Sportowe emocje z udziałem studentów w Łodzi. Ruszają AME w biegu na orientację

0
85

Łódź przez najbliższe dni będzie gościć uczestników Akademickich Mistrzostw Europy w biegu na orientację. Jak zapewniają organizatorzy, zbliżające się wydarzenie to doskonała okazja na zdobywanie doświadczenia przez polskich zawodników, ale i promocję dyscypliny. Pierwsze biegi z udziałem Polaków już w piątek, a w czwartkowe popołudnie czeka nas uroczyste otwarcie zawodów.

160 zawodników z 58 uczelni z całej Europy zgłosiło swój udział w łódzkich AME. Organizatorzy przygotowali dla studentów trzy dni rywalizacji. Zmagania będą się odbywać w różnych zakątkach Łodzi. Trzy dni sportowych emocji z udziałem biegaczy poprzedzi czwartkowa ceremonia otwarcia (godz. 18:30), która odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

– Jednym z głównych celów, jakie sobie postawiliśmy, jest wyjście z biegiem na orientację i pokazanie go w mieście, aby ten sport stał się powszechny. AME to doskonała okazja na promocję dyscypliny – wskazuje Łukasz Charuba, przewodniczący komitetu organizacyjnego mistrzostw.

Jeśli chodzi o rozkład zmagań w ramach AME, na piątek zaplanowano bieg sprinterski. W sobotę będziemy świadkami zmagań na średnim dystansie, a w niedzielę mistrzostwa zakończy rywalizacja w sztafetach sprinterskich. Podsumowanie rozgrywek i wręczenie nagród odbędzie się na stadionie AZS Łódź o godzinie 16:30.

– W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin nie mamy zamkniętego obiektu, gdzie możemy sobie wszystko przewidzieć i zorganizować. W naszym przypadku łatwiejszy do zorganizowania jest bieg średniodystansowy na terenach zielonych, a oba dystanse sprinterskie odbędą się na terenach zurbanizowanych, z normalnym ruchem. Jeden z nich odbędzie na kampusie UŁ, co wymaga zamknięcia jednej z ulic i wyłączenia ruchu tramwajów, niemniej to dalej przestrzeń publiczna i ludzie będą tam normalnie chodzić, czy pracować wśród biegaczy. Sztafetę sprinterską celowo zorganizowaliśmy wokół dworca Łódź Fabryczna, gdzie na co dzień przemieszcza się rzesza ludzi i pasażerów. Będzie więc okazja do zaprezentowania biegu na orientację w centrum miasta – opowiada Charuba, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej i UKS Orientuś Łódź.

W AME w biegu na orientację w Łodzi nie zabraknie naszych reprezentantów. Do rywalizacji przystąpi 10 zawodników i 14 zawodniczek z 13 polskich uczelni, w tym z 3 miejscowych – Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Najliczniejszą reprezentację (5 osób) wystawia Politechnika Wrocławska. W nadchodzącej imprezie pojawią się też uczestnicy AME 2023 ze szwajcarskiego Sankt Gallen, m.in. Hanna Sudoł z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która zajęła wówczas dziesiąte miejsce na średnim dystansie. Był to najlepszy wynik reprezentantów Polski w tamtych zawodach.

Przed dwoma laty Sudoł znakomicie spisywała się także w biegu sprinterskim, ale przez pomyłkę utraciła czwartą lokatę i szansę na podium, kończąc ostatecznie rywalizację na dwunastej pozycji. Z kolei rok temu, podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Bułgarii była 21. w sprincie.

– AME to moja najważniejsza impreza w tym sezonie. Drugi rok jestem wśród seniorek, gdzie ciężej jest walczyć o wyższe lokaty. AME są dla mnie imprezą, gdzie mogę walczyć z zawodniczkami na podobnym poziomie. Startowałam wcześniej w wielu innych zawodach, ale przez ostatnie trzy tygodnie skupiam się w treningu na występie w Łodzi – mówi Sudoł. – Sprint na pewno będzie bardzo ciekawy, bo przygotowano nietypowy teren. A sztafety, czyli bieganie w drużynie, zawsze wzbudzają większe emocje. Nigdy nie byłam na terenach, gdzie odbędzie się sprint i bieg średniodystansowy, ale biegałam już kilka razy na tego typu trasach. Z dwóch poprzednich startów na AME i AMŚ pamiętam, że atmosfera była bardziej towarzyska, co nie wyklucza tego, że każdy stara się pokazać jak najwyższy poziom – zaznacza studentka AWF Wrocław.

Organizatorami AME w biegu na orientację są UKS Orientuś Łódź, miasto Łódź, Akademicki Związek Sportowy, Polski Związek Orientacji Sportowej oraz Europejska Federacja Sportu Akademickiego (EUSA). Partnerami wydarzenia są Województwo Łódzkie, miasto Łódź, Oland Custom Teamwear oraz Polski Związek Orientacji Sportowej. Honorowy patronat nad imprezą objęli Ministerstwo Sportu i Turystyki, wojewoda łódzki Dorota Ryl, marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska, prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera, rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik i rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. n. med. Janusz Piekarski.

Polskie uczelnie biorące udział w AME 2025 w biegu na orientację w Łodzi

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu