Będą grać w singlu, mikście oraz deblu, a wszystko na wysokim szczeblu. To już ostatnie przygotowania naciągów w rakietach, bo każdy chce zamachnąć się na podium Akademickich Mistrzostwach Polski w badmintonie. Organizatorem turnieju po raz pierwszy jest AZS Uniwersytetu Opolskiego.       

Droga do Opola nie była łatwa i prowadziła przez dwa turnieje strefowe. W tym sezonie w rozgrywkach akademickich wzięło udział aż 38 uczelni, a miejsc w finale było tylko 16, w tym jedno zarezerwowane dla gospodarzy z Uniwersytetu Opolskiego. Dlatego dla jednych sukcesem był już sam awans do decydujących rozgrywek, ale inni apetyty mają znacznie większe.

Faworytem turnieju jest Politechnika Gdańska, która po raz trzeci z rzędu może zdobyć złoty medal. Wśród kandydatów do podium są też zwycięzcy półfinału na północy, trzecia przed rokiem Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz triumfator strefy południowej, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. O medale nie powalczą wicemistrzowie z poprzedniego sezonu, czyli ekipa AWF Wrocław, która turniej półfinałowy zakończyła dopiero na ósmym miejscu.

Przez dwa dni w hali Widowiskowo Sportowej Stegu Arena zmierzy się 161 zawodniczek i zawodników. W tym gronie jest wiele znanych postaci, jak choćby wybrani na MVP ubiegłorocznych finałów Dominik Kwinta z AMW Gdynia (brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów z 2022 roku) oraz Ulana Volskaya z Politechniki Gdańskiej (mistrzyni Akademickich Igrzysk Europejskich 2024 w deblu z Anastazją Khomich). Występ Anastazji stoi pod znakiem zapytania ze względu na rozgrywane do niedzieli Mistrzostwa Europy. 

Na kortach nie zabraknie kadrowiczów: Darii Zimnol i Anny Czuchry (AWF Katowice), Zuzanny Jankowskiej, Pauliny Hankiewicz oraz Roberta Cybulskiego (AMW Gdynia), Julii Piwowar (UW Warszawa) oraz Julii Stankiewicz, Bartłomieja Butkusa i Łukasza Cimosza (PG Gdańsk) a także Andrzeja Niczyporuka (ALK Warszawa). Spodziewać się można, że poprzeczka jak lotka zawieszona będzie wysoko.   

 – Jesteśmy niezwykle podekscytowani możliwością organizacji finału Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie. To pierwsze tak prestiżowe wydarzenie badmintonowe w Opolu, dlatego tym bardziej cieszy nas, że możemy gościć najlepsze akademickie drużyny z całego kraju na pięknej i nowoczesnej Stegu Arenie. Gwarantujemy wysoki poziom sportowej rywalizacji i niezapomniane emocje. A dla tych, którzy nie będą mogli być z nami w Stegu Arenie, przygotowaliśmy transmisję wideo z każdego kortu oraz system livescore, by mogli śledzić przebieg zawodów na bieżąco – mówi Matylda Chudzik prezeska AZS Uniwersytetu Opolskiego.

Początek Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie w sobotę 12 kwietnia o godzinie 9:15 przy ul. Oleskiej 72. Ceremonia otwarcia zawodów zaplanowana jest na godzinę 11:30. Spotkania rozgrywane będą na sześciu kortach. Mecz o brązowy medal i finał rozegrane zostaną w niedzielę o godzinie 14. 

Dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika AMP 2025 w badmintonie czeka Nagroda im. Henryka Hołodnika. Memoriałowe wyróżnienie upamiętnia działacza i trenera Uniwersytetu Opolskiego. Pod jego wodzą studenci tej uczelni zdobywali seryjnie medale Akademickich Mistrzostw Polski i Europy. 

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie jest AZS Uniwersytetu Opolskiego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał AMP 2025 w badmintonie – grupy eliminacyjne

Grupa A: Politechnika Gdańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Grupa B: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska Gliwice, Akademia Finansów i Biznesu Vistula Warszawa
Grupa C: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Grupa D: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie