O obozie internowania dla legionistów w Szczypiornie i początkach piłki ręcznej na ziemiach polskich słyszeli chyba wszyscy adepci tego sportu. A jeśli nie, to kolejna edycja turnieju Łączy nas Niepodległa była nie tylko dobrym sprawdzianem formy, ale małą lekcją historii.
Na sportowo 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili młodzi uczestnicy zawodów rozgrywanych w Warszawie. Od soboty do niedzieli na pięciu obiektach rywalizowało aż 50 drużyn, czyli około 700 przyszłych szczypiornistek i szczypiornistów. Grano w halach przy ul. Bytnara Rudego, Barskiej, Grójeckiej oraz na obiektach sportowych SGGW. Jedną z głównych osi rozgrywania turnieju była hala Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie odbyły się mecze grupowe, finały, ale też odbyła się ceremonia dekoracji.
Zabawa, ale i zacięte zmagania toczyły się w sześciu kategoriach wiekowych. W kategorii dziewcząt (2010 i młodszych) zwyciężyły zawodniczki UKS Banino, które wyprzedziły łącznie 12 drużyn, a w decydującym meczu okazały się lepsze od Grunwaldu Ruda Śląska (16:11). Zespół z Banina imponował często skutecznością wygrywając swoje mecze nawet różnicą ponad 20 bramek: (26:3 czy 25:4). Dodajmy, że ich klubowi koledzy w kategorii chłopców z tego rocznika zajęli piąte miejsce. Najwyżej poszybował tam Orzeł Opole, w finale wygrywając z Trójką Nowa Sól (15:6).
Drużyna z Rudy Śląskiej cieszyła się z wygranej w dwóch innych finałach. Wśród młodziczek (2008/2009) pokonały AZS Włocławek 12:8, a wśród juniorek młodszych (2006/2007) po emocjonującym finale okazały się lepsze od UKS Morski Sianów, wygrywając tylko jedną bramką (18:17). Natomiast wśród młodzików zmierzyło się osiem drużyn, a najlepszą z nich zostały Enea Orlęta Zwoleń. W finale zespół z Mazowsza pokonał Nielbę Wągrowiec 19:14.
Na uczestników czekały pamiątkowe koszulki, a na najlepszych puchary i dyplomy.
Turniej realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizatorem projektu jest Fundacja Akademickiego Związku Sportowego.