Emocjonujące wyścigi zapewnili uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które w sobotę rozpoczęły się w Lublinie. W pierwszym dniu rywalizacji dwa złote medale wywalczyli indywidualnie Gabriela Król (AWF Katowice) i Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski), który w finale 50 metrów stylem klasycznym osiągnął siódmy rezultat w historii polskiego pływania. W niedzielę do gry włączą się czołowi reprezentanci kraju, m.in. Adela Piskorska, Ksawery Masiuk czy Paulina Peda.
Blisko 1050 studentek i studentek z całego kraju, reprezentujących 86 uczelni wyższych, zjawiło się ponownie na pływalni Aqua Lublin, żeby powalczyć o medale tegorocznych AMP. Na Lubelszczyźnie wiedzą, jak sprawnie i z należytą starannością przygotować zawody pod każdym względem. Lublin od lat gości najlepszych pływaków zarówno w wymiarze studenckim, jak i w sporcie wyczynowym. Trwające AMP-y w pływaniu są trzecimi z rzędu organizowanymi przez Klub Środowiskowy AZS Lublin.
– Można powiedzieć, że w tym roku mamy cykl imprez pływackich w Lublinie, bo zaraz odbędą się mistrzostwa Polski, a także mistrzostwa Europy. Cieszymy się, że najlepsi akademiccy pływacy zawitali do naszego miasta i mogą spróbował swoich sił na podobno najszybszym basenie w Polsce – mówił Rafał Walczyk, prezes AZS Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którego studenci z pewnością będą jednymi z kandydatów do medali podczas AMP w pływaniu. – Bardzo liczymy na naszych pływaków. Po cichu liczymy na występ Adeli Piskorskiej, naszej perełki i najlepszej zawodniczki. Będziemy też przyglądać się występom Klary Kowalskiej, która aspiruje do walki o najwyższe cele. Mam nadzieję, że jak co roku pokażemy, że AZS UMCS to silna ekipa pływacka, która znów sięgnie po medale – dodał Walczyk.
W pierwszym dniu AMP w Lublinie zabrakło reprezentantów Polski, m.in. Piskorskiej, Ksawerego Masiuka (Uniwersytet Warszawski) czy Pauliny Pedy (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), którzy właśnie w sobotę kończą zgrupowanie kadry narodowej na Teneryfie i w niedzielę wejdą do rywalizacji. Pod nieobecność największych gwiazd błyszczeli za to inni pływacy. Świetny wynik w finale 50 m stylem klasycznym uzyskał Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski). Niespełna 24-latek osiągnął siódmy rezultat w historii polskiego pływania (26.77), dystansując kolejnych rywali. Kilkadziesiąt minut później Smoliński znów nie miał sobie równych, tym razem w finale 50 m stylem grzbietowym (23.99) będąc przed Michałem Pruszyńskim (AWF Katowice) i Janem Królem (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).
– Czułem się dobrze, już przed zawodami pływałem szybko na treningach. Zwykle w Lublinie pływam szybko, bo to są jedyne w sezonie zawody na krótkim basenie. Lubię się tu ścigać – komentował Smoliński, trzeci w zeszłorocznym finale AMP na 50 m stylem grzbietowym. – Nie jestem „żabkarzem”, to mój dodatkowy styl, którym wypełniam dni bez koronnej konkurencji. W Uniwersytecie Kaliskim mamy bardzo fajną ekipę z Olą Cieplak, Julią Maik i Piotrkiem Ludwiczakiem. Wszyscy pływamy na wysokim poziomie, mamy jedną sztafetę mieszaną, ale myślę, że dajemy radę – wskazywał Smoliński, który za tydzień weźmie udział w Swim Stockholm Open i celuje w nowe rekordy życiowe, które pozwolą mu wypełnić minima na imprezy międzynarodowe.
Znakomicie jak zwykle spisywały się reprezentanci UW Warszawa. W finale 50 m stylem dowolnym wygrała Aleksandra Polańska, na 200 m stylem grzbietowym zwyciężyła Nadia Walentynowicz, a wśród mężczyzn na 200 m stylem grzbietowym i klasycznym złota zdobyli Oliwier Misztal i Bartosz Brzozowski. Na 200 m stylem klasycznym kobiet bliska wygranej była też Barbara Mazurkiewicz. Ostatecznie była jednak druga, przegrywając z Kingą Paradowską (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy). 23-letnia Paradowska, która w zeszłym roku pobiła rekord kraju w tej konkurencji, a także debiutowała na MŚ na krótkim basenie w Budapeszcie, obroniła tytuł sprzed roku.
– Nastawiałam się mocno na ten finał, bo nie wiedziałam, na ile jestem przygotowana. Nie spodziewałam się tak dobrego wyniku – mówiła Paradowska, która w niedzielę wystąpi na 100 m stylem zmiennym i z Piskorską powinna stoczyć walkę o złoto. – Od początku studiów startuję w AMP-ach. Za tydzień startuję w Grand Prix w Olsztynie, a później wezmę udział w MP w Lublinie. Te dwa starty zaplanują mi resztę sezonu – dodała Paradowska, która celuje w wywalczenie minimum na Letnią Uniwersjadę w Berlinie (17-23 lipca) i MŚ w Singapurze (27 lipca – 3 sierpnia).
Jedną z gwiazd sobotniej rywalizacji podczas AMP w pływaniu w Lublinie była bez wątpienia Gabriela Król. Zawodniczka AWF Katowice wygrała dwie następujące po sobie konkurencje. Na 100 m stylem motylkowym wyprzedziła Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski) i Klarę Kowalską (UMCS Lublin), a na 50 m była lepsza od studentek ze stolicy – Natalia Janiszewska (Uniwersytet Warszawski) i Aleksandry Sierpień (AWF Warszawa).
– Faworytką raczej się nie czułam, bo są mocniejsze dziewczyny zarówno na „grzbiecie”, jak i na „żabie”. Skupiłam się, by popłynąć swoje i poprawić rekord życiowy. I to właśnie nie z podium, a z „życiówki” jestem najbardziej zadowolona – opowiadała Sierpień, która wcześniej zdobyła brąz na 50 m stylem klasycznym, gdzie złoto zdobyła Anna Doroszkiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny). Sierpień po raz trzeci startuje w AMP w pływaniu. – Wszystkie edycje wspominam bardzo dobrze. Atmosfera tych zawodów, jak również cała oprawa jest na fajnym poziomie. Na MP jest większa presja na wynik, a tutaj można podejść bardziej na zasadzie zabawy. Można też spotkać znajomych i fajnie spędzić czas – uzupełniła zawodniczka AWF Warszawa.
W sobotę, na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji rozegrano jedną konkurencję sztafetową. Najlepsi na 4 x 50 m stylem dowolnym były pływaczki UW Warszawa i pływacy AWF Katowice.
Przypomnijmy, że podczas AMP 2025 w pływaniu wręczone zostaną memoriałowe nagrody przypominające o bohaterach AZS sprzed lat. Najlepsza zawodniczka otrzyma wyróżnienie im. Ewy Estreicher – pierwszej azetesiaczki z tytułem pływackiej mistrzyni Polski. Najlepszy mężczyzna zostanie uhonorowany nagrodą im. Jerzego Iwanowa-Szajnowicza – polskiego i greckiego bohatera II wojny światowej.
Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu jest Klub Środowiskowy AZS Lublin. Partnerami strategicznym wydarzenia są Miasto Lublin oraz Województwo Lubelskie z marką Lubelskie – Smakuj Życie! Z dumą wspieramy sport. Partnerami mistrzostw są Totalizator Sportowy – właściciel marki LOTTO, Lubelskie Centrum Konferencyjne i Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie. AMP w Lublinie przeprowadzane są pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany ze środków jest Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wyniki 1. dnia AMP w pływaniu w Lublinie
Kobiety
50 m stylem klasycznym
- Anna Doroszkiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)
- Lena Drynkowska (Uniwersytet Warszawski)
- Aleksandra Sierpień (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
100 m st. dowolnym
- Aleksandra Polańska (Uniwersytet Warszawski)
- Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski)
- Julia Kulik (Uniwersytet Warszawski)
50 m st. grzbietowym
- Gabriela Król (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
- Natalia Janiszewska (Uniwersytet Warszawski)
- Aleksandra Sierpień (AWF Warszawa)
100 m st. motylkowym
- Gabriela Król (AWF Katowice)
- Aleksandra Cieplak (Uniwersytet Kaliski)
- Klara Kowalska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
200 m st. klasycznym
- Kinga Paradowska (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)
- Barbara Mazurkiewicz (Uniwersytet Warszawski)
- Wiktoria Radek (AWF Warszawa)
200 m st. zmiennym
- Marianna Rydyńska (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
- Antonina Sulak (AWF Katowice)
- Justyna Jabłońska (AWF Katowice)
200 m st. grzbietowym
- Nadia Walentynowicz (Uniwersytet Warszawski)
- Dominika Molenda (Politechnika Gdańska)
- Agata Czechyra (AWF Poznań)
4 x 50 m st. dowolnym
- Uniwersytet Warszawski (Julia Kulik, Barbara Walczak, Maja Nowak, Aleksandra Polańska)
- AWFiS Gdańsk (Alicja Szczepańska, Joanna Czok, Melissa Orum, Alicja Miłek)
- AWF Warszawa (Zuzanna Madej, Aleksandra Sierpień, Anna Kamińska, Wiktoria Radek)
Mężczyźni
50 m st. klasycznym
- Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski)
- Marcel Tarasiewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)
- Andrzej Wieciński (Uniwersytet Gdański)
100 m st. dowolnym
- Nestor Zinkowskyi (Uniwersytet Łódzki)
- Kacper Klimczak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Konrad Zieliński (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)
50 m st. grzbietowym
- Paweł Smoliński (Uniwersytet Kaliski)
- Michał Pruszyński (AWF Katowice)
- Jan Król (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
100 m st. motylkowym
- Damian Chrzanowski (AWF Wrocław)
- Michał Poprawa (AWF Katowice)
- Maciej Olewniczak (Uniwersytet Warszawski)
200 m st. klasycznym
- Oliwier Misztal (Uniwersytet Warszawski)
- Maksymilian Cerlich (AWF Katowice)
- Igor Szymański (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
200 m st. zmiennym
- Michał Poprawa (AWF Katowice)
- Błażej Nowacki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Jan Adamczyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
200 m st. grzbietowym
- Bartosz Brzozowski (Uniwersytet Warszawski)
- Piotr Tomaszewski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Błażej Sroka (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
4 x 50 m st. dowolnym
- AWF Katowice (Michał Pruszyński, Szymon Jaworski, Jakub Sagan, Michał Poprawa)
- AWFiS Gdańsk (Cezary Kray, Szymon Szulkowski, Janusz Ciarczyński, David Ziemann)
- Uniwersytet Łódzki (Bartłomiej Lassek, Maciej Woźniak, Patryk Pawlaczyk, Nestor Zinkowskyi)