Dwa medale drużynowe i pięć indywidualnych zdobyli Polacy podczas pierwszych Integracyjnych Mistrzostw Europy w bocci, które w weekend były rozgrywane w podwarszawskim Piastowie.
W pierwszej edycji mistrzostw, organizowanych przez Akademicki Związek Sportowy w związku z przypadającym 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami, wzięło udział blisko stu zawodników. Na Mazowszu rywalizowało szesnaście drużyn z pięciu krajów, w tym z Grecji, Włoch, Słowacji i Ukrainy. Spośród zespołów najlepsza okazała się ekipa Nike Bydgoszcz, wyprzedzając reprezentację Słowacji oraz Prometeus Konopiska. Zmagania indywidualne były natomiast podzielone na pięć kategorii. W grupie open brylowali Polacy, a przede wszystkim reprezentanci Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Złoto wywalczył Paweł Gierszewski, srebro – Mikołaj Piekut, a brąz należał do Wojciecha Bazana. Dwa medale przypadły Polakom w BC5. Tytuł mistrza zdobył Łukasz Sudoł, a trzecim najlepszym zawodnikiem został Wojciech Wojtysiak. Z kolei w kategoriach BC1 i BC2 podium należało do Słowaków, a w BC4 – do Ukraińców.
– Naprawdę, zawodnicy prezentowali wysoki poziom. Walka o drużynowe medale była niezwykle zacięta. U niektórych pojawiły się nawet łzy rozpaczy, bo o końcowych miejscach czy awansie do finału decydowały małe punkty. Jesteśmy zbudowani tym, co działo się w Piastowie, i z pewnością mamy zamiar kontynuować ideę Integracyjnych ME – mówi Marta Dalecka, wiceprezes zarządu AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.
Boccia to dyscyplina dla każdego, ale największą popularność zdobyła wśród osób z niepełnosprawnością (jak porażenie mózgowe lub inne ciężkie uszkodzenia układu nerwowego wymagające poruszania się na wózku inwalidzkim). Angażuje ona zarówno ciało, jak i umysł, działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi – w klubach sportowych, organizacjach pozarządowych, szkołach, centrach rehabilitacji, a nawet w domach. Boccia jest dyscypliną o wielu aspektach – to sport z elementami rywalizacji, narzędzie terapeutyczne, a także gra integracyjna idealna do podejmowania inicjatyw obywatelskich.
Projekt był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat nad wydarzeniem objęła Europejska Federacja Sportu Akademickiego (EUSA). Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego jest PKN ORLEN S.A., a sponsorem strategicznym Grupa PZU S.A.
I Integracyjne Mistrzostwa Europy w bocci w Piastowie
Wyniki
Rywalizacja drużynowa:
1. Nike Bydgoszcz, 2. Słowacja, 3. Prometeus Konopiska
Rywalizacja indywidualna
Kategoria open: 1. Paweł Gierszewski, 2. Mikołaj Piekut (obaj Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), 3. Wojciech Bazan (Prometeus Konopiska)
Kategoria BC1: 1. Stefan Bartek, 2. Rebeka Husvethova, 3. Samuel Sloboda (wszyscy Słowacja)
Kategoria BC2: 1. Peter Minarech, 2. Peter Novota, 3. Adam Reciciar (wszyscy Słowacja)
Kategoria BC4: 1. Volodymyr Orufrik, 2. Viktor Melnyk, 3. Oleksandr Bodnar (wszyscy Ukraina)
Kategoria BC5: 1. Łukasz Sudoł (Prometeus Konopiska), 2. Paulina Rysava (Słowacja), 3. Wojciech Wojtysiak (KSN Start Warszawa)