Loby, smecze czy drajwy – to nazwy które można szybko opanować, ale trudniej sprawdzić je w praktyce. Próbują tego uczestnicy Akademickich Centrów Gier Rakietowych, którzy już od kilku tygodni podnoszą swoje umiejętności. Trzecia edycja projektu gra i trwa w najlepsze ciesząc się dużym zainteresowaniem.
Od początku września trwają zajęcia w pięciu dyscyplinach: tenisie, tenisie stołowym, badmintonie, squashu i pickleballu. Informacja o darmowych treningach rozeszła się równie szybko jak po mocnym serwisie. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się sporty rakietowe w naszym kraju.
Popularność tenisa nie dziwi, a to za sprawą osiąganych sukcesów przez polskich zawodników i zawodniczki. Także tenis stołowy czy badminton mają wielu zwolenników. Choć często kojarzone są z rekreacją, to angażują całe ciało i są dobrym sposobem na spalenie kalorii.
– Sporty rakietowe takie jak badminton są bardzo wymagające zarówno pod względem wydolności, koordynacji oraz siły. Tu rozwijane są wszystkie zdolności motoryczne. Tak naprawdę to jest dyscyplina na całe życie, bo mam znajomych, którzy mają po 70 lat i chodzą sobie pograć dla zabawy. Nad młodymi i silnymi ludźmi też często mają przewagę. Ja sam jestem bliżej 60 roku życia, a jak przychodzą do mnie studenci na zajęcia, to rzadko zdobywają kilka punktów – opowiada dr Dariusz Nowicki z AWF Warszawa.
Na obiektach warszawskiego AWF w treningach bierze udział szeroki przekrój społeczeństwa. Spotkamy tam byłych zawodników, ale też osoby początkujące. Wśród tych drugich można zobaczyć znaczny progres po kilku miesiącach regularnych zajęć. Treningi z badmintona odbywają się dwa razy w tygodniu. Wolnych miejsc już nie ma.
– Tu dużo zależy od indywidualnych predyspozycji, ale już po pół roku regularnych zajęć można zobaczyć, że ktoś potrafi grać. Raz miałem przykład studentki, która przyszła na pierwszym roku i była całkowicie zielona. Jak kończyła studia, to zrobiła tytuł instruktora. Ona rzeczywiście bardzo dużo trenowała i brała udział w Akademickich Mistrzostwa Polski. Wszystko zależy od chęci. Jeśli ktoś myśli o tym, żeby być na bardzo wysokim poziomie, to niestety, ale trzeba zacząć grać jak najwcześniej – opowiada nasz rozmówca.
Akademickie Centra Gier Rakietowych prowadzona są w dziesięciu miastach przez sześć jednostek: AZS AWF Warszawa, AZS AWF Katowice, AZS AWFiS Gdańsk, AZS UE Wrocław, AZS Politechniki Rzeszowskiej i AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Udział w nich jest darmowy, a mogą wziąć w nich wszyscy chętni powyżej 6 roku życia.
Program potrwa do końca grudnia 2024 roku. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Strona: https://azs.pl/acgr