Reprezentacje Chin triumfowały w Akademickich Mistrzostwach Świata w sportach umysłowych, które zorganizował Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rywalizacja w brudży sportowym i szachach odbywała się w systemie online, a w zawodach udział wzięło ponad pół tysiąca zawodników.

Polacy byli bardzo blisko medalu w rozgrywkach brydżowych. Trzecia drużyna biało-czerwonych w składzie Jakub Andruszkiewicz, Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Edward Sucharda i Łukasz Trendak przegrała jednak decydujące starcie z Francuzami.

– Pod względem technicznym i technologicznym wszystko wypadło perfekcyjnie, nie było żadnej wpadki, co mnie bardzo cieszy, bo po raz pierwszy organizowaliśmy tak wielką imprezę za pośrednictwem Internetu – mówi Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW w Bydgoszczy, główny organizator mistrzostw.

Każdy kraj uczestniczący w rozgrywkach mógł zgłosić maksymalnie pięć drużyn. Zawodom towarzyszyły codzienne wirtualne programy telewizyjne, w trakcie których eksperci komentowali najważniejsze i najciekawsze pojedynki. – To studio było znakomitym pomysłem. Dziennikarze przeprowadzili kilkadziesiąt rozmów z ekspertami z całego świata, które były oglądane na wszystkich kontynentach – dodaje Domańska.

Polacy wystawili cztery drużyny w szachach i pięć w brydżu. Do czołowej ósemki w brydżu, oprócz czwartej w klasyfikacji drużyny, dostał się również pierwszy zespół biało-czerwonych w składzie Jakub Bazyluk, Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Kacper Kopka, Jakub Patreuha, Patryk Patreuha, który został sklasyfikowany na miejscach 5-7. Jedna z drużyn czołowej ósemki – czwarty zespół Chin – został zdyskwalifikowany.

Niestety w rywalizacji szachistów żadna z czterech polskich drużyn nie zakwalifikowała się do czołowej ósemki. Najwyżej – na 13. miejscu – uplasowała się czwarta drużyna biało-czerwonych. – Jesteśmy zadowoleni z tego miejsca. Zajęliśmy najwyższą lokatę ze wszystkich polskich drużyn, a cały nasz zespół złożony był ze studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – mówi Wiktoria Cieślak.

Po siedmiu rundach turnieju szachowego wydawało się, że pierwszy i drugi zespół Polski wywalczą awans do kolejnych gier. – Niestety, dwie ostatnie rundy były bardzo trudne. System skojarzył nas z bardzo mocnymi rywalami i nie zdołaliśmy wywalczyć awansu – mówi Anna Kubicka, kapitan pierwszego zespołu biało-czerwonych.

Rozegrane na całym świecie, a zorganizowane w Bydgoszczy mistrzostwa były drugą i ostatnią imprezą w całym cyklu Akademickich Mistrzostw Świata w 2020 roku. Wcześniej, jeszcze przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa, w Amsterdamie odbyły się mistrzostwa w łyżwiarstwie szybkim, w których Polacy zdobyli sześć medali.

Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS, a udział polskich zawodników w Akademickich Mistrzostwach Świata wsparło Ministerstwo Sportu.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Świata w sportach umysłowych

Brydż sportowy
1. Chiny 1
2. Włochy 1
3. Francja 1
4. Polska 3 (Jakub Andruszkiewicz, Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Edward Sucharda, Łukasz Trendak)
5-7 Polska 1 (Jakub Bazyluk, Krzysztof Cichy, Tomasz Kiełbasa, Kacper Kopka, Jakub Patreuha, Patryk Patreuha), Chiny 3, Chiny 5
miejsca pozostałych zespołów z Polski: 9. Polska 5, 11. Polska 2, 13. polska 4

Szachy
1. Chiny 1
2. Ukraina 1
3. Armenia
4. Białoruś
5-8 Chiny 4, Indie, Kazachstan 1, Serbia
miejsca zespołów z Polski: 9-16. Polska 4, 19. Polska 2, 24. Polska 1, 44. Polska 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj