Ruszają Lubuskie Igrzyska Studentów AZS

0
1312
Zawody pływackie w ostatnich latach liczą około 50 uczestników z Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry.

Druga edycja zmagań żaków z lubuskich uczelni wyższych wystartuje lada dzień. W sobotę, 23 marca na obiektach Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim zostaną zainaugurowane igrzyska w roku 2019.

Do północnej stolicy województwa zjadą reprezentacje: koszykówki i piłki siatkowej 3×3, tenisa stołowego, scrabble oraz brydża sportowego. W pracowni komputerowej spotkają się również e-sportowcy, którzy w drużynach trzyosobowych zagrają w League of Legends. Uroczyste otwarcie wydarzenia zaplanowano na godzinę 9:30. Imprezę uświetni występ cheerleaderek z miejskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 2, następnie uczestnicy przejdą proces rejestracji i weryfikacji. Całość zakończy wyłonienie zwycięzców i wręczenie pucharów około godziny 17:00.

Turnieje w Gorzowie nie będą jedynymi. Dwa miesiące później rywalizacja przeniesie się na Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie. Tam odbędą się zmagania akademików w plażowej piłce siatkowej, tenisie ziemnym, boccia oraz mini-golfie.


Z końcem maja stolicą sportu akademickiego w województwie lubuskim stanie się Zielona Góra. W trakcie Dni Kultury Studenckiej na płycie głównej stadionu UZ królować będzie piłka nożna. Trzy tygodnie później, na rozpoczęcie wakacji szkolnych odbędzie się Akademicki Puchar Polski w piłce ręcznej plażowej. Zawody na plaży kąpieliska w Ochli wyłonią jednocześnie mistrza województwa lubuskiego. W październiku, studencki kalendarz otworzy siatkówka w męskim wydaniu. Pierwsze mecze żacy rozegrają na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a rewanże odbędą się w grudniu na Uniwersytecie Zielonogórskim. W tym samym czasie w Grodzie Bachusa odbędzie się mecz pływacki oraz turniej futsalu.

KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, który z ramienia Lubuskiej Organizacji Środowiskowej koordynuje przebieg i organizację poszczególnych zawodów opracował nowy system punktacji. Do rankingu brani będą pod uwagę studenci, pracownicy dydaktyczni uczelni oraz członkowie AZS danej jednostki. Za pierwsze miejsce w danej dyscyplinie przysługują 3 punkty, drugie miejsce gwarantuje 2 oczka, a najniższy stopień podium daje uczelni 1 punkt.


„Piętnaście dyscyplin w ciągu całego roku to rekordowa liczba dla Nas. Pula punktów do zdobycia we wszystkich konkurencjach przekracza setkę, więc jest o co walczyć. Cieszę się, że z roku na rok możemy poszerzać ofertę dla lubuskich studentów” – mówi Sekretarz LOŚ AZS Marek Lemański.

Tekst: Dawid Piechowiak