Ruszyły AMP w pływaniu w Lublinie. Wielka forma Król i Smolińskiego [FOTO, WIDEO]

0
96

Emocjonujące wyścigi zapewnili uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które w sobotę rozpoczęły się w Lublinie. W pierwszym dniu rywalizacji dwa złote medale wywalczyli indywidualnie Gabriela Król (AWF Katowice) i Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski), który w finale 50 metrów stylem klasycznym osiągnął siódmy rezultat w historii polskiego pływania. W niedzielę do gry włączą się czołowi reprezentanci kraju, m.in. Adela Piskorska, Ksawery Masiuk czy Paulina Peda.

Blisko 1050 studentek i studentek z całego kraju, reprezentujących 86 uczelni wyższych, zjawiło się ponownie na pływalni Aqua Lublin, żeby powalczyć o medale tegorocznych AMP. Na Lubelszczyźnie wiedzą, jak sprawnie i z należytą starannością przygotować zawody pod każdym względem. Lublin od lat gości najlepszych pływaków zarówno w wymiarze studenckim, jak i w sporcie wyczynowym. Trwające AMP-y w pływaniu są trzecimi z rzędu organizowanymi przez Klub Środowiskowy AZS Lublin.

– Można powiedzieć, że w tym roku mamy cykl imprez pływackich w Lublinie, bo zaraz odbędą się mistrzostwa Polski, a także mistrzostwa Europy. Cieszymy się, że najlepsi akademiccy pływacy zawitali do naszego miasta i mogą spróbował swoich sił na podobno najszybszym basenie w Polsce – mówił Rafał Walczyk, prezes AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którego studenci z pewnością będą jednymi z kandydatów do medali podczas AMP w pływaniu. – Bardzo liczymy na naszych pływaków. Po cichu liczymy na występ Adeli Piskorskiej, naszej perełki i najlepszej zawodniczki. Będziemy też przyglądać się występom Klary Kowalskiej, która aspiruje do walki o najwyższe cele. Mam nadzieję, że jak co roku pokażemy, że AZS UMCS to silna ekipa pływacka, która znów sięgnie po medale – dodał Walczyk.

W pierwszym dniu AMP w Lublinie zabrakło reprezentantów Polski, m.in. Piskorskiej, Ksawerego Masiuka (Uniwersytet Warszawski) czy Pauliny Pedy (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), którzy właśnie w sobotę kończą zgrupowanie kadry narodowej na Teneryfie i w niedzielę wejdą do rywalizacji. Pod nieobecność największych gwiazd błyszczeli za to inni pływacy. Świetny wynik w finale 50 m stylem klasycznym uzyskał Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski). Niespełna 24-latek osiągnął siódmy rezultat w historii polskiego pływania (26.77), dystansując kolejnych rywali. Kilkadziesiąt minut później Smoliński znów nie miał sobie równych, tym razem w finale 50 m stylem grzbietowym (23.99) będąc przed Michałem Pruszyńskim (AWF Katowice) i Janem Królem (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

– Czułem się dobrze, już przed zawodami pływałem szybko na treningach. Zwykle w Lublinie pływam szybko, bo to są jedyne w sezonie zawody na krótkim basenie. Lubię się tu ścigać – komentował Smoliński, trzeci w zeszłorocznym finale AMP na 50 m stylem grzbietowym. – Nie jestem „żabkarzem”, to mój dodatkowy styl, którym wypełniam dni bez koronnej konkurencji. W Uniwersytecie Kaliskim mamy bardzo fajną ekipę z Olą Cieplak, Julią Maik i Piotrkiem Ludwiczakiem. Wszyscy pływamy na wysokim poziomie, mamy jedną sztafetę mieszaną, ale myślę, że dajemy radę – wskazywał Smoliński, który za tydzień weźmie udział w Swim Stockholm Open i celuje w nowe rekordy życiowe, które pozwolą mu wypełnić minima na imprezy międzynarodowe.

Znakomicie jak zwykle spisywały się reprezentanci UW Warszawa. W finale 50 m stylem dowolnym wygrała Aleksandra Polańska, na 200 m stylem grzbietowym zwyciężyła Nadia Walentynowicz, a wśród mężczyzn na 200 m stylem grzbietowym i klasycznym złota zdobyli Oliwier Misztal i Bartosz Brzozowski. Na 200 m stylem klasycznym kobiet bliska wygranej była też Barbara Mazurkiewicz. Ostatecznie była jednak druga, przegrywając z Kingą Paradowską (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). 23-letnia Paradowska, która w zeszłym roku pobiła rekord kraju w tej konkurencji, a także debiutowała na MŚ na krótkim basenie w Budapeszcie, obroniła tytuł sprzed roku.

– Nastawiałam się mocno na ten finał, bo nie wiedziałam, na ile jestem przygotowana. Nie spodziewałam się tak dobrego wyniku – mówiła Paradowska, która w niedzielę wystąpi na 100 m stylem zmiennym i z Piskorską powinna stoczyć walkę o złoto. – Od początku studiów startuję w AMP-ach. Za tydzień startuję w Grand Prix w Olsztynie, a później wezmę udział w MP w Lublinie. Te dwa starty zaplanują mi resztę sezonu – dodała Paradowska, która celuje w wywalczenie minimum na Letnią Uniwersjadę w Berlinie (17-23 lipca) i MŚ w Singapurze (27 lipca – 3 sierpnia).

Jedną z gwiazd sobotniej rywalizacji podczas AMP w pływaniu w Lublinie była bez wątpienia Gabriela Król. Zawodniczka AWF Katowice wygrała dwie następujące po sobie konkurencje. Na 100 m stylem motylkowym wyprzedziła Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski) i Klarę Kowalską (UMCS Lublin), a na 50 m była lepsza od studentek ze stolicy – Natalia Janiszewska (Uniwersytet Warszawski) i Aleksandry Sierpień (AWF Warszawa).

– Faworytką raczej się nie czułam, bo są mocniejsze dziewczyny zarówno na „grzbiecie”, jak i na „żabie”. Skupiłam się, by popłynąć swoje i poprawić rekord życiowy. I to właśnie nie z podium, a z „życiówki” jestem najbardziej zadowolona – opowiadała Sierpień, która wcześniej zdobyła brąz na 50 m stylem klasycznym, gdzie złoto zdobyła Anna Doroszkiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny). Sierpień po raz trzeci startuje w AMP w pływaniu. –  Wszystkie edycje wspominam bardzo dobrze. Atmosfera tych zawodów, jak również cała oprawa jest na fajnym poziomie. Na MP jest większa presja na wynik, a tutaj można podejść bardziej na zasadzie zabawy. Można też spotkać znajomych i fajnie spędzić czas – uzupełniła zawodniczka AWF Warszawa.

W sobotę, na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji rozegrano jedną konkurencję sztafetową. Najlepsi na 4 x 50 m stylem dowolnym były pływaczki UW Warszawa i pływacy AWF Katowice.

Przypomnijmy, że podczas AMP 2025 w pływaniu wręczone zostaną memoriałowe nagrody przypominające o bohaterach AZS sprzed lat. Najlepsza zawodniczka otrzyma wyróżnienie im. Ewy Estreicher – pierwszej azetesiaczki z tytułem pływackiej mistrzyni Polski. Najlepszy mężczyzna zostanie uhonorowany nagrodą im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza – polskiego i greckiego bohatera II wojny światowej.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu jest Klub Środowiskowy AZS Lublin. Partnerami strategicznym wydarzenia są Miasto Lublin oraz Województwo Lubelskie z marką Lubelskie – Smakuj Życie! Z dumą wspieramy sport. Partnerami mistrzostw są Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Lubelskie Centrum Konferencyjne i Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie. AMP w Lublinie przeprowadzane są pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Projekt Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany ze środków jest Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wyniki 1. dnia AMP w pływaniu w Lublinie

Kobiety

50 m stylem klasycznym

  1. Anna Doroszkiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)
  2. Lena Drynkowska (Uniwersytet Warszawski)
  3. Aleksandra Sierpień (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

100 m st. dowolnym

  1. Aleksandra Polańska (Uniwersytet Warszawski)
  2. Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski)
  3. Julia Kulik (Uniwersytet Warszawski)

50 m st. grzbietowym

  1. Gabriela Król (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
  2. Natalia Janiszewska (Uniwersytet Warszawski)
  3. Aleksandra Sierpień (AWF Warszawa)

100 m st. motylkowym

  1. Gabriela Król (AWF Katowice)
  2. Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski)
  3. Klara Kowalska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

200 m st. klasycznym

  1. Kinga Paradowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
  2. Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
  3. Wiktoria Radek (AWF Warszawa)

200 m st. zmiennym

  1. Marianna Rydyńska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
  2. Antonina Sulak (AWF Katowice)
  3. Justyna Jabłońska (AWF Katowice)

200 m st. grzbietowym

  1. Nadia Walentynowicz (Uniwersytet Warszawski)
  2. Dominika Molenda (Politechnika Gdańska)
  3. Agata Czechyra (AWF Poznań)

4 x 50 m st. dowolnym

  1. Uniwersytet Warszawski (Julia Kulik, Barbara Walczak, Maja Nowak, Aleksandra Polańska)
  2. AWFiS Gdańsk (Alicja Szczepańska, Joanna Czok, Melissa Orum, Alicja Miłek)
  3. AWF Warszawa (Zuzanna Madej, Aleksandra Sierpień, Anna Kamińska, Wiktoria Radek)

Mężczyźni

50 m st. klasycznym

  1. Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski)
  2. Marcel Tarasiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
  3. Andrzej Wieciński (Uniwersytet Gdański)

100 m st. dowolnym

  1. Nestor Zinkowskyi (Uniwersytet Łódzki)
  2. Kacper Klimczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
  3. Konrad Zieliński (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)

50 m st. grzbietowym

  1. Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski)
  2. Michał Pruszyński (AWF Katowice)
  3. Jan Król (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

100 m st. motylkowym

  1. Damian Chrzanowski (AWF Wrocław)
  2. Michał Poprawa (AWF Katowice)
  3. Maciej Olewniczak (Uniwersytet Warszawski)

200 m st. klasycznym

  1. Oliwier Misztal (Uniwersytet Warszawski)
  2. Maksymilian Cerlich (AWF Katowice)
  3. Igor Szymański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

200 m st. zmiennym

  1. Michał Poprawa (AWF Katowice)
  2. Błażej Nowacki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
  3. Jan Adamczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

200 m st. grzbietowym

  1. Bartosz Brzozowski (Uniwersytet Warszawski)
  2. Piotr Tomaszewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
  3. Błażej Sroka (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

4 x 50 m st. dowolnym

  1. AWF Katowice (Michał Pruszyński, Szymon Jaworski, Jakub Sagan, Michał Poprawa)
  2. AWFiS Gdańsk (Cezary Kray, Szymon Szulkowski, Janusz Ciarczyński, David Ziemann)
  3. Uniwersytet Łódzki (Bartłomiej Lassek, Maciej Woźniak, Patryk Pawlaczyk, Nestor Zinkowskyi)