Szach-mat w Bydgoszczy

0
1187

W miniony weekend kilkaset dzieci przybyło do Bydgoszczy, aby wziąć udział w kongresie szachowym „Od Pionka do Hetmana”. Pilotażowy projekt AZS dał szansę młodym szachistom na podsumowanie oraz ewaluację programu, w ramach którego poznawali tajniki rozgrywek na szachownicy. Nie zabrakło gwiazd – zarówno tych szachowych, jak i… pluszowych.

Młodzi adepci szachów, którzy przez ostatnie kilka miesięcy szkolili swoje umiejętności, przybyli do Bydgoszczy, by sprawdzić się na ogólnopolskiej arenie. Kongres był jednak nie tylko okazją do gry w szachy – dzieci brały udział w warsztatach, quizach i zabawach zaprojektowanych specjalnie na tę okazję.

Wrażenie zrobiła również obecność najlepszych polskich szachistów – Radosława Wojtaszka, Aliny Koszalińskiej, Bartosza Soćko oraz Moniki Soćko. Na specjalnej świątecznej scenie rozegrali oni wyjątkowy pojedynek – pokazowy mecz szachów szybkich. Mimo zimowej aury, kibice dopisali i w niespotykany dla szachów sposób, głośno dopingowali naszych ambasadorów. – Dziś po raz pierwszy zobaczyłem Arcymistrza grającego z Arcymistrzem. Widziałem, że jeden z Arcymistrzów przeoczył widełki, ale potem mu to podpowiedziałem! – wspomina jeden z młodszych uczestników, 7-letni Cyprian ze Śliwic.

Obecność jeszcze jednego gościa wzbudziła podobnie wiele emocji – pluszowy Hetman, będący maskotką projektu, pojawił się osobiście w Bydgoszczy, by wspierać młodych szachistów. Jego postać towarzyszyła uczestnikom od startu przygody z imprezą „Od Pionka do Hetmana” – aby go nie zapomnieć, otrzymali pamiątkowe gadżety z jego wizerunkiem.

Oprócz zajęć szachowych dla najmłodszych, w ramach projektu w aż 10 ośrodkach szkoleniowych przeprowadzone zostały kursy dla instruktorów – ponad 100 przyszłych nauczycieli gry w szachy szkoliło się w Bydgoszczy, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Olkuszu i Wrocławiu. Cześć z nich pojawiła się w Bydgoszczy, by również wziąć udział w kongresie – tym razem zamiast w warsztatach, brali udział w panelach dyskusyjnych dotyczących edukacji poprzez szachy oraz roli, jaką w szachach odgrywa psychologia.

Gościem kongresu był również Minister Łukasz Schreiber, pasjonat szachów i wielki sympatyk projektu. – Projekt jest fantastyczny. Szachy to wspaniała przygoda, pasja, ale przede wszystkich możliwość zawarcia wspaniałych przyjaźni na całe życie. Uczą wygrywać, ale też uczą przegrywać, a to są umiejętności niezbędne w życiu – podsumował wydarzenie.

Projekt „Od Pionka do Hetmana” realizowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wspierany przez sponsorów – Bank Pekao oraz PZU. Więcej o projekcie oraz Kongresie można przeczytać TUTAJ.