To był dobry rok, to była dobra gala! [WIDEO, ZDJĘCIA]

0
4724

– To był dobry rok dla akademickiego sportu – mówił prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak podczas uroczystej gali sportu akademickiego, która w czwartkowy wieczór odbyła się w Operze Nova w Bydgoszczy. W 2019 roku sportowcy studenci błyszczeli m.in. na uniwersjadach letniej i zimowej.

– Sypnęło medalami na dużych imprezach, ale pamiętajmy, że to są także studenci. Oni będą kiedyś funkcjonowali w życiu pozasportowym. W uniwersjadach udział brało kilkanaście tysięcy studentów, a statystyki pokazują, że przynajmniej połowa z nich odnosi sukces profesjonalny. Jestem dumny z tej młodzieży, z tego jacy są i jak się zachowują – mówił prezes AZS.

Podczas gali tradycyjnie nagrodzono najlepsze uczelnie w cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej cyklu zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską, a w klasyfikacji medalowej Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach przed AWF Warszawa i AGH Kraków. W poszczególnych typach uczelni pierwsze miejsca zajęli sportowcy z Uniwersytetu Warszawskiego (uniwersytety), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (uczelnie techniczne), Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (uczelnie medyczne), Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (uczelnie społeczno-przyrodnicze), Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (uczelnie wychowania fizycznego), Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (uczelnie niepubliczne) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie (uczelnie zawodowe).

– Cieszę się także z Akademickich Mistrzostw Polski, bo te mistrzostwa pokazują, jak bardzo masowym sportem jest sport akademicki, ponieważ bierze w nich udział kilkadziesiąt tysięcy sportowców. AZS mocno udziela się we współpracy ze sportowcami niepełnosprawnymi. Z tego też jestem dumny – dodał prof. Nowak.

W trakcie gali podziękowania wręczono medalistom uniwersjad z mijającego roku. Przypomnijmy, że w letniej imprezie w Neapolu złote medale wywalczyli: drużyna strzelecka w konkurencji karabinu pneumatycznego Katarzyna Komorowska, Aneta Stankiewicz i Natalia Kochańska, kulomiot Konrad Bukowiecki oraz biegacze Michał Rozmys i Alicja Konieczek. Ze srebrnymi medalami z Neapolu wrócili siatkarze (Damian Domagała, Bartosz Filipiak, Jędrzej Gruszczyński, Paweł Halaba, Michał Kędzierski, Łukasz Kozub, Bartłomiej Lemański, Bartłomiej Lipiński, Mateusz Masłowski, Patryk Niemiec, Jan Nowakowski i Kamil Semeniuk) i młociarka Malwina Kopron, a brązowe wywalczyli: szpadzista Wojciech Kolańczyk, drużyna szpadzistek Anna Mroszczak, Jagoda Zagała, Martyna Swatowska i Kamila Pytka, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, biegacz Patryk Dobek, kulomiotka Klaudia Kardasz, młociarka Katarzyna Furmanek, drużyna teakwondzistek Patrycja Adamkiewicz, Gabriela Dajnowicz, Magdalena Leporowska i Karolina Ziejewska oraz lekkoatletyczna sztafeta 4×400 metrów Wiktor Suwara, Dariusz Kowaluk, Kajetan Duszyński i Patryk Dobek. Z kolei zimą w Krasnojarsku nasi sportowcy wywalczyli dwa medale w snowboardowym gigancie równoległym – złoty Oskar Kwiatkowski i srebrny Michał Nowaczyk. Wśród nagrodzonych znaleźli się także tegoroczni medaliści Akademickich Mistrzostw Europy. Nagrodę fair play przyznano Aleksandrze Bańbor z AZS Politechniki Śląskiej.

Podczas gali sportowcom dziękował i gratulował Mateusz Bonca, prezes Grupy LOTOS S.A., sponsora głównego Akademickiego Związku Sportowego. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę podziękować za możliwość współpracy z AZS i wspólnego budowania tak wspaniałej organizacji. Na pewno będziemy dalej budować tę relację i wspierać AZS w tym działaniu – zapewnił prezes Bonca.

Podczas gali władze AZS dziękowały również dwóm wspierającym sport studencki ministerstwom – Sportu i Turystyki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Wspólnie uruchomiliśmy bardzo dobry program dla studentów, którzy uzyskują dobre wyniki sportowe i mogą z tego powodu nie dawać sobie rady w nauce. Powołaliśmy wspólnie program Narodowej Reprezentacji Akademickiej, który pozwoli im pomóc w kontynuowaniu nauki – mówił prezes AZS prof. Alojzy Nowak.

– Ten projekt to dopiero początek, ale bardzo ważny początek. Od stycznia na uczelnie trafi blisko 10 mln zł na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych według ich możliwości i potrzeb. To pozwoli na to, by mogli dalej się kształcić przygotowując jednocześnie do najważniejszych zawodów – mówił dyrektor Piotr Ziółkowski z MNiSW.

W trakcie gali świętowano także jubileusz 50-lecia istnienia Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczególne podziękowania z rąk prezesa AZS prof. Alojzego Nowaka odebrali JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. dr hab. Jacek Woźny i prezes KU AZS UKW Bydgoszcz Katarzyna Domańska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj