Zebranie założycielskie KU AZS Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile przeprowadzono 23 grudnia 2004 r. w miejscowym hotelu Rydwan, co skrzętnie odnotowują klubowe kroniki. Nie zapisano w nich, dlaczego inicjatorzy powołania klubu postanowili spotkać się właśnie w tym miejscu. W przyszłości będzie to z pewnością tematem dociekliwych badań.

Na przestrzeni 20 lat kilkakrotnie zmieniała się nazwa uczelni, nie mamy jednak wątpliwości, że prezesami Klubu Uczelnianego AZS dzisiejszej Akademii Nauk Stosowanych w Pile byli kolejno: Ignacy Krzewiński (od 2004), Andrzej Grzesik (od 2007), Zenon Piątek (od 2011) i aktualnie sprawujący tę funkcję Paweł Łojewski (od 2020 roku).

Z kronik dowiadujemy się również, że do końca 2024 roku aż 408 studentów i studentek reprezentowało pilską ANS w Akademickich Mistrzostwach Polski, a ich wspólny dorobek to 14 złotych, 10 srebrnych i 16 brązowych medali. Reprezentanci ANS startowali m. in. także na Uniwersjadach (po raz pierwszy w Izmirze w 2005 roku), Europejskich Igrzyskach Akademickich (poczynając od Zagrzebia-Rijeki w 2016 roku, gdzie zdobyli 1 złoty, 1 srebrny i 1 brązowy medal) oraz w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (2024). Efektowny dorobek organizacyjny AZS ANS Piła to przede wszystkim wzorowo przeprowadzone siłami klubu Akademickie Mistrzostwa Polski w judo (pięciokrotnie, w latach 2019-2023) i w biegach przełajowych (2024).

KU AZS ANS Piła cieszy się doskonałą opinią i wsparciem władz uczelni oraz uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji, o czym świadczą poniższe wypowiedzi:

Rozmowa z JM Rektorem Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, prof. dr. hab. Donatem Mierzejewskim

W 2024 roku kierowana przez Pana uczelnia inauguruje obchody swojego 25-lecia. Jakie znaczenie w minionym ćwierćwieczu miał dla uczelni sport?

– Od początku stawialiśmy na rozwój kultury fizycznej i sportu, a jednostką, która koordynuje naszą działalność w tym zakresie, jest Uczelniane Centrum Sportu i Rekreacji, kierowane najpierw przez dr. Ignacego Krzewińskiego, a następnie przez mgr. Andrzeja Grzesika, pełniącego tę funkcję obecnie. Już od 20 lat działa w ANS również Klub Uczelniany AZS, a więc także jubilat. Jego prezesem jest obecnie mgr Paweł Łojewski. Wraz z powstaniem klubu nasi studenci zyskali możliwość reprezentowania barw uczelni w zawodach Akademickiego Związku Sportowego – tych na szczeblu centralnym oraz regionalnym, środowiskowym. Władze uczelni finansują działalność Centrum i w miarę możliwości wspierają, zarówno pieniędzmi jak i własną infrastrukturą sportową, Klub Uczelniany AZS.

Pragnę zauważyć, że dysponujemy wielofunkcyjną, niedawno wyremontowaną halą sportową z nowoczesnym zapleczem, w ramach którego powstało m. in. funkcjonalne centrum fizjoterapeutyczne. Naszym oczkiem w głowie jest sport powszechny, lecz chociaż mamy także sukcesy w sporcie wyczynowym, głównie w judo i lekkiej atletyce, tego obszaru działalności nie traktujemy priorytetowo. W zakresie kultury fizycznej zdarza się nam wyprzedzać pewne ruchy władz na szczeblu rządowym; na przykład już jakiś czas temu wprowadziliśmy obowiązkowe zajęcia z samoobrony dla kształcących się u nas przyszłych ratowników medycznych.

Jaką rolę odgrywa Akademicki Związek Sportowy w życiu uczelni?

– KU AZS jest faktycznym organizatorem życia sportowego w uczelni, w istotny sposób uzupełniającym ofertę naszego Centrum Sportu i Rekreacji, którego głównym zadaniem jest prowadzenie zajęć z wychowania fizycznego. Przypomnę, że jest to obowiązkowy przedmiot dla studentów i studentek I lub II roku. To 24 grupy ćwiczebne ze wszystkich naszych 12 uczelnianych katedr, a zajęcia dla każdego studenta ANS w Pile odbywają się w wymiarze 60 godzin dydaktycznych. Dzięki Klubowi Uczelnianemu studenci, zainteresowani i przygotowani do dodatkowej aktywności, mają możliwość uczestniczenia w zawodach sportowych Organizacji Środowiskowej AZS Poznań – to głównie Mistrzostwa Studentów I Roku oraz Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski – a także w zawodach szczebla centralnego, koordynowanych przez Zarząd Główny AZS, czyli przede wszystkim w Akademickich Mistrzostwach Polski. Zgłaszając naszych reprezentantów do zawodów środowiskowych, nie stawiamy im zbyt wysoko poprzeczki. Nasz akces ograniczają zazwyczaj kwestie logistyczno-organizacyjne oraz finansowe, natomiast do udziału w popularnych AMP-ach desygnujemy zawodników starannie wyselekcjonowanych, mających szansę zdobywać medale, którzy rzeczywiście sporo medali zdobywają, przynosząc uczelni chwałę i splendor. Od niedawna możemy pochwalić się także sportowcem-olimpijczykiem. Nasz student, judoka Adam Stodolski, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Czy Klub Uczelniany AZS ANS dobrze wypełnia stojące przed nim zadania?

– AZS to organizacja studencka, której znaczenie trudno przecenić. Cieszy mnie jej aktywność na co dzień oraz dodatkowe inicjatywy, jakie podejmuje obecnie, w roku 25-lecia uczelni. Władze ANS w Pile dostrzegają jej współudział w studenckich juwenaliach – w ramach tego święta studenckiego AZS organizuje m. in. cieszący się wielkim powodzeniem turniej piłki siatkowej – w przygotowywaniu naszego dorocznego Akademickiego Dnia Sportu oraz wiosennego biegu studentów na 1 milę; to tylko część inicjatyw, ale to są te najważniejsze, które potrafię wymienić, nie posługując się notatkami.

Pragnę podkreślić zaangażowanie KU AZS w bieżące życie akademickie, realizację własnych zadań statutowych w pełnym porozumieniu z władzami uczelni. Zawsze z okazji inauguracji roku akademickiego wspólnie organizujemy w naszej hali sportowej mecze studenci-pracownicy, a ostatnio AZS aktywnie udzielał się przy organizacji ważnej dla nas konferencji z okazji 25-lecia uczelni, mobilizując środowisko sportowe do aktywnego w niej uczestnictwa.

Jak ocenia Magnificencja współpracę Klubu Uczelnianego AZS z innymi reprezentacjami studentów, w tym z Samorządem Studentów ANS?

– Oceniam wysoko. Widzę tu dobrą współpracę chociażby przy organizacji Juwenaliów Studenckich, które pozostają domeną Samorządu; akcenty sportowe są w trakcie Juwenaliów widoczne, część wydarzeń dzieje się na obiektach Uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji. Widzę też istotny wpływ AZS na działalność uczelnianego Koła „Explorer”. Jest to przedsięwzięcie naukowe, którym opiekują się pracownicy Centrum Sportu, a zasadniczą domeną działalności „Explorera” jest turystyka aktywna, kwalifikowana – głównie intensywne marsze i spływy kajakowe.

Czy najlepsi studenci-sportowcy mogą się spodziewać wyróżnień i indywidualnego wsparcia ze strony uczelni?

– Tak, oczywiście. Judoczka Paula Kułaga jest pierwszą studentką i pierwszą laureatką (w 2017 roku) tytułu honorowego dla ambasadorów naszej uczelni – Legatus Almae Matris, przyznawanego tylko jednej osobie w roku, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. Zresztą w tej tradycji jeden raz zrobiliśmy wyłom, w 2022 roku, i to tylko dla sportu, bowiem tytuł ten otrzymali wspólnie panowie Józef i Tomasz Jopkowie, opiekunowie naszych judoków. Co roku w trakcie absolutorium wyróżniamy jedną osobę „Laurem Absolwenta” za osiągnięcia sportowe. Najlepszym sportowcom oferujemy także stypendia fundowane przez współpracujące z uczelnią firmy partnerskie i dodatkowo istotne ułatwienia w realizacji procesu dydaktycznego.

Zechce Magnificencja przedstawić najbliższe plany uczelni związane ze sportem?

– Naturalnie, pragniemy tę dziedzinę wspierać i rozwijać. Zawsze będę się cieszył naszymi kolejnymi sukcesami w zawodach sportowych. Planujemy wkrótce oddać do użytku zespół oświetlonych boisk do gier ze sztuczną nawierzchnią, jestem też przekonany, że po dotychczasowych sukcesach w organizacji zawodów finałowych w ramach Akademickich Mistrzostw Polski (pięciokrotnie w judo i jeden raz w biegach przełajowych – przyp. P. K.) już wkrótce będziemy mogli wystąpić o kolejne AMP-y i sprawnie je przeprowadzimy.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Mówi mgr Andrzej Grzesik, kierownik Uczelnianego Centrum Sportu i Rekreacji

Funkcjonujemy wraz z Klubem Uczelnianym AZS w określonym otoczeniu, dlatego wymierny wpływ na naszą działalność mają instytucje, które tę działalność finansują oraz wspierają w inny sposób. To przede wszystkim uczelnia, dla której wspaniałym świętem jest nie tylko jej ćwierćwiecze, ale także 20-lecie KU AZS. Cieszymy się wsparciem Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Pile, które przychylnym okiem spoglądają na nas, kiedy występujemy o dotacje celowe w ramach kolejnych konkursów. Wspiera nas Zarząd Główny AZS, przyznając duże dofinansowanie do organizacji imprez centralnych Związku; mamy ich już za sobą sześć, wysoko ocenionych. Organizacja Środowiskowa AZS Poznań bardzo nam ułatwia podróże po województwie, kiedy startujemy w Akademickich Mistrzostwach Poznania i Wielkopolski. Jesteśmy wdzięczni prywatnym sponsorom i darczyńcom, wśród których najważniejsi to firma GRAPIL (uznany producent odzieży roboczej) oraz Kancelaria Adwokacka Krzysztof Wyrwa i Wspólnicy. Właścicielka firmy GRAPIL, pani Grażyna Sobieraj, co roku funduje 2-3 dziewięciomiesięczne stypendia dla sportowców, wskazanych wspólnie przez Centrum Sportu i Klub Uczelniany AZS ANS. Z kolei pan Krzysztof Wyrwa jest fundatorem takich samych stypendiów dla judoków; zdarza się, że otrzymujemy ich nawet 5 na rok akademicki. Te sponsorowane stypendia dla najlepszych stanowią poważne uzupełnienie państwowego systemu stypendialnego, z którego nasi sportowcy również korzystają.

Autor: Piotr Kuś