawienie stóp – stopy opadające do wewnątrz podczas biegu – para butów pronacyjnych może być istotna dla Ciebie.
• Spójrz na powierzchnię, na której trenujesz – beton i asfalt są wymagające dla kolan podczas biegu. Leśne ścieżki lub piaszczyste plaże mogą wymagać dużo wysiłku od kolana. Rozważ, czy możesz dostosować swoje trasy biegowe/trening na bardziej odpowiedniej powierzchni, aby zapewnić optymalna amortyzację.
Więcej szczegółów na stronie zamst.com.pl.
Przypominamy, że dla członków AZS, którzy mają ważną legitymację, przygotowano pakiet korzyści: 20% zniżki na zakupy w sklepie: https://zamst.com.pl/sklep/ i 10% zniżki na usługi fizjoterapeutyczne: https://fizjopersonalny.pl/.
Tekst i foto: ZAMST