Za nami Kongres Szachowy „Od Pionka do Hetmana”. Gośćmi wydarzenia byli wybitni polscy szachiści Radosław Wojtaszek oraz Monika i Bartosz Soćko, a oprócz paneli i wykładów w jego programie znalazły się turnieju talentów dla młodych szachistów oraz warsztaty animacyjne dla dzieci, które jeszcze w szachy nie grają.

– Najciekawszym tematem dla mnie było radzenie sobie z porażką. Mimo 40 lat praktyki jest to dla mnie nadal drażliwy temat. Mam nadzieję, że dzięki dyskusji w Bydgoszczy każdy będzie mógł polepszyć swoją grę lub polepszyć siebie, jako trenera – mówił Bartosz Soćko.

„Od Pionka do Hetmana” to kompleksowy projekt promocji i rozwoju szachów wśród dzieci. Głównym celem projektu jest budowa fundamentu pod szkolenie szachowe już od najmłodszych lat. Realizacja zadania ma przyczynić się do procesu tworzenia standardów podstaw programowych i merytorycznych szkolenia kadry, organizacji szkolenia kadry, naboru i szkolenia dzieci oraz organizacji zawodów, turniejów i campów szachowych.

– To fantastyczna inicjatywa, która ma duży wpływ na rosnącą popularność szachów w Polsce. Bardzo się cieszę, że Akademicki Związek Sportowy, z którym jestem od lat związany, mocno postawił na szachy, które są przepięknym sportem. Od kilku lat szachy przeżywają dobry czas, bo ich popularność nie tylko w Polsce rośnie lawinowo. Nie ustajemy w staraniach, by szachy rosły cały czas – mówi Łukasz Turlej, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).

W turnieju, który towarzyszył kongresowi, udział wzięło 150 zawodników, a najlepszy okazał się Kamil Kaliszuk z Częstochowy. – To był świetnie zorganizowany turniej i jestem bardzo zadowolony. Pierwszego dnia byłem nieco zestresowany, bo zastanawiałem się, czy na pewno wejdę do pierwszej szesnastki. Jak już to udało się osiągnąć, to grałem dużo spokojniej. Bardzo cieszę się ze zwycięstwa i z nagród, bo dostałem m.in. konsolę do gier – mówił Kaliszuk.

Maciej Cybulski, sędzia główny turnieju, podkreślał, że atrakcyjne nagrody na pewno motywowały zawodników. – W imprezie udział brali nie tylko doświadczeni szachiści, ale także młodzi, dla których był to pierwszy turniej w życiu. Było sporo atrakcyjnych nagród, co na pewno działało na wyobraźnię graczy. Do tego mieliśmy towarzyszący turniej w szachach błyskawicznych, więc na pewno wszyscy goście wyjechali zadowoleni – powiedział. Najmłodszy uczestnik turnieju miał zaledwie sześć lat!

Projekt „Od Pionka do Hetmana” wystartował w 2022 roku, gdy realizowane były zajęcia nauki gry w szachy dla dzieci w Bydgoszczy oraz we Wrocławiu. W 2022 r. około 800 dzieci wzięło udział w programie szkolenia, opublikowany został również podręcznik nauki gry w szachy, a w Bydgoszczy odbył się pierwszy kongres. W 2023 liczba szkolonych dzieci zwiększyła się do ponad 2000, a oprócz regularnych lekcji szachów odbyły się też szkolenia dla instruktorów, trzy campy szachowe oraz powstała kontynuacja podręcznika do nauki gry w szachy.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem głównym wydarzenia była Krajowa Grupa Spożywcza.