Piętnaście medali zdobyli polscy sportowcy w 30. Letniej Uniwersjadzie w Neapolu. W klasyfikacji medalowej Akademicka Reprezentacja Polski uplasowała się na piętnastym miejscu.
– Wystawiliśmy mniejszą ekipę, niż dwa lata temu w Tajpej, ale z dorobku medalowego jesteśmy zadowoleni. Mieliśmy też sporo czwartych miejsc, a poziom rywalizacji w niektórych dyscyplinach sportu był bardzo wysoki – mówi Dariusz Piekut, szef polskiej misji uniwersjadowej i sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego.
Polacy czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Ze złotymi medalami do Polski wróciła drużyna strzelczyń w konkurencji karabin pneumatyczny w składzie Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska oraz lekkoatleci Konrad Bukowiecki, Michał Rozmys i Alicja Konieczek.
– Strzelczynie rozpoczęły zdobywanie medali w naszej reprezentacji, bo wywalczyły złoto już pierwszego dnia. Ze złotych medalistów jesteśmy szczególnie dumni, ale podkreślam, że zdecydowana większość zawodników nie zawiodła – dodaje Piekut.
Biało-czerwoni wywalczyli też dwa srebrne medale. Co ciekawe, ich zdobywcy – młociarka Malwina Kopron i drużyna siatkarzy – byli bardzo niezadowoleni. – Nie wygrałam srebra, a przegrałam złoto – mówi Kopron.
– Mierzyliśmy w złoto i tylko to nas interesowało. Przyjechaliśmy wygrać uniwersjadę i nie zrealizowaliśmy celu – dodaje trener siatkarzy Paweł Woicki
Najwięcej, bo aż dziewięć polskich medali, ma kolor brązowy. Wywalczyli je: drużyna szpadzistek w składzie Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka, szpadzista Wojciech Kolańczyk, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, lekkoatleci Patryk Dobek, Klaudia Kardasz, Katarzyna Furmanek i sztafeta mężczyzn 4×400 m w składzie Wiktor Suwara, Dariusz Kowaluk, Kajetan Duszyński i Patryk Dobek, a także drużyna taekwondo w składzie Patrycja Adamkiewicz, Gabriela Dajnowicz, Magdalena Leporowska i Karolina Ziejewska.
– Części medali się nie spodziewaliśmy, część planowanych medalistów nie zdołała przebić się na podium. Generalnie jednak jestem dumny z naszej reprezentacji, bo tworzyliśmy bardzo zżytą i profesjonalną grupę. Z wielką radością przyjmowałem fakt, że zawodnicy , którzy kończyli swoje starty pojawiali się na obiektach i dopingowali innych – mówi szef polskiej misji.
Kolejna letnia uniwersjada odbędzie się za dwa lata w chińskim Chengdu. Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.