WSG Bydgoszcz najlepsza w AMP w wioślarstwie w Bydgoszczy [FOTO, WIDEO]

0
15

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie, które w sobotę odbyły się w Bydgoszczy. Duży wkład w wygraną tej uczelni włożył Fabian Barański, brązowy medalista olimpijski z Paryża, który nie miał sobie równych w konkurencji jedynek. – Warunki pogodowe nie były najlepsze, aczkolwiek sam start na dwa razy krótszym dystansie był przyjemny – podkreślał 25-latek.

Mało jest miast w Polsce z większymi lub zbliżonymi tradycjami w sportach wodnych. Bydgoszcz za sprawą samorządu, a także lokalnych klubów i uczelni wspiera rozwój kajakarzy i wioślarzy, którzy regularnie przywożą medale z największych regat. Od wielu lat niepisaną tradycją staje się, że to właśnie do miasta nad Brdą zjeżdżają się najlepsi wioślarze-studenci, aby powalczyć o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Podobnie było w ten weekend i chociaż pogoda przez deszcz, wiatr i przenikliwe zimno była daleka od idealnej, to na torze regatowym Brdyujście nie zabrakło emocjonujących wyścigów.

– Czujemy się wręcz stolicą akademickich wioseł i oby tak zostało. Faktycznie, pogoda nie rozpieszczała, ale i tak było lepiej, niż zapowiadały prognozy. Poza dwoma delikatnymi incydentami było bezpiecznie, a to jest najważniejsze – podkreślała Katarzyna Domańska, prezes KU AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, organizatora tegorocznych AMP w wioślarstwie.

W sobotniej rywalizacji na Brdyujściu na dystansie 1000 m wzięło udział blisko 280 studentów i studentek reprezentujących 25 uczelni. W programie znalazło się sześć konkurencji: jedynki i ósemki kobiet oraz mężczyzn, dwójka podwójna kobiet i dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznych AMP-ów był Fabian Barański. 25-letni student Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, który w sierpniu ubiegłego roku w Paryżu sięgnął w czwórce po brąz igrzysk olimpijskich, w pewnym stylu wygrał zmagania w konkurencji męskich jedynek.

– To był mój debiut w AMP-ach. Warunki pogodowe nie były najlepsze, aczkolwiek sam start był przyjemny, na dystansie o połowę krótszym od klasycznego. Fajnie jest się sprawdzić w takiej konkurencji. Może nie ma ciśnienia, jak na zawodach najwyższej rangi, ale widać, że zawodnicy dają z siebie wszystko – mówił Barański, który zakłada, że to nie jego ostatni start akademicki w tym roku. Za kilka miesięcy chciałby bowiem wziąć udział w Akademickich Mistrzostwach Europy, które też odbędą się w Bydgoszczy (18-21 września).

Start takich zawodników jak Barański, czy innych reprezentantów Polski to doskonała okazja, aby mniej doświadczeni wioślarze mogli sprawdzić swoje siły z prawdziwymi potentatami. Wiele uczelni wystawia więc liczne reprezentacje i co roku chętnie przybywa na akademickie regaty do Bydgoszczy.

– Impreza na pewno jest bardzo ważna w kalendarzu akademickim i daje szansę wystartowania zawodnikom, którzy nie do końca mogą trenować w klubach na najwyższym poziomie. Widzieliśmy dziś brązowego medalistę olimpijskiego, także można doświadczyć nawet takiej rywalizacji – podkreślał Robert Borys, szkoleniowiec wioślarzy Uniwersytetu Warszawskiego.

W zmaganiach jedynek kobiet zwyciężyła z kolei uczelniana koleżanka Barańskiego. Dominika Baranowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) do ostatnich metrów walczyła o wygraną z Zuzanną Jasińską (Politechnika Gdańska), ale ostatecznie to zawodniczka miejscowej uczelni uzyskała lepszy czas. Dla Jasińskiej nie był to pierwszy medal tego dnia w Bydgoszczy, albowiem wcześniej wraz z Katarzyną Dudą wygrały w dwójkach podwójnych.

– Na pewno było ciężej startować w tych warunkach, ale wioślarstwo to sport na zewnątrz i trzeba się dostosować. To było niezłe wyzwanie, ale dałyśmy sobie radę – oceniała Jasińska. –Deszcz i fale nie ułatwiały zadania, musiałyśmy skupić się na dokładności i zachować spokój, żeby pilnować pozycji. Same AMP-y to zawody pokoju. mało jest zawodów wioślarskich o tak dobrej atmosferze. Praktycznie widuje się samych znajomych, nie da się przejść przez tor bez przywitania wszystkich – dodała Duda.

Co warte podkreślenia, konkurencje dwójek były wyjątkowo licznie obsadzone zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. U panów w dwójce podwójnej wagi lekkiej triumfowali inni reprezentanci Politechniki Gdańskiej. Jan Aleksandrowicz, Wiktor Błach wygrali przed Jakubem Nierzwickim i Dmytro Kulykiem (Politechnika Poznańska) oraz Kacprem Mickiewiczem i Mateuszem Jeżyńskim (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy).

W najbardziej prestiżowej konkurencji wioślarskich regat, czyli ósemkach, wygrały uczelnie z województwa kujawsko-pomorskiego. W zmaganiach pań najlepsze były wioślarki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w starciu męskich osad triumfowała ekipa WSG Bydgoszcz.

Na uczestników Akademickich Mistrzostw Polski czekały również memoriałowe nagrody Jerzego Ustupskiego, który trenując razem z Rogerem Vereyem w barwach AZS Kraków, odnosił wiele znaczących sukcesów w latach 1932-1949, a po zakończeniu II wojny światowej aktywnie włączył się w odbudowę kraju. Najlepszymi zawodniczkami wybrano triumfatorów w jedynkach – Dominikę Baranowską i Fabiana Barańskiego z WSG Bydgoszcz.

Wioślarze pracowali w sobotę nie tylko na indywidualne sukcesy, ale i wyniki swoich uczelni. Ostatecznie klasyfikację generalną AMP 2025 w wioślarstwie wygrała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy przed Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Organizatorem imprezy był AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Partnerem wydarzenia był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. AMP w Bydgoszczy zostały dofinansowane ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jesT PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie w Bydgoszczy

Klasyfikacja drużynowa

  1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
  2. Politechnika Gdańska
  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Kobiety

Jedynka

  1. Dominika Baranowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
  2. Zuzanna Jasińska (Politechnika Gdańska)
  3. Kinga Kusowska (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)

Dwójka podwójna

  1. Katarzyna Duda, Zuzanna Jasińska (Politechnika Gdańska)
  2. Patrycja Domalska, Dominika Domalska (Politechnika Gdańska)
  3. Wiktoria Ścibior, Zofia Śmigielska (Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu)

Ósemka

  1. Dominika Gałka, Julia Hakobyan, Wiktoria Lewandowska, Weronika Lipertowicz, Aleksandra Miazgowska, Amelia Pawłowska, Kinga Stałęga, Julia Weiwer, Paulina Ziętarska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
  2. Weronika Zielińska, Liwia Miszczyszyn, Gabriela Stępień, Alicja Kwiatkowska, Anna Kasprzyk, Zuzanna Kudlińska, Magdalena Szczepanek, Agata Pastuszka, Julia Stachów (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)
  3. Anna Kornatka, Wiktoria Czech, Magdalena Latała, Martyna Wawrzusiszyn, Ewa Greczaniuk, Kamila Jasińska, Wiktoria Kowalska, Małgorzata Trojanowska, Kamila Kwasek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Mężczyźni

Jedynka

  1. Fabian Barański (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
  2. Jakub Sobański (Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie)
  3. Kacper Mickiewicz (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Dwójka podwójna wagi lekkiej

  1. Jan Aleksandrowicz, Wiktor Błach (Politechnika Gdańska)
  2. Jakub Marcel Nierzwicki, Dmytro Kulyk (Politechnika Poznańska)
  3. Kacper Mickiewicz, Mateusz Jeżyński (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Ósemka

  1. Adam Siewaszewicz, Artur Zalewski, Paweł Pączka, Jakub Karwecki, Mikołaj Grochowski, Bartłomiej Sopoński, Kajetan Szewczyk, Paweł Janik, Filip Szczepaniak (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
  2. Maciej Kasprzyk, Piotr Bagniak, Paweł Usnarski, Jakub Konwinski, Przemysław Głogowski, Aleks Dorenda, Tomasz Preś, Karolina Serafin, Jakub Sobański (Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny w Szczecinie)
  3. Weronika Młynarska, Leonard Dziwisch, Bartosz Żydowicz, Mateusz Machaliński, Jakub Kubiciel, Kajetan Leciej, Konrad Werra, Patryk Żurowski, Franciszek Sieczka (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)